Pagina de start a forumului
rammstein.ro/forum

FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

ZEIT - albumul nr. 8
Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului -> DISCOGRAFIE
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Red9
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter

Data inscrierii: 17/Sep/2009

MesajTrimis: Sam Mai 07, 2022 4:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cristina, eu gasesc acel efect de autotune chiar misto, si da un efect placut vocii lui Till. Se vede (aude) clar ca e folosit doar de dragul efectului si nu pentru a corecta ceva in voce.

Parere personala: Zeit, ca si album, este mult peste anteriorul.

Ca piese, imi plac toate fara exceptie, dar am ceva in plus pentru single-uri si pentru Adieu.

Scriu asta ascultand ANGST Twisted Evil Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Red9
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter

Data inscrierii: 17/Sep/2009

MesajTrimis: Sam Mai 07, 2022 4:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Freezerator a scris:
Auto-tune-ul de pe Lϋgen mi se pare justificat, tinand cont ca Till minte pe strofe ca un porc Razz In industria rock/metal, auto-tune-ul e considerat o diluare a calitatilor vocale si daca este folosit de astfel de trupe, atunci e folosit doar in scopuri artistice, de a transmite un mesaj - de pilda, faptul ca Till minte ca un porc pe versurile piesei in cauza - si nu de a masca inabilitatile unui vocalist.

Asa este, si eu ma tavalesc de ras cand il aud ce debiteaza... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Sus
Cristina
webmaster
webmaster

Data inscrierii: 16/Sep/2009

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2022 2:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Red9 a scris:
Cristina, eu gasesc acel efect de autotune chiar misto, si da un efect placut vocii lui Till. Se vede (aude) clar ca e folosit doar de dragul efectului si nu pentru a corecta ceva in voce.

Parere personala: Zeit, ca si album, este mult peste anteriorul.

Ca piese, imi plac toate fara exceptie, dar am ceva in plus pentru single-uri si pentru Adieu.

Scriu asta ascultand ANGST Twisted Evil Twisted Evil

Da, normal că efectul e folosit ca efect și nu ca altceva, dar tot nu îmi place cum sună cu el, chiar dacă scopul a fost artistic. Piesa ar fi fost senzațională fără efectul ăla, așa e doar foarte bună Smile

De acord și cu a doua opinie, doar că nu aș spune "mult peste", ci doar peste, pentru că sunt vreo 7 acolo care îmi plac mult, iar aici vreo 9-10 Smile
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter

MesajTrimis: Dum Mai 29, 2022 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cati dintre voi v-ati cumparat albumul? Al meu ajunge martea asta, pe 31 mai. Am luat versiunea CD + book, aia la 120 de lei. Banuiesc ca are mai multe poze decat versiunea standard, nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cristina
webmaster
webmaster

MesajTrimis: Dum Mai 29, 2022 8:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am cumparat ca tine, versiunea Special Edition, însă exemplarul meu este încă la Tudor Bran, împreună cu care am făcut comanda, deci mai durează puţin să ajungă la mine Smile
Da, versiunea Special Edition are o carte de 56 de pagini, faţă de cea standard, de 20 de pagini.
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter

Data inscrierii: 23/Mai/2019

MesajTrimis: Lun Mai 30, 2022 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Observ ca albumul nou nu a mai fost adus pe la noi ca si precedentul. Pe ala am reusit sa-l iau dintre primele venite in tara de la Carturesti dar Zeit se pare ca nu si-a facut aparitia.
Sus
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter

MesajTrimis: Mie Iun 01, 2022 1:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei98 a scris:
Observ ca albumul nou nu a mai fost adus pe la noi ca si precedentul. Pe ala am reusit sa-l iau dintre primele venite in tara de la Carturesti dar Zeit se pare ca nu si-a facut aparitia.

Intr-adevar, albumul fara titlu era de vanzare la Carturesti in orasul meu la circa o saptamana dupa data oficiala de lansare. La Zeit a durat cam o luna pana ce a fost disponibil pe Carturesti. Am dat comanda online pentru ca fizic nu se afla in Carturestiul de la mine in oras. Nu inteleg de ce a durat atat.

Ultima modificare efectuata de catre Freezerator la Mie Iun 01, 2022 3:56 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter

MesajTrimis: Mie Iun 01, 2022 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Voua nu vi se pare ciudat ca piesa Zeit e a doua piesa de pe album? Mie imi strica un pic flow-ul sa ascult o balada dupa Armee der Tristen. Si dupa Zeit urmeaza Schwarz care e si ea un soi de balada atunci cand tragi linie. Nu ar fi fost mai bine sa puna Giftig imediat dupa Armee der Tristen si-apoi sa vina Zeit, Schwarz, Zick-Zack, OK si-asa mai departe?
Sus
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter

Data inscrierii: 23/Mai/2019

MesajTrimis: Lun Iun 06, 2022 10:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Freezerator a scris:
Intr-adevar, albumul fara titlu era de vanzare la Carturesti in orasul meu la circa o saptamana dupa data oficiala de lansare. La Zeit a durat cam o luna pana ce a fost disponibil pe Carturesti. Am dat comanda online pentru ca fizic nu se afla in Carturestiul de la mine in oras. Nu inteleg de ce a durat atat.

L-am luat si eu acum cateva zile tot de la ei, cand am ajuns la librarie aveau pe stoc destule bucati din versiunile pe vinil, CD-ul simplu si editia speciala.

Freezerator a scris:
Voua nu vi se pare ciudat ca piesa Zeit e a doua piesa de pe album? Mie imi strica un pic flow-ul sa ascult o balada dupa Armee der Tristen. Si dupa Zeit urmeaza Schwarz care e si ea un soi de balada atunci cand tragi linie. Nu ar fi fost mai bine sa puna Giftig imediat dupa Armee der Tristen si-apoi sa vina Zeit, Schwarz, Zick-Zack, OK si-asa mai departe?

Dupa parerea mea Zeit nu este o balada in adevaratul sens al cuvantului, Meine Tranen mi se pare singura balada adevarata de pe album.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului -> DISCOGRAFIE Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Pagina 2 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

© rammstein.ro - Webmaster: cristina@rammstein.ro