Turneu de vară 2017

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Nu avem nici o șansă să-i vedem la noi în 2017. Cei care se agață cu încăpățânare de Marcel Avram, vor fi dezamăgiți.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

agenttud wrote:Till a zis ca albumul va iesi in toamna 2017-primavara 2018 (maxim), deci s-ar putea tur indoors doar daca totul merge bine in studio.

pe de alta parte, nu cred ca Depeche Mode va avea vreo influenta asupra organizatorilor. Poate doar mi se pare, dar cred ca e cerere mare pentru Rammstein, chiar daca nu e in capitala.
1. Sper să se confirme ceea ce spune Till. Eventual vor fi "storși" de informații în perioada concertelor, de fiecare dată când vor fi prinși. E inevitabil.

2. Stimate agenttud, tare aș vrea ca tu să ai dreptate, mai ales când afirmi "dar cred ca e cerere mare pentru Rammstein." În primul rând, nu știm exact în ce măsură e foame de Rammstein pe plaiurile mioritice. Nu avem date concrete, doar bâjbâim, speculăm. Nu mă înțelege greșit, chiar aș vrea să fie o cere imensă, mai mare decât pentru Metallica sau The Rolling Stones (da, știu, pare wishful thinking, dar eu asta vreau!:P ). Apoi, în al doilea rând, mai e o problemă: cea financiară. Să zicem că avem certitudinea existenței unei cereri masive pentru Rammstein în România. Doar că asta nu înseamnă că vom avea Cluj Arena sau National Arena pline în caz de anunțare a unui concert. Mai exact, avem o problemă cu puterea financiară a românului. Orice concert stand alone al unei formații care trece de echivalentul a 50 Euro, devine o problemă pentru publicul român. Nu întâmplător, chiar și atunci când știu că există cerere, organizatorii văd peste tot doar riscuri. Asta pentru că românașii vor concerte "ca afară", dar nu îi ține buzunarul, iar organizatorilor le pasă doar de profit.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Dacă am avea şi noi o sală civilizată de 15.000 de locuri, cred că s-ar umple şi la un preț de mediu de 70 de euro
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Cristina wrote:Dacă am avea şi noi o sală civilizată de 15.000 de locuri, cred că s-ar umple şi la un preț de mediu de 70 de euro
1. Nu avem o asemenea sală. Avem una la Cluj, de cca. 10.000, prea mică pentru Rammstein. Una mai mare e în plan la București, un fel de Sala Polivalentă 2.0, dar e în stadiu de proiect, nu știu când va deveni realitate.

2. "Dacă am avea şi noi o sală civilizată de 15.000 de locuri, cred că s-ar umple şi la un preț de mediu de 70 de euro" O să cred când voi vedea asta în România, până atunci rămân sceptic :wink:
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
devilox
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 18
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:44 pm

Post by devilox »

merge cineva aici ?

BEL / DESSEL / "Graspop Metal Meeting" / 16.06.17


pana acum sunt eu cu un prieten din olanda
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

sincer, sunt singurul caruia ii place mai mult Rammstein - open air? (i-am vazut in sala la Budapesta si, desi afost superb, in open air mi se pare mult mai fain. Si calitatea sunetului mult mai clara. La Sonisphere, cel putin, se auzea mirific.
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Eu prefer sala. Peste tot unde i-am vazut, in special la Belgrad in 2010, la Praga in 2004 si nu mai vorbesc de Berlin, in Black Box Music, a fost mult mai bine decat afara. Esti mult mai aproape de ei, iar eu ii pot vedea mai bine de la etaj decat in public :)
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Cristina wrote:Eu prefer sala. Peste tot unde i-am vazut, in special la Belgrad in 2010, la Praga in 2004 si nu mai vorbesc de Berlin, in Black Box Music, a fost mult mai bine decat afara. Esti mult mai aproape de ei, iar eu ii pot vedea mai bine de la etaj decat in public :)
In discutia asta, ar fi nevoie de un tabel 2x2, pentru ca se cam incurca lucrurile. :D

Pe de-o parte, ai discutia indoors vs. outdoors.
Pe de alte parte, ai discutia arena/stadion/spatiu cu tribune vs. teren plat.

Faptul ca esti la etaj/in tribune nu trebuie confundat cu prima discutie. De exemplu, Nimes, Berlin sau chiar Bucuresti (au existat niste tribune, dar pentru VIP, IIRC).

Legat de sunet, nu pot sa ma pronunt, fiindca nu am fost inca la un concert indoors, dar nu am remarcat probleme cu outdoors. Semi-outdoors e interesant (cum ar fi Arena Nationala la noi), pentru ca toate sunetele sunt amplificate.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Nu vorbesc de tribune VIP outdoor, care sunt oricum la distanta cam mare de scena, ci de etaj in tribuna indoor, diferenta destul de mare. Intr-o sala de 15-20.000 de oameni, daca iti cumperi bilet in tribuna aproape de scena, e o mare bucurie, crede-ma. Iar sunetul, in toate salile in care am fost, a fost ireprosabil.

Afara daca nu stai suficient de aproape de scena si nu esti suficient de inalt ca sa vezi fara probleme, nu e satisfacator. Cu cat te indepartezi de scena, cu atat sunetul se disperseaza. Acum vorbim de Rammstein, nu e chiar asa cazul la ei, pentru ca au o sonorizare impecabila, dar in general se cam intampla asta la concertele outdoor.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Cam nimic nou pentru turneul asta. Setlistul e acelasi, Till are o frizura noua, iar chitarile cu flamethrowers care erau la Links acum sunt la Stripped. Sunt cam dezamagit, dar daca asta inseamna ca albumul nou vine mai repede, atunci ok.
User avatar
Sorin
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 673
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:37 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Sorin »

Sala sau outdoor eu prefer in fata flacarilor!

btw..prin ASIA nu concerteaza? :shock: :D :(
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Prin Canada si SUA doar :)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Fraților, eu când am văzut line-up-ul de la Graspop Metal Meeting din Belgia, unde concertează si Rammstein în 16 iunie, era sa leșin...

https://www.graspop.be/en/line-up/a-z/by-name/

Numai "bunăciuni" pe metru pătrat...

Un filmuleț drăguț de la sesiunea de autografe din Franța:
https://www.youtube.com/watch?v=WLVzb6H-Rmg

:D îmi place cum arată Till teribil! :D
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Cristina wrote: :D îmi place cum arată Till teribil! :D
Mie mi se pare ca arata ca naiba coada aia.
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

Wtf!!! Ce s.a intamplat la Rock am Ring?!!!!
Post Reply