Made in Germany - 1995-2011

albume, piese, single-uri, dvd-uri, tot ce tine de un studio de inregistrare...

Moderator: Cristina

User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Mai lasati gandurile negre si pregatiti-va pentru concurs! Il vom lansa in viitorul foarte apropiat, asa ca stati prin preajma :wink: Ca de obicei, se va adresa numai membrilor forumului, dar de data aceasta premiile vor fi mult mai consistente.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Mai exact, maine vrem sa ii dam start.
laurentiu
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 246
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:23 pm
Location: Brasov

Post by laurentiu »

Ana_TM: da, in concert e (vorba lui Lacatus) cu totul si cu totul altceva... si au am ascultat Amerika tot in concert si tot la Budapesta, numai ca era in 2005.. in concert si Los suna bestial, si, vorba cristinei, chiar si melc melc codobelc (apropo, ce inseamna "codobelc"?) ar suna foarte bine.. eu vorbeam de un disc reprezentativ, un disc care va ramane peste ani ca un fel de Gold music si care e stricat de tot felul de idiotenii...
ce sa mai vorbim de aceasta oribila "Mein Land"... din nou am senzatia unei forme fara fond..
si revenind la Best of.. nu stiu daca ati citit intr-un alt topic ce am scris, dar am vazut acum doua zile un concert live Amon Amarth.. mai fratilor, concertul ala dureaza 3 (!!!) ore, timp in care au cantat cam 34 de piese intr-un ritm care nu seamana deloc cu Mutter.. ei, cam asta numesc eu Best of, cam asta numesc eu respect fata de fani si nu fata de cocalari, cam asta numesc eu a prezenta tot ce ai mai bun, fara a face rabat si de la crez (daca exista).. din pacate, in ceea ce ii priveste pe Rammstein, nu stiu de ce, dar Crezul a cam fost uitat.. a inceput sa conteze mai mult iubitul "Oiro" si marketingul asta blestemat
ohne dich kann ich nicht sein...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Laurentiu, pentru Rammstein conteaza marketingul dintotdeauna, nu este ceva nou. Eu zic sa ne linistim si sa ne bucuram de ei cat putem, acum si atata timp cat vor mai canta (sper sa o faca cat mai mult). Nu stim inca pe ce considerente au conceput acest Best of, dar pana una alta este un album Rammstein frumos si nu este conceput pentru cocalari. Sa fim seriosi. Cocalarii nu dau totusi bani pe asa ceva si nici pe bilete la concert Rammstein.
Si un concert Amon Amarth cu 34 de piese costa de 20 de ori mai putin decat un concert Rammstein cu 20 de piese. Pentru ca asta este nivelul la care au ajuns in atatia ani, iar Amon Amarth mai au cale lunga pana sa castige notorietatea nemtilor.
Eu ma bucur de fiecare "moment" Rammstein din viata asta si incerc sa las deoparte micile neajunsuri firesti. In fond, nu acele lipsuri conteaza, ci ceea ce au realizat si ceea ce reprezinta in continuare muzica lor pentru fani. Adica... chiar ma pot bucura din tot sufletul de acest best of, cu tot cu "Amerika" si "Pussy", care in concert suna oricum bestial! :)
Si sa nu uitam: fanii Rammstein sunt frumosi la minte si la suflet si nu exista cocalari printre cei adevarati. :) Iar Rammstein ramane o trupa pe cat de uriasa, pe atat de vandabila. Lucru normal pana la urma, iar acest lucru noi l-am aflat de ani de zile, nu de acum.

Si ca sa rgumentez si mai bine, desi stiu ca nu e nevoie, iata cateva randuri dintr-un interviu cu Paul: "un spectacol ne costa 100.000 de euro pe zi, doar costurile, fara profituri. Acestia sunt bani pe care trebuie sa-i facem, altfel ar trebui sa platim din buzunar, deci este foarte dificil sa avem concerte peste tot. Managerul trebuie sa calculeze totul exact, ca sa nu pierdem bani. Ultimul turneu s-a incheiat cu plus minus 0, deoarece nu avem sponsori. Nu avem contracte cu VW sau cu Mercedes pentru a castiga ceva din concerte; ar trebui sa avem pe cineva, doarece ceea ce facem noi este foarte scump. Oricum, noi vrem sa ne continuam munca, dar nu putem sa cantam oriunde ne-ar placea. In ciuda acestor lucruri, vom incerca sa cantam si in tari precum Grecia, unde ne-ar placea foarte mult sa cantam, dar unde nu am ajuns inca. Motivele au fost pur si simplu tehnice, nu emotionale." (www.rammstein.ro/interviu_paul.htm)
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Sunt complet de acord cu Laurentiu (și lucrurile trebuie spuse pe șleau atunci când scârțâie!), dar iti dau dreptate Cristina ca trebuie sa ne bucuram totusi de fiecare moment Rammstein :)
Si sunt sigur ca nici Laurentiu nu te contrazice in aceasta privinta.
Cristina wrote:Pe langa faptul ca este senzationala, telefonul meu suna pentru majoritatea contactelor cu "Ich will" si lumea "neinitiata" se cam ingrozeste :lol:
Eu niciodată nu pun ringtone-uri melodii care îmi plac foarte mult. Le devalorizează și le încarcă de emotiile problemelor cotidiene. ( De obicei oamenii nu te suna ca sa-ti spuna ca ai castigat la Loto. :roll: )
User avatar
Ana_TM
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 83
Joined: Tue Aug 23, 2011 10:37 am
Location: Timisoara

Post by Ana_TM »

da, daca esti fan adevarat te bucuri si profiti de orice moment ca nu stii cand se hotarasc sa-si puna instrumentele in cui. Daca nu, stai pe metalhead de ex. si despici firul nu in 4 ci in 241718 firisoare ca nu este nimic mai simplu decat sa macelaresti din taste munca unor artisti...
La mine si alarma de trezire dimineata suna tot cu Rammstein. Engel mai exact. Numai ca sa am o trezire mai duioasa... altfel imi merge prost toata ziua...
Spor la treaba tuturor!
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Shilo wrote:Eu niciodată nu pun ringtone-uri melodii care îmi plac foarte mult. Le devalorizează și le încarcă de emotiile problemelor cotidiene. ( De obicei oamenii nu te suna ca sa-ti spuna ca ai castigat la Loto. :roll: )
Eu le ador oricum si atunci cand le aud pe bune in casti sau la boxe, ma bucur la fel de mult ca si pana acum. :) Dar e o chestiune de perceptie personala si nu te pot contrazice. :)
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Lume, lume, mare concurs mare!

GetMusic.ro si Rammstein.ro ofera membrilor forumului sansa sa castige o editie SUPER DELUXE sau unul din cele 15 CD-uri "Made in Germany" - editia pentru Romania!

Detalii in pagina de concurs, adica aici:
http://www.rammstein.ro/concurs_mig.html

SUCCES!

Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

SUCCES TUTUROR!
laurentiu
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 246
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:23 pm
Location: Brasov

Post by laurentiu »

Ana_TM: a se face diferenta dintre "fan" si "fan"-atic... este foarte important.. ma numar printre fanii acestei trupe cam de zece ani si un pic, am fost atras de spiritul fantastic al primelor albume si de ceva vreme incoace disting mai rar piese cu adevarat incarcate de spiritul pe care-l stiam, de spiritul pe care-l simteam.. a fi fan nu inseamna sa-i lingusesti toata ziua, ci sa apreciezi valoarea sanctionand totodata ce nu-ti place.. urasc spiritul fanatic, spiritul care aproba ca un aparatcik tot ce respira unul sau altul.. trebuie sa ai pareri proprii, constiinta proprie si un spirit care sa spuna ceea ce gandesti.. altfel, te transformi intr-o masinarie de aplaudat si vei spune ca "Mein Land" este o capodopera care va ramane inscrisa cu litere de aur in istoria rockului.. sa fim seriosi..
nu ma refeream la faptul ca acest Best of este pentru cocalari, cineva spusese mai inainte ca ich will e stiuta si de cocalari... in context, spuneam ca pentru a urca in permanenta pe scara valorilor, trebuie sa vrei tot mai mult atat de la tine, cat si de la ceilalti... daca faci compromisuri si cobori stacheta, ajungi (bineinteles, pastrand proportiile) sa canti "Matase alba" si sa te mai consideri purtatorul de cuvant al rockului romanesc..
in fine, nu vreau sa creez o disputa, voi fi de acord cu cristina si ma voi bucura in liniste de piesele care-mi plac de pe album...
ohne dich kann ich nicht sein...
User avatar
Ana_TM
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 83
Joined: Tue Aug 23, 2011 10:37 am
Location: Timisoara

Post by Ana_TM »

N-am zis ca aprob orice, ca dovada ohne dich pentru mine n-avea ce cauta pe best of. Am acceptat, de voie de nevoie si n-am protestat... ca doar oricine are undeva intr-un colt de comp piesa asta si imi tranteste mandru/a 'si eu ascult Rammstein'... Mda, ruminatia interminabila pe marginea unui subiect tine de patologic. Nu ma mai obosesc sa scriu mai mult, ca nu are rost. Nici nu am in vocabular termenul 'cocalar'...
moonzo
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 1
Joined: Sun Feb 28, 2010 10:10 am
Location: Resita

Post by moonzo »

Buna,
desi nu obisnuiesc sa scriu pe forum, urmaresc cu mare interes tot ceea ce se scrie despre Rammstein. Sunt un fan normal , nu fanatic, dar dupa mine sunt cea mai buna trupa din lume.Imi plac toate melodiile lor si ma bucur tot timpul cand aduc ceva nou pe piata. Sunt nerebdator sa am in mana ultimul album Made in Germany facandu-mi un cadou de Craciun editia Deluxe. Am fost si la Bucuresti la concert anul trecut si ceea ce am vazut nu se poate compara cu nimic vazut de mine live sau la TV. Pentru acest forum as dori sa-i multumesc Cristinei cu toate ca anul trecut cand a postat ca trupa Rammstein va concerta la Bucuresti nu mi-a venit sa cred si chiar am intrebat-o personal.
Sper sa va bucurati toti de acest album si participati la concurs - cine stie poate castigati.
Multumesc.
User avatar
Ana_TM
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 83
Joined: Tue Aug 23, 2011 10:37 am
Location: Timisoara

Post by Ana_TM »

Nici eu nu ma consider o fanatica si nu ii lingusesc, ii respect enorm, n-as numi idiotenie nimic din ceea ce fac ei. Daca participam la concurs o facem din pasiune si nu neaparat pentru a castiga. Succes participantilor!
Moonzo, sa te bucuri din plin si sa ai un Craciun deosebit in compania RAMMSTEIN !
laurentiu
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 246
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:23 pm
Location: Brasov

Post by laurentiu »

e clar.. ce sa mai spun? shilo, oare tu ce zici? ...
ohne dich kann ich nicht sein...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Am ascultat Made in Germany.Despre melodii nu o sa spun nimic (cum spuneau draqdla4 si Laurentiu) fiecare (cred) avem propriul nostru best-off.Insa, remixurile mi s-au parut contrastante (unele geniale:Pussy (remix by Scooter), Du Hast (Jacob Hellner remix), Mutter (rmx Sono) sau Haifisch (rmx by Hurts) iar altele hmm..destul de slabe (Rammlied, Amerika sau DRSG (acolo puteau pune orice alt remix)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Post Reply