PROGRAMUL ULTIMA SPAGA

cand ai ceva de anuntat si vrei sa afle lumea...
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

laurentiu!
- cine citeste o carte de istorie sigur nu-l ignora pe Carol I.
-comunistii!...alaturi de casa regala au fost multi altii pusi la naftalina...doar nu era sa ne invete de miscarea de rezistenta din Carpati impotriva steagului rosu;...iti aduci aminte ca aveam cartulii in care citeam cum pune Ceausescu pomi si cum viziteaza intrepinderile patriei;
-la noi acum problemele sunt mult mai profunde: intr-un stat de drept in care in primul rand justitia nu functioneaza in spiritul legii, cand nu se mai respecta constitutia(legea fundamentala intr-un stat), cand presa este aservita diverselor interese...ma tem ca speram degeaba...am fost o optimista de felul meu dar am incetat sa mai fiu.
User avatar
Mihaela
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 153
Joined: Tue Sep 22, 2009 9:57 am
Location: Brasov

Post by Mihaela »

Salut si subscriu din tot sufletul la initiativa lui PEnTRU!Eu voi fi in Bucureşti miercuri,19 mai,pentru protesteîmpreună cu colegii.Promit să depun moneda de 10 bani.Sunt extrem de indignată de ceea ce se întâmplă.Chiar mă întrebam,când va apare un topic pe tema asta.In "89 eram tare încrezatoare si speram multe,desigur nu visam o viaţă ca în Occident,dar nu mi-am imaginat DEZASTRUL!!!Suntem minţiţi zi de zi de aceşti făţarnici ordinari care au profitat cu neruşinare de acei MULŢI săraci si puţin informaţi.Destul am suportat prostia lor!Am citit pe diverse forumuri opinii ale cetăţenilor.M-au înfuriat la culme 2 lucruri:
1.că mai sunt destui care îi proslăvesc pe conducători
2.că noi,bugetarii,suntem desconsiderati total,atât de cei aflati la putere cât şi de unii concetăţeni.
Rammstein sei Dank!
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Din pacate noi suntem cei care suferim cel mai mult de pre urma politicilor din ziua de azi. Cei din partidele politice se injura la televizor, dar in particular fac afaceri impreuna... Eu am trecut de stadiul in care am fost dezamagita de lumea in care traiesc, acum sunt la cel in care imi este frica. Si nu pentru mine, ci pentru fiul meu, ca el va trai in Romania asta care se construieste acum, care nu arata absolul deloc bine :(
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Mihaela, ne vedem VINERI 28 MAI 2010 ora 18.00 in fata la prefectura... cu moneda in mana :D
User avatar
Mihaela
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 153
Joined: Tue Sep 22, 2009 9:57 am
Location: Brasov

Post by Mihaela »

Ieri m-am aflat -efectiv-în mijlocul zecilor de mii de participanti la miting.Nu am cuvinte să vă descriu atmosfera.A fost IMPRESIONANT!!! Numai că cei care ar fi trebuit, nu au fost impresionaţi deloc.Vă redau o frântură ce mi-a rămas vie:dupa coborârea din autocare,pe Kiseleff am fost întâmpinaţi de grupuri de pensionari care ne urau "bun venit"şi aplaudau.M-au emoţionat până la lacrimi..
Rammstein sei Dank!
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Mihaela wrote:am fost întâmpinaţi de grupuri de pensionari care ne urau "bun venit"şi aplaudau.
Hm, parca am mai vazut imaginea asta candva...
Image
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

La mineriade? :mrgreen:
Image
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Exact :mrgreen:
Image
Herr Heinrich
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 45
Joined: Wed Jul 14, 2010 1:01 am
Location: Botosani

Post by Herr Heinrich »

In Romania nu merge democratia!
Parerea mea ramane ca tarii ii trebuie monarhie constitutionala! Ce-a rezolvat democratia din '89 incoace? Nimic! Mai rau!
Perioada de glorie a tarii a fost in timpul monarhiei, ba chiar mai devreme, chiar de pe vremea lui Cuza, chiar daca era greu, dar s-au infaptuit unele reforme si s-a produs unirea! Deplang starea natiunii!
Tie, popor ingrat, nu-ti va ramane nici cenusa mea!
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Herr Heinrich wrote:In Romania nu merge democratia!
Parerea mea ramane ca tarii ii trebuie monarhie constitutionala! Ce-a rezolvat democratia din '89 incoace? Nimic! Mai rau!
Perioada de glorie a tarii a fost in timpul monarhiei, ba chiar mai devreme, chiar de pe vremea lui Cuza, chiar daca era greu, dar s-au infaptuit unele reforme si s-a produs unirea! Deplang starea natiunii!
Monarhia constitutionala e tot democratie. A nu se confunda forma de organizare statala cu principiul de guvernare.
Image
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Hopa, Draqdla, stim si Drept Constitutional.

Herr Heinrich -Putem avea unul din doua. Ori "democratie" ori "Dictatura". Tot prima este de preferat pentru ca se bazeaza pe "Principiul Separatiei Puterilor In Stat".
Herr Heinrich
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 45
Joined: Wed Jul 14, 2010 1:01 am
Location: Botosani

Post by Herr Heinrich »

Eu unul sunt pentru dictatura! (poate cu mine in rol principal :twisted: )
Tie, popor ingrat, nu-ti va ramane nici cenusa mea!
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

Herr Heinrich wrote:Eu unul sunt pentru dictatura!
Da' ce, ti se pare ca in Coreea de Nord aia o duc bine? :lol:
Wir woll'n eure Hände seh'n!
Mâinile sus!
Wir woll'n in Beifall untergeh'n!
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Nimeni pentru anarhie? :twisted:
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

E destul sa ne reamintim perioada cu partidul unic cand se mergea la vot (super funny) si era un singur candidat, un singur partid; Vrei sa te bag in Istoria Contemporana a Romaniei si nu musai in Corea! Sunt diverse forme de dictatura...noi am trecut prin cea comunista...si nu mai vrem!Anarhia, s-a conturat in mijlocul secolului al XIX-lea. Sunt anarhisti si acum dar eu sunt contra!
Post Reply