Fans Multicam Movies

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Fans Multicam Movies

Post by Cristina »

Tocmai am primit de la reprezentantul comunitatii Rusia/Ukraina, Rammclan si Rammstein Rusia, un film multicam realizat cu ajutorul fanilor, din turneul MIG. Eu cred ca e cel mai bun de acest gen si este clar la nivelul unei filmari live oficiale, de catre profesionisti, cu o calitate a sunetului si imaginilor, dar si a filmarii si a montajului uimitoare:
http://www.youtube.com/watch?v=BWd5JjL7 ... r_embedded

De asemenea, mai avem de la Rammstein Portugalia, Rammstuga, un film de acest fel din turneul LIFAD, insa nu la acelasi nivel calitativ. dar foarte bun oricum:
http://www.youtube.com/watch?v=Toq_Q2G86i8

Enjoy them :)
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Daaa, rusii au facut o treaba excelenta! Ma intreb insa cum au bagat echipamentul in sala, fiindca par camere destul de profi cu stabilizare de imagine si tot ce trebuie, asezate in locuri potrivite etc... iar sunetul parca e luat din mixer. Foarte interesant.
User avatar
Sorin
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 673
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:37 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Sorin »

PEnTRU wrote:Daaa, rusii au facut o treaba excelenta! Ma intreb insa cum au bagat echipamentul in sala, fiindca par camere destul de profi cu stabilizare de imagine si tot ce trebuie, asezate in locuri potrivite etc... iar sunetul parca e luat din mixer. Foarte interesant.
E demential cel de la SP..sunt cu gandul doar la Sopot cand il vad..
Cum? nu ai auzit de mita? :P
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Pana la urma cred ca au pus mana pe filmarile facute cu camerele profi ale echipei oficiale si apoi numai le-au mixat.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Probabil ca au fost lasati cu acceptul managementului, tocmai pentru o astfel de filmare a fanilor. Pentru ca si eu ma tot intreb cum au bagat camere profesioniste, la asa sunet si asa calitate. Si oricum, managementul a luat la cunostinta despre existenta filmarii.
Sorin, am fost si eu anul asta pe langa Ergo Arena din Sopot. Arata spectaculos.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Mie cel mai mult imi plac filmarile lui fuckingdevotee (a filmat in foarte multe locatii (Berlin, Stockholm (e suedez tipul), Paris, New York, Budapesta ( http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... re=mh_lolz ) sau Paris)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, da, asa e, bun baiatul.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Total off topic: imi place mult noua semnatura a lui Sylar:)
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

E marca inregistrata inspirata dintr-o discutie cum ca cele mai bune melodii de la Metallica sunt coverurile (era unu hater Metallica) (cand am vazut ca e membru metalhead l-am si pus pe blocked) :lol: :lol:
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

E adevarat cativa din ei au avut echipament pro, dar produsul final contine si multe materiale trimise de public (observati unile imagini facute cu sapuniera chiar) de unde si titlul Fans-to-Fans Edition :)

In primul rand nu a existat nici un control la intrare (!), de unde si prezenta atator focuri in public (si desigur a camerelor HD). In al doilea rand treaba a fost organizata, baietii s-au pregatit, stiau ce si cand sa filmeze.

La realizarea acestui material au contribuit in total peste 100 de fani, s-au prelucrat peste 300gb de filmari si a durat toata povestea cam 1,5-2 luni.

Managementul/echipa oficiala nu a contribuit la realizarea proiectului si nici nu cred ca au stiut de el.

P.S. Sunetul a fost oferit de un fan in format lossless, din pacate tipul nu a mentionat sursa materialului audio.
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Multumim fain de inside info, Sambit. Azi o sa-i scriu si eu lui Gleb, sa vad ce detalii imi poate oferi si mie. Buna treaba au facut oricum, insa eu ma tot gandesc cum de nu a existat control la intrare. Pentru ca la Belgrad de exemplu ne-au scanat bagajele efectiv, ca la avion. Deci cum de s-a intrat cu camere de filmat si cu focuri? Eu nu cred ca managementul nu a stiut de filmare. Eu cred ca a fost o treaba aranjata, insa nu pe fatza, la vedere.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Gleb, unul din sefii comunitatii Rammclan m-a rugat sa-i las ragaz cateva zile si-mi va da un raspuns complet vis-a-vis de cum au facut acest film. Deci revin si eu cu ce detalii imi va furniza Gleb.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Stiu care e sursa lossless..dar nu stiu daca am voie s-o postez (e pe un fan-forum rusesc evident)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Pai daca au postat-o oamenii acolo, ma gandesc ca nu ar fi mare lucru daca ai posta-o si tu aici. Nu stiu ce sa zic...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Post Reply