Album nou - nr. 7

albume, piese, single-uri, dvd-uri, tot ce tine de un studio de inregistrare...

Moderator: Cristina

Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Sambit wrote:Sunt singurul de pe forum caruia nu ii plac noile melodii dpdv instrumental? Sunt generice si riffurile o cam dau in mediocritate, ele fiind trasatura definitorie in muzica Rammstein.
Am incercat un exercitiu - sa imi inchipui ca vocea este a altcuiva. De exemplu daca am pune peste negativ un vocal de Ghost, poti sa spui linistit ca sunt melodii Ghost.
Inteleg ca au vrut sa faca ceva diferit, au cautat producatori noi, dar parca inafara de vocea lui TIll nu mai simt semnatura melodica Rammstein.
Sper totusi ca restul albumului sa ma contrazica...

Deutschland si Radio sunt doua piese bune, dupa parerea mea. Dupa mine, sunt cel putin de nota 9, dar sunt ingrijorat un pic de restul albumului. Din ce ne-a invatat Rammstein pana acuma, majoritatea pieselor lor se bazeaza cam pe un singur riff care poate fi usor variat in cadrul unei piese si peste care restul instrumentelor + vocea si versurile lui Till se aseaza si dau culoare intregului. Deutschland si Radio cam se incadreaza aici. De aia ma ingrijoreaza mult ceea ce va fi cu Auslander, Was ich liebe, Sex si chiar si Weit weg. Dar nu se stie niciodata.

Eu sunt multumit deocamdata de piesele astea doua si de videoclipurile lor. Tare ma tem ca clipul lui Akerlund va fi o mare porcarie, dar, om trai si om vedea. Jörn Heitmann, Zoran Bihać si eventual Philipp Stölzl sunt cei mai buni regizori cu care Rammstein a lucrat vreodata. Si videoclipul de la Benzin regizat de Uwe Flade e foarte fain, insa Rammstein nu a mai lucrat cu el de-atunci.

Eu am impresia ca albumul asta va fi un fel de "best of" al intregii cariere. Sintetizatorul de la inceputul lui Deutschland aduce aminte de Du riechst so gut. Atat Radio, cat si Deutschland ma face sa cred ca sunt extrase din 1997 - 2001. Sex pare a fi un continuator al lui Los. Diamant pare a fi un fel de Seemann. Hallomann imi aduce aminte de Stein um Stein un pic. Ma rog, mai e mai putin de-o luna.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Freezerator, Till spune că au investit mult în cele cinci clipuri, deci nu ar trebui să fie o porcărie clipul lui Akerlund. Bănuiesc că nu au mai lucrat cu Uwe Flade din ceva motive. Totuși, nu îți înțeleg îngrijorarea legată de celelalte piese.
Da, Deutschland și Radio sunt piese bune, catchy de fapt, nu sunt cele mai bune, dar îmi face mare plăcere și mie să le ascult. Iar clipul de la Radio îmi place maxim.
Jörn Heitmann și Bihac sunt de departe cei mai buni pentru Rammstein, dar am încredere și în Akerlund, nu îmi displac clipurile lui, de fapt Mann gegen Mann și Pussy chiar îmi plac. :D
Citeam undeva că tipii din Eisbrecher consideră clipul de la "Mein Land" (Akerlund) cel mai fain. :shock:
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Cristina wrote:Till spune că au investit mult În cele cinci clipuri, deci nu ar trebui să fie o porcărie clipul lui Akerlund.
Investit ce? Daca e vorba de bani, si in Rammstein:Paris cred ca au investit, si uite cum a iesit...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Investit bani si timp. "Rammstein: Paris" e spectaculos, chiar daca te doare capul de la el. Si in Deutschland si in Radio au investit o gramada de bani si au iesit minunat, deci am mari asteptari si de la celelalte trei.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

De azi, avem PRE-COMANDĂ ALBUM RAMMSTEIN 2019 pe pagina noastră, www.rammstein.ro
Mai simplu și direct.
Produsele vor pleca către voi în data de 17 mai, de la Universal Music Romania, data livrării este în funcție de curier.
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Hai că e pe tzeavă, vine! Și nu oricând, ci exact de ziua mea. Se putea un cadou mai frumos? 8) 8)
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Cristina wrote:Freezerator, Till spune că au investit mult în cele cinci clipuri, deci nu ar trebui să fie o porcărie clipul lui Akerlund. Bănuiesc că nu au mai lucrat cu Uwe Flade din ceva motive. Totuși, nu îți înțeleg îngrijorarea legată de celelalte piese.
Da, Deutschland și Radio sunt piese bune, catchy de fapt, nu sunt cele mai bune, dar îmi face mare plăcere și mie să le ascult. Iar clipul de la Radio îmi place maxim.
Jörn Heitmann și Bihac sunt de departe cei mai buni pentru Rammstein, dar am încredere și în Akerlund, nu îmi displac clipurile lui, de fapt Mann gegen Mann și Pussy chiar îmi plac. :D
Citeam undeva că tipii din Eisbrecher consideră clipul de la "Mein Land" (Akerlund) cel mai fain. :shock:
E strict opinia mea. Nu-mi place ce-a facut Akerlund cu clipurile Rammstein. Nu incerc sa-mi impun parerea. La urma urmei, asta e un forum. Daca baietii de la Eisbrecher au zis asta, nu inseamna ca e litera de lege. Eisbrecher au fost mereu o clona Rammstein si Oomph!, deci probabil cautau atentie. :D
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Acum dintre dvduri cel mai mult imi place In Amerika (si liveul si documentarul fabulos)
regret insa enorm ca nu au facut dvd la turneul Mutter desi au inregistrat concertul de la Velodrom
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Sylar wrote:Acum dintre dvduri cel mai mult imi place In Amerika (si liveul si documentarul fabulos)
regret insa enorm ca nu au facut dvd la turneul Mutter desi au inregistrat concertul de la Velodrom
Daaaa, și eu regret că nu au făcut un DVD cu turneul Mutter, tare îmi place ce au făcut acolo...
Freezerator wrote: E strict opinia mea. Nu-mi place ce-a facut Akerlund cu clipurile Rammstein. Nu incerc sa-mi impun parerea. La urma urmei, asta e un forum. Daca baietii de la Eisbrecher au zis asta, nu inseamna ca e litera de lege. Eisbrecher au fost mereu o clona Rammstein si Oomph!, deci probabil cautau atentie. :D
Heeey, Freezerator, m-ai înțeles greșit, eu nu te "certam", îți spuneam doar că nu îți înțeleg temerea legată de Akerlund, dar evident că înțeleg.
Iar legat de opinia celor de la Eisbrecher, tocmai că am pus un " :shock: " (shock) când am scris despre ea, adică mă miră și pe mine și nu le împărtășesc preferința pentru "Mein Land" ca cel mai bun clip.
Cât privește Eisbrecher, mă declar un mare fan, îi ascult la greu, aproape la fel de mult ca pe Oomph! și îmi doresc enorm să îi văd live și pe Oomph! și pe Eisbrecher. Din ce am văzut, nu duc deloc lipsă de public în Germania.
Sunt multe trupe în Germania care fac parte din valul "Neue Deutsche Härte" și ai putea spune despre mai toate că se iau unele după altele, și de Rammstein s-au spus multe, dar pentru mine nu contează cine după cine, atât timp cât au o amprentă proprie și sună într-un mare fel (în urechile mele, evident). Așa că eu îi iubesc, declar deschis :D
The Chaser wrote:Hai că e pe tzeavă, vine! Și nu oricând, ci exact de ziua mea. Se putea un cadou mai frumos? 8) 8)
Willkommen zwischen uns, The Chaser! :)
Ha, chiar că așa cadou frumos mai rar! :P
Last edited by Cristina on Sun May 05, 2019 12:03 am, edited 1 time in total.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Sylar wrote:regret insa enorm ca nu au facut dvd la turneul Mutter desi au inregistrat concertul de la Velodrom
Din cate am mai citit si stiu eu, nu au filmat tot concertul de la Velodrom (o posibilitate e din cauza inregistrarii audio). Cantecele live de pe Tour edition de Mutter sunt inregistrate in Hanovra.
Last edited by agenttud on Wed May 08, 2019 12:23 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Ai dreptate, eu nu îmi amintesc decât de Ich will și Links 234 la Velodrom. Dar da, păcat, arăta foarte bine totul și acolo.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Pana la urma albumul n-are niciun titlu, se cheama Rammstein sau Deutschland sau cum e? Mai sunt noo zile pana la lansare si nu se stie nimic.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Freezerator wrote:Pana la urma albumul n-are niciun titlu, se cheama Rammstein sau Deutschland sau cum e? Mai sunt noo zile pana la lansare si nu se stie nimic.
Chiar daca pare ciudat, albumul pare sa fie untitled. Nu auto-numit Rammstein, nu dupa un cantec/single, ci fara niciun titlu, urmand ca, dupa ceva timp, sa primeasca un nume neoficial de catre fani.
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 508
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Primele impresii dupa auditia din clubul lui David Lynch din Paris:

http://www.radiometal.com/article/ramms ... DQIwFoODEo
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Gaby, "Error 404 - Page Not Found"
Post Reply