Cea mai trista piesa

clasamente, statistici, preferinte, comparatii...

Moderator: Cristina

User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Cea mai trista piesa

Post by Mihnea »

Cu ajutor de la Sylar, care mi-a adus aminte de topuri pentru melodii :lol: redeschid un topic de pe forumul vechi.

Care este cea mai trisa piesa compusa de Rammstein?

Parerea mea ramane aceeasi ca si atunci, caci LIFAD nu a schimbat nimic, raspunsul meu este Nebel :D EDIT: + Klavier
O sa fac eu clasament dar nu am facut chestionar, ca cine stie cu ce piese veniti, mai ales Rapunzel, daca tot se lauda ca e cea mai aiurita de pe forum :lol: :lol: :lol:
Poate cineva propune Frühling in Paris, cine stie? :lol:

Mihnea - Nebel, Klavier
Sylar - Spring
alexramm - Mutter, Das alte Leid
Rapunzel - Ohne dich, Spring
Mihaela - Ohne dich
AVA - Ohne dich, Mutter
Assasimon - Ohne dich
rocky_stein - Mutter

1. Ohne dich - 4 (Rapunzel, Mihaela, AVA, Assasimon)
2. Mutter - 3 (alexramm, AVA, rocky_stein)
3. Spring - 2 (Sylar, Rapunzel)
4. Nebel - 1 (Mihnea)
4. Klavier - 1 (Mihnea)
4. Das alte Leid - 1 (alexramm)
4. Halt - 1 (rocky_stein)
Last edited by Mihnea on Tue Aug 17, 2010 2:28 pm, edited 10 times in total.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

hmmm...Spring..desi ar fi si Spiel Mit Mir (mai ales cand striga Till Spiel mit mir..saracul..nu are cu cine sa se joace) :cry: :cry: :cry: :lol: :lol: :lol:

Motivul pt care Spring e cea mai trista..este ca melodia parca descrie perfect starea Romaniei de azi (parlamentarii ne spun "Spring")
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

niciodata nu m-am gandit care melodie e mai trista.... dupa parerea mea cred ca Mutter sau Das alte leid... ascultand versurile Mutter chiar e o melodie care nu te poate lasa indiferent.....
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

Mai stiu eu pe aici pe cineva cu Mutter :lol: :lol: Deci pana la urma o sa pun Mutter, da? Eu ma refer si la linie melodica si Das alte Leid nu prea ma intristeaza cand ca linie melodica :lol: :lol:
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

@Mihnea22

Pentru mine raspunsul e imediat: Ohne dich! Nici acum nu o pot asculta fara sa imi dea lacrimile. Iar dupa ce am mai vazut si videoclipul... dezastru :cry: :cry:

Nebel e superba si ea, dar nu mi se pare trista, ba uneori imi inspira multa fericire :?

In schimb Spring mi se pare iar extrem de trista, ba chiar sinistra, brrr!
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

Ah.. Nici tu, nici Sylar care se da rebelul forumului.. Ce oameni normali suntem :lol: :lol: :lol:
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

ar mai fi Wo bist Du?...insa o consider semi-trista..datorita imbinarii gothic-industrial -pop electronic

in cazul lui Ohne Dich..prefer beta version ca e mai heavy
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

@Mihnea22
Na, ca sa iti fac pe plac, m-am gandit mult si bine si am ajuns la concluzia ca cea mai sadica melodie a lor e Hilf mir! Linia melodica si tot aranjamentul e superb, dar versurile sunt foarte deranjante, pentru mine :evil:

In schimb Liese, desi cu descrieri mai scabroase, nu mi se pare dura deloc. Ba ma bufneste rasul cand o ascult, eu o vad ca o parodie foarte reusita. :twisted:
User avatar
Mihaela
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 153
Joined: Tue Sep 22, 2009 9:57 am
Location: Brasov

Post by Mihaela »

OHNE DICH ! Când am văzut videoclipul,mi se părea totul atât de real , încât am rămas nemişcată , blocată , în faţa ecranului şi plângeam.Şi acum mi se pune nodul in gât când o ascult(sau văd clipul).
Desigur, ar mai fi:Mutter,Stirb nicht vor mir,Amour
Rammstein sei Dank!
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Dintre OHNE DICH si MUTTER nu stiu pe care sa o aleg ...asadar, le pun pe amandoua. :(
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

AVA wrote:Dintre OHNE DICH si MUTTER nu stiu pe care sa o aleg ...asadar, le pun pe amandoua. :(
Vezi cat de mult difera chiar si oamenii cu aceleasi gusturi, ca noi de exemplu? Mie Mutter nu mi se pare trista deloc, ba din contra, mi se pare ca a fost scrisa cu multa dragoste, in ciuda versurilor mai interpretabile :D
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Mda, Ohne dich.
Sunt total de acord. :)
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

"Rapunzel"
Vezi cat de mult difera chiar si oamenii cu aceleasi gusturi, ca noi de exemplu? Mie Mutter nu mi se pare trista deloc, ba din contra, mi se pare ca a fost scrisa cu multa dragoste, in ciuda versurilor mai interpretabile;
Ai dreptate insa , cateodata, conteaza si linia melodica a unei piese iar Mutter , cand o ascult nu-mi creeaza o stare de veselie ci mai degraba tristete. Ma refer ,strict la sound...nu inseamna ca nu e frumoasa insa nu ma binedispune cum e cazul Waidmanns Heil sau altele.
User avatar
Amon
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Wed Jan 27, 2010 4:14 am
Location: Sibiu

Post by Amon »

nu incerc sa fac un top al melodiilor triste dar cred ca mutter este una din top 10. sincer sa fiu nu mi se pare nici vesela si nici plina de energie pozitiva o melodie care ne vorbeste despre avortoni. este o oglinda perfecta a unei realitati crunte
Manche führen, manche folgen
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

@Amon: Ti'am zis ca'mi place modul in care te exprimi? ^_^ :P
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
Post Reply