Impresii dupa concert - Bucuresti 27-06-2010

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

Post Reply
AdmuS
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 9
Joined: Sun Jun 13, 2010 11:33 am
Location: Nürnberg

Impresii dupa concert - Bucuresti 27-06-2010

Post by AdmuS »

In mod normal la acesta ora incepe concertul mult asteptat. Noi sintem aici (acasa) si ei acolo (la concert).
Pentru ca pe lumea asta exista intodeauna un "INAINTE" si un "DUPA", m-am gindit sa fac aceasta sectiune in timpul concertului de la Bucuresti, in mod simbolic. pentru a marca un hotar in timp intre acest "INAINTE" si "DUPA".
Nu vreau sa-mi arog vreun drept de autor (Doamne fereste), este doar ceva facut de NOI pentru VOI.
Deci sa va auzim (adica sa va citim)....................................... :D
florinmatinca
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 25
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:05 am
Location: Bucuresti, Romania

Post by florinmatinca »

Nu am cuvinte, a fost extraordionar.

Poze din a treia zi : http://picasaweb.google.com/iflorin86/S ... omaniaDay3#
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Da, intr-adevar ...extraordinar...si pozele sunt pe masura evenimentului; :wink:
violez9fete
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 1
Joined: Wed Jun 23, 2010 8:45 am

Ei da.

Post by violez9fete »

Ma , Acum 3 min. am ajuns acasa ,

- am fost prezent la Concert ,
- Pt mine Au facut Istorie la Bucuresti .
- placut surprins de Toate "fazele" .
- Respect Rammstein , imi pare rau ca nu am fost la Londra desi am avut Sansa.
- 1 H 30 Min au trecut ca 20 min pt mine
- Nu am stiu 2 melodii , in rest au SUNAT exact ca pe albume .
- Till = Voce Incredibila
- Doar am Filmat (nu am Poze), Calitatea cam Slaba (dar se intelege), Sunet nota 8.20 , LIVE 9.50 , aparat : Nokia N70.
- Cine ravneste la ele ID de YM : numele de pe Forum .

Acum , am treaba , ca Am stat 1 ora dupa Dealer, vreau sa o ard dubios.
Oricum , multumesc Rammstein .
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Eu acum 5 minute am ajuns "acasa" (adica acasa la gazda)
Concertul a fost extraordinar. Sonorizarea (unde am stat eu) de nota 10. Cu toate ca am auzit si persoane care s-au plans la capitolul sonorizare (vezi Laurentiu. Dar ne va spune chiar el mai multe, daca va voii)
Fiecare melodie, ca o mica piesa de teatru. Cu scenografie, recuzita, joc scenic, sincronizari perfecte, etc. Pentru mine, care nu stiam multe din scenariile aferente (cum ar fi de exemplu incendierea fanului intrus) impactul a fost maxim.
Playlistul nu mi s-a parut cel mai inspirat (pe sfarsit au mai "dres-o"). Insa adevarul este ca orice melodie ar canta Rammstein, iese un show de zile mari.
Tot la capitolul minusuri as include si melodia Pussy. Nu neaparat melodia in sine (care probabil trebuia cantata, fiindca este "pe val") Dar ideea tunului cu spuma (dintre picioarele lui Till), desi de efect, mi se pare total neinspirata avand in vedere ca mare parte din public este de gen masculin. Poate am eu inclinatii homofobe, dar pe mine unul m-a deranjat.

Per total insa, experienta a fost peste asteptarile mele.
O vreau repetata :roll:
Daca pentru mine concertul cu Prodigy reprezinta superlativul la capacitatea de transmitere a Energiei, concertul cu Rammstein va reprezenta superlativul a ceea ce inseamna un show adevarat, din toate punctele de vedere.

PS: Foarte faina faza cu drapelul Romaniei inscriptionata cu emblema Rammstein pe ea, drapel "pescuit" de Flake din multime. De notat ar fi ca tocmai ce a fost ziua drepului. Coincidenta.
O alta nota inedita: destul de multele cuvinte (chiar si cateva propozitii) spuse de Till in ROMANA.
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

AdmuS a fost foarte inspirat in a deschide acest topic, pentru ca si noi discutasem despre asta la Bucuresti. Un thread unde sa ne lasam impresiile, precum si imaginile surprinse la concert. Cele cu noi, forumistii, le vom schimba cumva prin metodele cunoscute (PM, YMsg, Fcbk, OMFG....), in ideea ca poate unii nu vor dori ca fetzele lor sa apara pe forum.

Asadar, impresii:

Per total, intreaga zi de 27 m-a incantat. Desi nu am mai participat la concerte de o asemenea anvergura, imi pot da destul de bine seama ca a fost cat se poate de bine organizat. Nu au fost incidente de niciun fel, iar publicul a fost foarte relaxat si civilizat. Voi tine minte mult timp imaginea cu metalistii stand cuminti la rand in fata fiecarui WC asteptandu-si randul :lol:

Vremea a fost absolut superba, nici cald excesiv (cel putin la Golden, unde mai erau si copaci, umbra...), nici rece si ploios. Bauturile au fost ok si la preturi decente.
Dintre trupele care au cantat inainte de Rammstein, m-a surprins pozitiv Stone Sour. Cu siguranta voi sapa mai adanc. In schimb, la Alice In Chains imi venea sa ma urc pe garduri :roll:

Despre concertul Rammstein, insa, nu voi spune prea multe. Sunt convins ca mai toti au remarcat diverse faze faine, sunet bun, efecte, etc. Experienta mea personala se poate reduce, pe scurt, la o singura propozitie: "Biletul a fost prea ieftin". De asemenea, am impresia ca efectul maxim al concertului nu a fost nici in timpul lui, cand curgea spuma pe mine si simteam flacara pe fata, nici imediat dupa, cand incercam sa-mi croiesc drum prin miile de oameni ca sa dau de domnisoara Rapunzel si sa ne strangem cu totii, ci abia urmeaza sa vina, el tot crescand in timp.

De asemenea, tin sa spun ca m-am bucurat sa ma vad cu atatia membri de pe forum, unii mai noi, altii vechi de cand lumea :lol: O astfel de intrunire trebuie repetata, si cu siguranta ca va fi repetata.

Vor veni si pozele, insa mai dureaza. Deocamdata vreau doar sa ma intind si sa dorm un pic.
Image
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Unii au timp sa si doarma...deh.... :lol:

Pana va veni o galerie foto exclusiva pe rammstein.ro (adica foarte curand), prin obligatie contractuala am pus cateva poze aici:

http://www.rockxpress.ro/galerii/sonisp ... stein.html

Restul, dupa ce voi apuca sa dorm si eu macar un pic dupa 3 zile de macel!
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

Eu inca sunt socat ca asa ceva s-a intamplat si nu pot sa spun multe acum, mie imi trebuie deja inregistrarea ca sa imi aduc aminte :lol: :lol:
Ce m-a impresionat la concert in cateva cuvinte: nenumaratele momente in care scena a explodat si tot publicul canta alaturi de Rammstein, mai ales intrarea lor pe scena
http://www.youtube.com/watch?v=11WSStPW69k fara cuvinte
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

admus, de-asta tin eu la tine, un prieten bun ca tine mai rar, ma bucur ca te-ai gandit la topic.


Rammstein in romania:

De nedescris in cuvinte, emotiile sunt cele care stiu sa vorbeasca cel mai bine. O piesa de teatru, cu siguranta cea mai frumoasa din viata mea, un basm frumos in versuri, in sunet de chitara, in joc de lumini si flacari, in ritm alert sau monoton de bass si de baterie, cu cei mai experimentati actori de pe gogoloiul asta de pamant. Nu pot sa redau ce era in sufletul meu cand am simtit caldura de la flacari pe fata mea, cand am auzit "strigatul" infiorator al lui Till, sau cand a zis incet "Multumesc mult! " , "Noapte buna! " stand in genunchi si primind aplauze....doar atat a cerut. Daca exista minuni, una dintre ele poarta numele de RAMMSTEIN.........o minune care nu se va stinge niciodata pentru mine sau pentru prietenii mei........"Rammstein va iubeste !"

"Heimlich schiebt sich eine Wolke
vor die Sonne es wird kalt
Doch tausend Sonnen brennen nur für dich"
Last edited by rocky_stein on Mon Jun 28, 2010 3:04 pm, edited 1 time in total.
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Da, au schimbat putin intrarea in scena fata de Belgrad dar..."extraordinar "-e putin spus. Fara cuvinte!
User avatar
HeRR_LinTheMann
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 37
Joined: Thu Sep 17, 2009 5:23 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HeRR_LinTheMann »

Salut tuturor, sunt foarte bucuros sa va citesc impresiile, sa vad pozele si filmuletele pe care le-ati facut la concert. Imi pare bine ca ati putut fi prezenti la acest mega-eveniment. Tare as fi vrut sa asist si eu la concertul din Romania, dar maine plec spre Quebec si n-aveam timp de odihna. Ideea este ca va voi trimite, cand ma intorc (sau vad eu cum fac) poze de la concertul din Quebec. :)

Sa ne auzim cu bine, dragi fani Rammstein!
Wohin gehst du,
hier ist nichts mehr frei

Das ist mein Land!
florinmatinca
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 25
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:05 am
Location: Bucuresti, Romania

Post by florinmatinca »

Ca detaliu, mi se pare genial modul in care Flake se misca si danseaza in timpul pieselor :)
User avatar
anelia
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 20
Joined: Mon Jun 14, 2010 7:27 pm
Location: Pitesti

Post by anelia »

Eu acum am ajuns acasa (acasa, nu-n Bucuresti), si nici pana la momentul de fata nu am cuvinte in legatura cu concertul. Cred ca a spune ca a fost minunat, incredibil etc. ar fi prea putin.
In orice caz, ma duc sa ma culc. Poate, cand voi reveni cu forte proaspete, voi avea mai multe de spus.
User avatar
Akasha
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 18
Joined: Sun Dec 20, 2009 12:10 am
Location: Reghin

Post by Akasha »

ce pot spune despre concert, pai... a fost bestial, superb, genial....... nu sunt cuvinte destule ca sa pot descrie show-ul facut de ei.......... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
User avatar
blueYurble
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 16
Joined: Mon Jun 28, 2010 2:44 pm

Post by blueYurble »

Wow... de necrezut insa chiar au venit, chiar au cantat, chiar am ajuns acasa si, printre tiuiturile acute din urechi inca nu pot articula indeajuns de multe cuvinte ca sa descriu cele 95 de minute ...

Asa ca las partile bune (interminabile, evident) la o parte si am sa vorbesc despre cateva parti negative:
-In primul rand, show-ul a durat prea putin. Comparativ cu celelalte trupe din final (Accept si Metallica) care au cantat 2 ore.
-Play-listul a fost cam poshirca, puteau alege unele melodii mai semnificative..
-Spectacolul de pe melodia Pussy - genial; insa daca tot au mers pe ideea aia puteau sa imbrace "chestia" aia in ceva, ca sa arate mai... autentic;
-Eu am stat in primul rand, fix in dreptul lui Richard, si ca detaliu minuscul... pe la mijlocul concertului parea ca avea niste probleme cu microfonul.. care tot cadea, si parea foarte derutat.. anyone knows what's with that? Ca mie mi se rupsese sufletul :))

Si in alta ordine de idei, oricate mici greseli / erori / etc ar avea, sincronizarea va fi mereu perfecta , show-ul - ori de cate ori l-oi fi vazut pe youtube inainte - tot demential va fi , prestatia pe scena - exact ca pe albume , intr-un cuvant... Rammstein !!!
Post Reply