Deutschland (Ăźber allen)

ce apare la tv sau pe net in materie de clipuri...

Moderator: Cristina

User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Ministerul Francez de Interne este pe cale să interzică cele două concerte de la Paris

1 aprilie ? :roll:
Last edited by Gaby on Tue Apr 02, 2019 7:57 am, edited 1 time in total.
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, da, interzice, interzice, din moment ce e 1 aprilie 😃
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Cred ca atunci cand calugarii mananca din GERMANIA, as zice ca poate fi si o referinta la coperta LIFAD. Iar cand vrajitoarea arde sau, ma rog, cine arde acolo, e o referinta la Rosenrot, ca si acolo arde Till. Referintele la Du Hast si Sonne sunt cele mai usor de reperat si, bineinteles, trimiterea la Mein Teil, cea de la urma, cand merg toti in 4 labe. Voi ati mai prins si alte trimiteri la alte clipuri?

Cand am zis ca videoclipul e cam de stanga, m-am gandit la faptul ca GERMANIA, ca personificare a tuturor popoarelor germanice, a fost interpretata de o actrita de culoare. E un fel de a le da o palma neonazistilor din Germania in special, ceea ce e un lucru bun pana la urma. Dar, ma rog, nu prea se pupa cu restul istoriei. Mi-ar fi placut sa apara busturile lui Schiller, Goethe, Schopenhauer, Nietzsche, macar sa compeneseze un pic. Poporul german a contribuit enorm de mult la cultura europeana pana la al 3-a Reich si consider ca niste trimiteri directe la cativa exponenti de marca nu ar fi stricat.
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

https://youtu.be/mfy8E7l1Kqg

De remarcat paronimia: ”Du hast” / ”Du hasst” !
Nu m-as fi gandit vreodata ... :oops:
Last edited by Gaby on Tue Apr 02, 2019 8:03 am, edited 1 time in total.
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Daaa, tocmai voiam sa postez acest clip, pe care l-ai postat, Gaby. Este minunat gandit si explicat de un german, nu mai spun ca sunt total topita dupa modul cum vorbeste si pronunta germana, suna perfect la el! Eu am presupus, dupa cat de frumos si sexy o vorbeste, ca ar fi de undeva din vestul Germaniei, posibil partea de sud-vest :D
Asa ca repostez si eu linkul catre clip, cu recomandarea sa il vedeti/ascultati, pentru ca tipul e foarte de bun simt si rezoneaza frumos cu dedesubturile liricii lui Till din aceasta piesa, lucru care nu e prea usor pentru multi germani, cu siguranta:

https://www.youtube.com/watch?v=mfy8E7l ... e=youtu.be

Oh, Gott, cat de simple si grele sunt versurile "Deutschland"... Rammstein sunt uimitori cum stiu sa intrige si sa provoace in fel si chip, cum sa nu ii adori? :P

By the way, legat de chestiunea cu negresa aleasa ca Germania, veti vedea ca nici acest tip, german fiind, nu isi da bine seama de ce Germania este o negresa. Deci da, este foarte interpretabil, cred ca am putea face un team-building de 3 zile in care sa analizam piesa si clipul si tot nu am epuiza subiectul. Oh, boy, ce nebunie... Wahnsinn!!!!
Iar neamtul mi-a elucidat "ghicitoarea" cu versul "Ihr (Deutschland, Deutschland Ăźber allen)", unde nu imi explicam la care "ihr" ("voi) se refera Till: "Voi (Germania, Germania, deasupra tuturor)".
Tipul zice ca Till asociaza acest "Germania, deasupra tuturor" cu "voi", tocmai ca sa se delimiteze de identificarea cu aceasta gandire. Ceva de genul "voi credeti asta, ca Germania e deasupra tuturor, eu nu". Da, are logica, nu stiam ce imi scapa :P
Last edited by Cristina on Mon Apr 01, 2019 10:39 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Freezerator, total de acord cu tine in privinta culturii germane colosale. Ar fi iesit un clip dublu ca durata poate, dar nu asta e ideea.
Cred ca nu au vrut sa se axeze foarte mult pe "greutatea" Germaniei in cultura sau in alte domenii, cred ca au vrut sa se limiteze strict la istoria factuală si sa semnaleze niste lucruri, sa traga ceva semnale de alarma. Legat de chestiunea asta, si explicatia germanului de mai sus vine sa confirme faptul ca Rammstein nu intentioneaza nicio clipa sa fie comozi si nici sa laude prea mult "Mein Land", oricat de mult o iubesc. E ca o declaratie de iubire dureroasa. Ca o relatie dureroasa de amor nebun, in care nu poti iubi cu toata fiinta fara sa te doara deopotriva.
Meiner Meinung nach, adica "in opinia mea" :)

Mai sunt trimiteri si la clipul Emigrate "You are beautiful" si Lindemann "Mathematik". Si parca am simtit si ceva "Haifisch" pe acolo, trebuie sa mai revad.
Da, Freezerator, ai dreptate cu cover art-ul pentru LIFAD.
Post Reply