ZEIT - albumul nr. 8

albume, piese, single-uri, dvd-uri, tot ce tine de un studio de inregistrare...

Moderator: Cristina

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

ZEIT - albumul nr. 8

Post by Cristina »

Hallo, Freunde! :P

S-au intamplat multe de cand nu ne-am mai "auzit". Avem "pe vine" nou album, dar pana atunci asteptam primul extras pe single.
Last edited by Cristina on Wed Apr 27, 2022 8:53 am, edited 1 time in total.
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

Asta e o veste minunata!!!!!!!!
Deci in turneul de anul viitor posibil sa ascultam piese noi!😃
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

O intrebare totusi.

Pana sa apară albumul cu nr 7, se spunea ca vor face 5 videoclipuri, printre care si zeig dich. La un moment dat aparuse si imagini din timpul filmarilor. Oare mai apare sau au renunțat la idee...🤔

Oricum vestea unui nou album e extraordinara!!!
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Si daca apare un album nou .... trebuie promovat.
Deci un turneu nou! :roll:
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Avem două clipuri trase până acum, unul în Austria şi altul în Polonia, foarte recent.

Uite aici:
https://rammstein.ro/2021/12/23/rammste ... n-polonia/

Deci ar trebui ca pană să fie lansat noul album să avem şi clipurile.

Da, şi avem şi turneul amânat din 2020 în 2022 :)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Albumu' se poate gasi pana una alta pe torrente in intregime. Daca sunteti curioase/curiosi, puteti sa-l savurati inainte de lansare.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Personal, îl aştept pe Spotify şi apoi fizic, să îl am în mână şi în blue-ray player :)
Red9
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 52
Joined: Thu Sep 17, 2009 9:36 am

Post by Red9 »

Eu ascult pe YouTube Music.
Pana acum, din ce am auzit, pe scurt, este mult mai bun decat albumul anterior...

Si sper ca Adieu sa nu fie "adieu" pe bune si sa mai vedem macar un album.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Mie imi aminteste mult de albumul Rosenrot, un album drag mie de la trupa asta, in sensul ca e foarte melancolic si sumbru, poate mai sumbru decat Rosenrot, chiar si sound-ul plin de clapa seamana cu albumul din 2005. Imaginati-va cum ar suna albumul Zeit fara clapa lui Flake. I-am dat 3 ascultari si pot spune ca-mi plac mult 7 din cele 11 piese.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Red9 wrote:Eu ascult pe YouTube Music.
Pana acum, din ce am auzit, pe scurt, este mult mai bun decat albumul anterior...

Si sper ca Adieu sa nu fie "adieu" pe bune si sa mai vedem macar un album.
Din ce-am inteles din niste surse cvasi-sigure, prin Adieu trupa nu-si ia adio de la fani. Am impresia ca versurile sunt despre niste persoane care-si iau ramas bun de la o persoana muribunda. Eu cred ca plasarea piesei Adieu la urma e o chestie de marketing; multe trupe au mai facut asta: Scorpions [The Best Is Yet To Come], Judas Priest [Beginning of the End sau Never Forget]...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Şi eu cred că este vorba de moartea cuiva şi de a-ţi lua adio de la el/ea, nicidecum de un "adio" al trupei. Dar plasarea piesei la finalul albumului este intrigantă şi provocatoare, lucru caracteristic Rammstein :)

Sunt la a 5-a audiţie a albumului, îmi pot spune o părere "solidificată" doar după vreo 10 ascultări, aşa e mereu cu ei... pentru că la fiecare ascultare mi se răstoarnă preferinţele :P

Până acum pot spune că...Armee der Tristen, Zick Zack, OK şi Angst şi chiar Giftig vor intra minunat live! :P
Zeit este capodopera albumului, e perfectă...

De acord cu Freezerator, şi pentru mine este un fel de Rosenrot şi chiar mai mult, "frizează" şi era Herzeleid, e o combinaţie cumva. Muzical, îşi are seva în ele, dar cumva şi în altele (mă duc spre Pussy, Hilf mir, Puppe, Mutter, ş.a...), iar din punctul de vedere al versurilor în multe teme recurente ale lor.
Încă nu mă împac cu efectul autotune pe vocea lui Till pe Lϋgen, încă nu mă prind ce a vrut să obţină cu el, piesa e foarte bună şi fără efectul ăla ar fi fost o nebunie de piesă...
Nu mă Împac nici cu senzaţia de Polka sau German Folk sau ce e aia pe Dicke Titten :D
Dar clar îmi plac mult: Armee der Tristen, Zeit, OK, Meine Tränen (mă duce spre Mutter asta, clar), Lϋgen (mă deranjează la timpan efectul pe voce :D), Angst. Zick Zack îmi place destul de mult, asta după chiar multe ascultări, Giftig şi Schwarz so und so, încă nu ştiu Adieu cum îmi place :lol: La Dicke Titten mă deranjează efectul de Polka :D

Mai ascult şi mai revin :)
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Auto-tune-ul de pe Lϋgen mi se pare justificat, tinand cont ca Till minte pe strofe ca un porc :P In industria rock/metal, auto-tune-ul e considerat o diluare a calitatilor vocale si daca este folosit de astfel de trupe, atunci e folosit doar in scopuri artistice, de a transmite un mesaj - de pilda, faptul ca Till minte ca un porc pe versurile piesei in cauza - si nu de a masca inabilitatile unui vocalist. Ma intreb, insa, ce cauta auto-tune-ul pe piesa Giftig [spre final]; acolo chiar nu-i gasesc rostul.

Dupa 4 ascultari sunt impresionat placut de piesa Dicke Titten, e glumitza albumului, asa cum au fost si Auslaender, Pussy, Te Quiero Puta, Amerika la vremurile lor. Alte piese faine ar fi Armee der Tristen, Schwarz, Meine Traennen, Zick Zack, Luegen si Adieu.

Giftig, Angst si OK imi aduc aminte de Megaherz/Eisbrecher si cred ca de asta nu ma impresioneaza foarte mult la ora actuala. OK pare inspirata din Exzess Express sau Zwischen Uns de la Eisbrecher.
User avatar
Airsoft
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 48
Joined: Thu Jul 18, 2013 7:08 am
Location: Romania / Bucuresti

Post by Airsoft »

Albumul este foarte bun! Perfect!
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Freezerator wrote:Auto-tune-ul de pe Lϋgen mi se pare justificat, tinand cont ca Till minte pe strofe ca un porc :P In industria rock/metal, auto-tune-ul e considerat o diluare a calitatilor vocale si daca este folosit de astfel de trupe, atunci e folosit doar in scopuri artistice, de a transmite un mesaj - de pilda, faptul ca Till minte ca un porc pe versurile piesei in cauza - si nu de a masca inabilitatile unui vocalist. Ma intreb, insa, ce cauta auto-tune-ul pe piesa Giftig [spre final]; acolo chiar nu-i gasesc rostul.
Da, între timp am studiat problema şi am realizat că se minte la greu acolo şi că ăsta a fost scopul. Doar că piesa ar fi fost mult mai faină fără, aşa simt.
Între timp, pot să spun că Adieu îmi place mult :)
Freezerator wrote: Dupa 4 ascultari sunt impresionat placut de piesa Dicke Titten, e glumitza albumului, asa cum au fost si Auslaender, Pussy, Te Quiero Puta, Amerika la vremurile lor.
Da, exact aste e Dicke Titten, o Te Quiero Puta.
Freezerator wrote: Giftig, Angst si OK imi aduc aminte de Megaherz/Eisbrecher si cred ca de asta nu ma impresioneaza foarte mult la ora actuala. OK pare inspirata din Exzess Express sau Zwischen Uns de la Eisbrecher.
Mie întregul album îmi aduce a ei în primul rând, din diverse piese. Dar da, şi eva din Oomph! sau Eisbrecher. Bine că e Neue Deutsche Harte... :P
Post Reply