Mein Herz Brennt

ce apare la tv sau pe net in materie de clipuri...

Moderator: Cristina

User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Încurcate sunt căile artiştilor şi a inimii ...
Însă oricum, ceva e în neregulă aici. Îmi pare rău că n-au mers până la capăt pe mâna acestui ilustru necunoscut (pentru mine) - Recuenco.

Venind însă vorba de inimă ... pun şi eu o întrebare. Mein Herz brennt şi videoclipul au vreo legătură cu fosta campanie electorală ... cu Inima şi ARD ?
Că nu-mi dau seama ... Cristina trebuie să ştie. :D Că ea cunoaşte dedesubturile tenebroase ale Realităţii în cauză ....
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Cat priveste Eugenio Recuenco daca este sau nu cunoscut, iata doua linkuri :wink:
http://www.litmind.com/eugenio_recuenco/
http://www.eugeniorecuenco.com/images_04.html
ileana
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 26
Joined: Sun Sep 02, 2012 2:07 am

Post by ileana »

Am intrat pe link, Cristina, si intr-adevar Recuenco are o imagistica fantastica. Foarte pictural.

Nu stiu ce sa zic totusi despre partea de regie, ochiul fotografic nu garanteaza neaparat talentul de regizor. Am vazut si spoturile lui, foarte frumoase, dar la un videoclip e putin mai mult, trebuie sa se pupe foarte bine imaginile cu tensiunea muzicala.

(Incerc sa iau si eu partea baietilor, imi doresc sa nu fi fost chiar atat de zevzeci incat sa renunte la un material care ar fi fost foarte diferit de ce au facut ei pana acum... Ca sincer, videoclipurile lor nu au excelat pana acum deloc pe partea artistica.)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Nu doar ca e un fotograf deosebit, dar este si fotograful oficial LIFAD si Rosenrot. De asta am dat cele doua linkuri. Deci nu e chiar un necunoscut si Rammstein nu au luat contact cu el doar acum, la aceasta filmare.
Nu stim si nu vom sti cum ar fi aratat clipul MHB doar pe mana lui. Ce stiu eu acum este ca e prea dezlanat. Atat.
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Chiar in making of se spune ca materialul final propus de Recuenco nu le-a placut si ei l-au cooptat pe Bihac, prin urmare presupun ca videoclipul in prima varianta avea o cu totul alta poveste (sau poate nu avea deloc, doar niste imagini frumoasa care nu sugereaza prea multe, cine stie?). Bihac a vazut materialul si a lipit o poveste proprie, folosind cate ceva din materialul existent si filmand ce ii lipsea. Era evident ca pana la urma Bihac sa apara ca regizor, ei au folosit doar imaginile filmate/create de Recuenco, ceva in genu "second unit" folosit in productiile mari, daca vreti.
Ca fan as fi vrut 3 clipuri la MHB, cat de ciudat nu ar suna :D
1. Piano version 2. Recuenco version si 3. Bihac version.
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Mi se pare o greseala de amator sa spui ca filmezi cu Recuenco niste imagini frumoase, dar puse cap la cap nu ai o poveste sau nu iti place ce iese. Pai ei ar fi trebuit de la bun inceput sa stie despre ce este vorba in clipul lor si care e povestea, nu sa spuna ca unul e ceh, altul spaniol, altul francez si ei nemti si nu se inteleg si nu pot comunica. Cat de amatoriceste poate fi? Pai macar ia-ti un translator, Dumnezeule, ca bani ai sa iei 15 translatori, nu unul!
Cu siguranta ca nu le-a prea placut ce a facut cu ei Recuenco, dar pana la urma ei ar fi trebuit sa stie ce are de gand Recuenco. Si nu au folosit "cate ceva", ci destul de mult din materialul filmat in 2011 cu Recuenco, eu asa vad acolo. Si pana la urma, Bihac nu a salvat mai nimic in opinia mea, pentru ca videoclipul a ramas unul elucubrant, din care eu nu prea inteleg ce vor sa transmita.
Una peste alta, eu sunt dezamagita pentru prima oara de un clip Rammstein, pentru ca are ghinionul sa fie si pentru una din piesele mele favorite, iar eu nu vreau sa-l asociez cu MHB. Am spus! Piano Version in schimb imi place mult, ma bucur ca macar asta le-a iesit bine.
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

nu era mai interesant daca scotea inima arsa din el ?
Live long , live happy and be free !
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Avand in vedere faptul ca au filmat cu Recuenco prima oara un videoclip, s-ar putea ca rezultatul final sa nu fi fost cel planificat initial, se intampla si la cei mari din astea. Una peste alta Cristina, daca scoti imaginile filmate de Bihac cu "monstrul" care apare la inceput si "copii" care evadeaza la sfarsitul clipului cu ce ramai? De unde venea si presupunerea mea ca imaginile au fost frumoase dar nu aveau nicio legatura cu melodia, chair Paul zice asta in making of.
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Imaginile cu "monstrul" sunt tot ale lui Recuenco. Oricum, eu nu inteleg clipul asta.
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Din cate tin minte imaginilie cu monstrul sunt filmate in partea a doua a making of, cel putin clipul la piano version sigur ii facut de Bihac :)
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Ala e facut 100% de Bihac. La Piano Version.

Acum o sa dau copy-paste la declaratia lui Bihac facuta rusilor. Se pare ca Recuenco a reactionat foarte "latin" si s-a crizat peste masura. Sper sa puteti urmari declaratia, cu engleza precara a rusilor. Succes :D

"when you see the making of, then a lot of things are explained. actually, the band tried to explain it in a nice way, what hey thought of Eugenios version. the same for the recordcompany. but for real there were superdissapointed. they had so much expectations in this project, and they have been very unhappy with the result, and how they looked in the video. they didnt liked themselves in the video.
then, they asked me to edit the video. i said its impossible, the matrial is not enough, not for a rammsteinvideo.so i dedcided to shoot more.
i allwys thought that Eugenio and i will share the directors credits. But,
afzer he has seen the video (FUCKIN over 2 MONTHS AGO !) he said he doesnt want the director-credit. he wants to be credited by his footage material. Wich Is NOT 70%, its more or les 50%...even less. i called my editor last night. so he can prove.
He should show his version, please please...then everybody can see anyway.
i am a big fan of his work , really, and i can understand why he is nagry, because the mangaement deoesnt want him to show his version...
but: a management decisssion is a band decission. cant it be, that they just dont want someone to show somehting that they dont like ?
now, when he want s to put it on his site, all of a sudden everybody is a shit.
my information was allways that everybody knows that i am working on this video.
and , you can take this as a fact: he got paid 3 times more than i did.
thank god i did the piano version as well. this is totally mine.
its easy to build up a myth now, and everybody wants to see his version. i wish everybody could. then everybody will see how fast myths can melt away.
he behaves like a child, in my eyes. and how can can you wish DEATH to somebody ? He wishes DEATH to Till, who is one of his biggest fans. So, everything before was just fake and a lie, their relationship? Just because they didnt like his version?
are we proffessionals or not?
so:
1. i was okay with 2 director credits on mhb. NEVER for piano.
2. he didnt wanted to be named as a director, after he has seen this version, because there is not so much in it from him.
3. he got paid for his job and he had an incredible budget.
4. i still like his work a lot. but actually, all of that is not my problem.
heres my sesame street version:
so, if i pay you to make a portait of my face. you get the money. you paint it. but i dont like the result. you get the money for your work, but i have the fucking right to say : i dont want that someone sees that paining of my person. because it doesent represent me. i dont like my face in this painting. but i like the colours. and the painting is mine, because you sold it to me. now i ask someone else to overdo it. thats not so nice of me, i know, but i am the force, sorry.
now the person, who has overpainted it, did another painting, because he liked that subject so much. so he made me happy with the other version, AND a new painting...for less money. yipee!
i have shown you the new paintings. you said, 2 months ago: hmm, that isn tmy painting anymore, i cant identify so much, so dont use my name. (maybe you just didnt liked it..)
but : you made a copy of the old painting, and still want to show it to the world.
the other painter has no problem with it...of course not, just a painter.
but i have. because i am the fuckin force.
adios"
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

de fapt asta nu este engleza rusilor ci mesajul original trimis de Bihac ;)
acum e clar de unde a inceput totul, Recuenco isi vrea versiunea aratata publicului si managementul nu-l lasa :D

LE: Am intrat pe pagina de fb a lui Recuenco si am tradus comentariile lui ce tin de Rammstein, pot sa zic din start ca omul nu are o atitudine profi. Totusi Rammstein nu e o trupa de garaj pe care o faci cu ou si cu otet in public pt ca "au avut curajul sa se atinga de opera marelui Recuenco".
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
ileana
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 26
Joined: Sun Sep 02, 2012 2:07 am

Post by ileana »

Sambit are dreptate, imaginea cu „monstrul” e a lui Bihac, asa cum e si secventa cu violoncele - care e fantastica, dupa parerea mea, tensioneaza foarte mult materialul.

Intrasem si eu pe pagina de FB a lui Recuenco, unde zice negru pe alb 0 euros...Ce sa mai crezi?

Oricum, tind sa am mai multa incredere in calmul nemtesc decat in inflamatia latina :D
User avatar
Kida
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 12
Joined: Mon Mar 05, 2012 5:30 pm

Post by Kida »

Da, deci tot scandalul asta este de fapt rezultatul mandriei lezate a lui Recueno. Nu pot sa nu fiu de acord cu viziunea lui Bihac asupra situatiei, iar daca Recueno si-a primit intr-adevar plata atunci eu una nu am ce sa le reprosez baietilor nostri.
Cristina wrote:Oricum, eu nu inteleg clipul asta.
Uite cum il vad eu, pe baza "making of"-ului si a versurilor:

Au incercat un fel de "then and now" - dupa cum spun si in "making of", copiii din clip ii reprezinta pe ei cand erau mici, din aceeasi idee facand parte si tipa (sa-i zic ingrijitoarea copiilor?) care apare apoi batrana cand Till se intoarce in locul in care era bantuit de cosmaruri (ca sa ma exprim mai poetic).

Melanie ("monstrul"), Till cu smecheria aia dubioasa pe cap si secventele cand ii arata pe toti in costume ciudate si cantand la violoncel (?) reprezinta creaturile de cosmar din versuri ("Dämonen Geister schwarze Feen"), de ideea asta se leaga si secventa cu siringa si lacrima fetitei.

Secventele cu ei imbracati ca niste "pitici de gradina vii" (ca sa il citez pe Paul si sa nu folosesc un cuvant mai urat :P ) cand ies din locul respectiv reprezinta incheierea povestii, ceva de genul ca ar fi reusit sa treaca peste stadiul de "bantuit de cosmaruri"

Versurile imi inspira ideea ca Till (poate toti 6 de fapt) are un rol dublu, fiind atat cel care "aduce" cosmarurile (aici intra secventele cand ii arata ca si cum ar "construi-o" pe Melanie), cat si cel (cei) care sufera de ele. De ideea asta se leaga secventa cu camera in flacari si cu mancatul inimii - astea ar trebui sa sugereze suferinta.

Extrapolez prea mult? Poate, dar asa cred ca am gasit o explicatie pentru toate scenele, si una care se leaga si de versuri, zic eu. Corectati-ma daca nu sunteti de acord.
"Immer wenn ihr traurig seid, spielen wir für euch..."
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Eu vorbeam de monstru ala ce apare in primele cadre si care ii vegheaza pe copii, nu de tipa aia urata :D
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
Post Reply