Live in Viena 2009

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Multumesc pentru multumiri. :) Intr-adevar, ai in cornica cateva detalii legate de piesele respective, care da, au fost cantate. M-am straduit sa retin cat mai mult si sa redau cat mai multe detalii, desi este foarte greu sa descrii asa ceva.
Nu i-am spus lui Laurentiu de rammsteinshop, pentru ca putem sa ii facem rost gratis de abtibilde. Cel mult le poate plati cu o bere :)
laurentiu
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 246
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:23 pm
Location: Brasov

Post by laurentiu »

HeRR_LinTheMann: mercic pentru sugestii, dar am pretenari foarte buni cu care deja m-am inteles sa mesterim ceva frumos, de care sa fiu mandru..
in privinta fanilor, desigur, in toata tara sunt zeci de fani faini (joc de cuvinte care mi-a venit subit :P ), insa in brasov se afla cei mai infocati (spre exemplificare, vezi sectiunea in care suntem in fotografii cu insisi membrii trupei - fiind contaminati, iti dai seama ca n-o sa ne mai vindecam niciodata :roll: )...
ohne dich kann ich nicht sein...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Nu are asa mare importanta unde si cati sunt asa infocati. Important este ca exista peste tot :)
User avatar
HeRR_LinTheMann
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 37
Joined: Thu Sep 17, 2009 5:23 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HeRR_LinTheMann »

De-abia acum mi-am facut [putin] timp sa citesc cronica. Mersi, mersi! Cred ca a fost o experienta unica.

Laurentiu, ii dau dreptate Cristinei in post-ul de deasupra. Fani infocati sunt peste tot, insa in Brasov sunteti cei mai numerosi fani infocati. Ahh, cuvantul-cheie. Crede-ma ca, daca as fi stiut la vremea respectiva ca membrii trupei Rammstein vor veni la Zarnesti, as fi venit si eu, pe jos daca ar fi trebuit. Nu stiu ce as mai putea face, in afara de a fi prezent la concertele lor, a avea cd-uri si dvd-uri originale, a avea articole de imbracaminte de pe magazinul oficial, postere, ringtone-uri si ulterior abtibilde pt masina si suport pt placute de inmatriculare etc. pt a fi fan "mai infocat" decat sunt acum. Nici nu cred ca exista gradul asta de comparatie. Fanii sunt ori infocati ori nu-chiar-atat-de-infocati. Si, pe deasupra, pe langa faptul ca stiu o suma de melodii pe de rost, nu trece o zi fara sa fredonez macar un vers dintr-o melodie de-a lor; daca nu chiar toata melodia respectiva.

Ceea ce ma incanta este faptul ca exista fani Rammstein in Romania. Cunoscatori adevarati, cei ce simt feeling-ul trupei germane si care le inteleg semnificatia versurilor, care inteleg povestea ascunsa in spatele rimelor. Si prin Cluj cand vad persoane cu tricouri/bluze etc imprimate cu numele trupei sau carora li se aude cate un "Ich Will' prin geamul deschis al autoturismului ma cuprinde un sentiment ciudat de bucurie si multumire.

Laurentiu, daca tot ai rezolvat cu abtibildele :wink: tine cont de ideea mea de a-ti lua si tu suportul de placute :D mai ales ca luna asta vor baga un model nou, pe care va fi inscriptionat versul din Rammlied "Manche fuhren, Manche folgen". Ce parere vor avea cei din spatele tau, in trafic, mai ales daca cunosc germana? :lol:
Wohin gehst du,
hier ist nichts mehr frei

Das ist mein Land!
laurentiu
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 246
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:23 pm
Location: Brasov

Post by laurentiu »

HeRR_LinTheMann: ehei, cred ca iti dai seama c-am glumit.. evident ca nu ma intereseaza care-i mai infocat decat celalalt.. important e sa creem aici o comunitate unita de fani care impartasesc aceeasi pasiune.. in rest, glumim si cantam : "mehr".. :P
ohne dich kann ich nicht sein...
User avatar
HeRR_LinTheMann
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 37
Joined: Thu Sep 17, 2009 5:23 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HeRR_LinTheMann »

Nici nu intra in discutie sa iau asa ceva personal, doar am exemplificat ceea ce gandesc. Sa traim cu totii, fani Rammstein, oriunde ne-am afla! Viel mehr...
Wohin gehst du,
hier ist nichts mehr frei

Das ist mein Land!
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

http://www.youtube.com/watch?v=14tfA1hCYdI

Exact cand credeam ca melodia asta nu putea fi mai buna :shock: ce fain e sfarsitul :shock:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Dar uita-te la ea la calitate mai buna, MIhnea22:
http://www.youtube.com/watch?v=aAD998TF ... re=related
Am fost si noi la fata locului. (PEnTRU si eu) :)
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

Oo multumesc, acum chiar nu se poate mai bine :lol:




Sau da? :twisted: :twisted:
ZalinaZix9
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 1
Joined: Thu May 23, 2019 6:54 am

Post by ZalinaZix9 »

Cristina wrote:http://www.youtube.com/watch?v=bWARawagE_Y
http://www.youtube.com/watch?v=K_8NhNRin4c

despre ce va povesteam mai sus. imi pare rau ca nu se aude nici 0,1% din cum se aude acolo. se vede acel wall of death la un moment dat. se vede publicul prins in acea miscare de du-te-vino, dar nu era mereu lumina suficienta :D

In ce priveste "Ich tu dir weh", stati linistiti: se canta idem ca si pana acum. 100%

LE: Am spus mai sus ca aleg Viena din cazua salii si a organizarii. Insa nu am nimic de reprosat nici concertelor de la Praga sau Budapesta. Sala in Praga, ca si amploarea concertului au fost chiar mai impresionante. Si pentru faptul ca era primul concert Rammstein la care asistam :) Si era si Praga, atat de frumoasa :)
Poți da link-uri la youtube cu piesele integre ca să-i descac cu savefrom.net pe laptop. Nu găsesc singura.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Ce anume mai exact???
Post Reply