Rammstein in Romania

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Rammstein canta numai live, iar clapele sunt programabile. Poti canta "pe mai multe voci" in acelasi timp, de exemplu, ea sa-ti bage niste viori (pe care tot tu le programezi), iar tu sa faci pe marele pianist :)
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

nu e playback, e o blasfemie sa zici ca fac asaceva, si chiar dac-ar face-o ar fi atat de buni incat nu ti-ai da seama :)
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Nu exista playback la absolut nici o trupa rock. Rammstein nu fac playback nici o secunda. Clapele sunt live pentru ca sunt programabile, nu trebuie sa stai cu degetele pe ele tot timpul.
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Eu cred ca sunt deja prea buni si canta atat de impecabil (desi asta parca nu are grad de comparatie de obicei :oops: ), incat a ajuns lumea sa ii suspecteze de playback :lol:
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Intrebarea "Rammstein face playback?" e a doua ca popularitate dupa "Rammstein sunt nazisti?" :D
Image
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Si ai uitat-o pe preferata mea: "Rammstein sunt homosexuali?" :lol: :lol:
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

hei hei nu am spus k fac playback doar m-am intrebat k flake nu era la locul lui si clapele se auzeau ... stiu destul de bn k nu falseaza in concerte... nu i-am vazut deocamdata live dar totusi...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

crede-ma... nu fac playback :)
User avatar
dragos_gp
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 70
Joined: Wed Sep 23, 2009 8:45 am
Location: Bucuresti

Re: hallo!!!

Post by dragos_gp »

alexramm wrote:am si eu o intrebare... in buc nu am vazut nici un afis cu rammstein k vor concerta, am vazut doar afise pt the big four ceea ce m-a mirat pot spune... unde-s afifele cu rmm?? k de afise cu rihana m-am saturat pana in gat....
Alex am vazut multe afise cu rammstein in bucuresti, sunt cam peste tot. Uite de ex in zona baba novac, le-am vazut cel mai recent. Sunt lipite pe panourile publicitare, mai ales stalpi, dar din pacate nu restista prea mult ca se lipesc altele peste. Cred ca de asta nu le vezi. Oricum nu este lumea prea interesata de asa ceva, mai bine prind afisele cu manele si trupe romanesti. Ma mir ca au fost anuntati la televizor.
User avatar
dragos_gp
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 70
Joined: Wed Sep 23, 2009 8:45 am
Location: Bucuresti

Post by dragos_gp »

Ar fi culmea ca R+ sa faca playback. Stiti formatii rock cu traditie si care au un nume de aparat in spate, sa faca playback? Daca stiti sa imi spuneti si mie. Oricum cred ca ar fi destul de interesant sa dai 350ron pe un bilet si sa asculti o formatie rock de pe cd.

Cine asculta Serj Tankian (ex-SOAD) melodia Empty Walls cantata live este foarte diferita de varianta pe cd pt ca nu poate canta tot refrenul cap-coada si se opreste dar este sustinut din spate de o a doua voce si nu prea se face diferenta, dar tot nu e vb de playback. Cred ca sunt multe exemple de genul asta.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

orice as crede ,pana la urma, dar ca Rammstein face playback, mi s-ar parea o gluma de prost gust. cine sustine asa ceva, sa-i vada live si apoi sa comenteze...oricat ar fi un om de rau intentionat , o data ce-i vede numai daca este ambliop sau dus cu pluta mai poate insinua asa ceva. si mai e o treaba...nici un mare artist sau formatie care are compozitii proprii si o anumita experienta nu va risca asa ceva. iarasi cred ca unii dintre noi dezvolta aceasta teama tot din cauza "vedetelor" noastre mioritice incapabile care asa ne-au obisnuit. daca Rammstein ar fi indraznit vreodata sa puna banda , va dati seama ca i-ar fi desfintat in primul rand presa straina apoi fanii din intreaga lume. pana acum nimeni nu a pomenit de aceasta problema
User avatar
dragos_gp
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 70
Joined: Wed Sep 23, 2009 8:45 am
Location: Bucuresti

Post by dragos_gp »

Nu va mai raportati la Rammstein cand vorbiti de playback, raportati-va la rock in general. Eu nu cunosc trupe rock sa faca playback. Este un lucru de condamnat indiferent de trupa.

In China am auzit ca playback-ul se plateste cu bani multi, o amenda ... :mrgreen: Asa ar trebui sa procedam si noi sa punem mai mult accent pe muzica de calitate care implica mult mai multe lucruri decat o melodie care suna bine. O melodie trebuie sa sune bine atat pe cd cat si live.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

tu ai perfecta dreptate insa cand in jurul nostru este numai haos nu te astepta ca in muzica romaneasca sa se ia masuri de acest gen...se vor mai promova mult timp de aici incolo nonvalorile ,din pacate. :cry:
User avatar
dragos_gp
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 70
Joined: Wed Sep 23, 2009 8:45 am
Location: Bucuresti

Post by dragos_gp »

Pai nu trebuie sa se ia masuri, noi suntem cei care fac diferenta si putem face o schimbare prin a nu ne duce la concerte de 2 lei cu trupe de 2 lei si cred ca usor usor vor disparea de pe piata ca nu renteaza.
O formatie e sustinuta de fani si daca fanii nu platesc nici formatia nu mai exista.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

pai, noi luam masuri ca nu ne pierdem timpul dar ei...grosul ...sunt foarte incantati de un playback(daca stiu ce inseamna)...si uite asa trupele sau unii "artisti" rezista bine merci' ba chiar se cred extraordinari... :shock: oricum ,pentru mine este o enigma de cum au unii vanzari ...iar daca ceri la un magazin de specialitate - ma refer la "provincie"-un album Vali Sterian, Alifantis, Andries cei de acolo fac ochii cat cepele si iti ofera Minune sau Furtuna...las-o naibii de treaba , in TM nu am gasit un album Billy Idol , unul cu Depeche l-am gasit dupa doua zile de cautari... :evil: ma enerveaza prea tare sa mai vorbesc de porcariile din tara aceasta :evil: scuze...dar chiar m-am enervat. si stii care este adevarul? nu se va schimba nimic, degeaba 20% doresc sa fie bine cand 70% sunt limitati iar pe 10% nu-i intereseaza :cry: :cry: :cry:
Post Reply