Belgrad 2010

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

De la lapte ti se trage :D :D De cand astept asta.... :twisted:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, de la dependenta de lapte :D Cred ca ai luat o supradoza. :P
In doua cuvinte: Belgradul este un oras frumos, dar mai ales atmosfera, de la sarbii si sarboaicele care il populeaza este foarte placuta. Ai senzatia ca esti undeva la mare cand vezi sute de oameni pe strazi la 3-4 dimineata sau librarii deschise la 12 noaptea. Grupul nostru de prieteni a stat de vorba vreo doua ore cu un sarb si ar putea sa va povesteasca mai multe. Printre care si faptul ca Tito ramane pentru ei un model in cel mai bun sens.

Despre concert nu stiu ce am mai putea spune. Adica despre reprezentatia Rammstein. Sarbii (plus foarte multi romani, bulgari si greci) sunt un public minunat, chiar nu m-am asteptat sa reactioneze atat de bine. Cantau versurile incredibil. Sala este impresionanta ca si constructie si cand o vezi plina-ochi cu mii de oameni care canta la unison si ridica mainile in ritmul muzicii, e o fericire. Ma uitam pe sus cate sute de bare groase de metal sunt, cate schele ciudate si cat de bine se potriveste sala asta unei scene Rammstein. :)
Cum spunea si PEnTRU, nu cred ca noi am putea avea asa o sala nici in 200 de ani... :cry: Ca sa nu mai vorbim de organizare de necrezut: fara sa stai o secunda la vreo coada si cu sistem de scanare a bagajului exact ca la aeroport :shock: Iti vedeau intestinele gentii si te puneau sa o deschizi. La cehi sau la austrieci n-am vazut asa ceva. In schimb la austrieci m-a impresionat infrastructura salii, culoarele, etajele lor, afisajele electronice, WC-urile imaculate si plasatorii in fracuri si cravate care te luau de la poarta si te duceau la locul tau. :D
Ca diferenta intre Belgrad si Viena va mai pot spune un lucru evident si cunoscut de toti: standul de merchandise al austriecilor era de 10 ori mai mare decat al sarbilor. La standul de merchandise din Viena nu am putut sa ma apropii nici o clipa de tejghea sa incerc sa cer ceva, d-apai sa cumpar, iar preturile erau mai mari cu mult decat pe rammsteinshop (cam cu 10 euro de produs...). La sarbi cum am intrat in sala am ajuns la micul stand de merchandise si in 2 minute mi-am cumparat cate ceva. Vanzatorii la Viena erau toti imbracati cu vestimentatie Rammstein, pe cand la sarbi erau oameni "obisnuiti", de-ai sarbilor.
Nu au existat acele pahare de bere smechere, la Belgrad... :(

Revenind la concert... ma asteptam ca Till, fiind la ultimul concert din turneu si avand in vedere problema pe care a avut-o in iarna cu vocea, sa se menajeze sau sa "nu-l duca" vocea prea mult. Dar a fost perfect. Nu stiu cum a facut si oricum, sonorizarea a fost coplesitoare de-a dreptul. Aveam impresia ca sunetul misca, e un organism viu in tot spatiul din jurul nostru. Vocea lui Till se aude acum la concerte exact ca si muzica: clar, cuvant cu cuvant, nu-ti scapa nimic. Si este foarte buna.
Flake a fost ca de obicei vedeta show-ului. Are niste miscari criminale si o gratie personala, marca Flake. Iar trecerea de la postura statica la mersul pe banda se face prin doua explozii uriase, care te fac sa nu mai vezi nimic in jurul lui cateva secunde si apoi apare in mers. Ca un numar de magie :P
E o nebunie... imi aduc mereu aminte de un titlu dintr-un numar foarte vechi de Metal Hammer editie franceza: "voir Obituary et murir".
Voir Rammstein et vivre...

PS - PEnTRU, maine te rog sa pui pe youtube si prima parte din "Haifisch" si "Engel". Unde se aude bine cum canta intreaga sala :) Cred ca au fost totusi cam 25.000 de oameni...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Multumesc, multumesc :D Foarte faine pozele. Parca-s facute de pe scena. Si, intr-adevar, ce sala au astia, frate :roll:
Image
Black Angel 39
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 2
Joined: Mon Mar 15, 2010 2:06 am
Location: BUCURESTI

RAMMSTEIN - Live in BELGRAD - 20.03.2010.

Post by Black Angel 39 »

Va salut!

Pentru cei care sunt interesati de filmarea mea, tot cu o "sapuniera", dar de 12 MP, va astept cu un e-mail la "angelbazdoaca@yahoo.com" pentru a va da adresa, respectiv link-ul de pe "transfer.ro"! Bonus, am si concertul filmat tot de mine la Budapesta, in Februarie 2005! Precizez ca am stat ceva mai sus de sectorul romanesc - 202, respectiv in 402! Concertul este filmat in proportie de 90%! Am ratat doar 2 melodii, cind am schimbat cardurile!

p.s. : Multumim anticipat de "ajutorul" acordat, cit si de promptitudinea cu care ni s-a raspuns!

Angel
Un simplu si real ROCKER...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Ai fi putut totusi sa explici pentru ce ceri acel "ajutor". Vorbesti de parca dupa concert tocmai asta trebuia sa fac: sa stau cu ochii pe telefon, ca ma suna necunoscuti care au nevoie de bani de la mine. Si sa alerg prin Belgrad dupa oameni care sa-mi imprumute mie bani ca sa le dau lor. Pentru ca oricum, o zi intreaga am stat cu bani imprumutati. Inclusiv sambata seara.
Chiar nu prea pricep ce a fost cu faza asta... vreun test ceva?
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Hmmmm.... what´s going on heeeere!
Image
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Cristina wrote:Da, de la dependenta de lapte :D Cred ca ai luat o supradoza. :P
In doua cuvinte: Belgradul este un oras frumos, dar mai ales atmosfera, de la sarbii si sarboaicele care il populeaza este foarte placuta.

Revenind la concert... ma asteptam ca Till, fiind la ultimul concert din turneu si avand in vedere problema pe care a avut-o in iarna cu vocea, sa se menajeze sau sa "nu-l duca" vocea prea mult. Dar a fost perfect. Nu stiu cum a facut si oricum, sonorizarea a fost coplesitoare de-a dreptul. Aveam impresia ca sunetul misca, e un organism viu in tot spatiul din jurul nostru. Vocea lui Till se aude acum la concerte exact ca si muzica: clar, cuvant cu cuvant, nu-ti scapa nimic. Si este foarte buna.
Flake a fost ca de obicei vedeta show-ului.




PS - PEnTRU, maine te rog sa pui pe youtube si prima parte din "Haifisch" si "Engel". Unde se aude bine cum canta intreaga sala :) Cred ca au fost totusi cam 25.000 de oameni...
Till...a fost intr-adevar perfect. nu a falsat nici o secunda ba mai mult a interpretat "dumnezeieste" cum s-ar spune...
Flake a fost el ok dar nu ma pot obisnui cu ideea ca l-a culcat pe Till al meu la pamant, ha! ha! si m-am bucurat ca spre deosebire de berlin au putut canta "Ich Tu Dir Weh"


si sunt si mai civilizati . in trei zile nu am vazut "smecheri" ca la noi...stiti voi cum gasim prin molurile noastre mergand in cete. oricum sarbii stiu sa se distreze cu cap, tocmai de aceea anumite trupe ca "Bajaga i Instruktori","Bijelo dugme ","Plavi orkestar" cel putin aici in timisoara inca sunt ascultate cu placere desi fac parte din generatia anilor '80.faceau astia niste concerte...vai, vai inca de pe vremea comunismului.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

dap, am vazut asta si in clubul unde am fost dupa concert: dansau sarbii pe trupe de punk-rock sarbesc de rupeau locul...
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

@PEnTRU
In barul ala eu am vazut si cativa romani care le faceau serios concurenta la dansat pe aceeasi muzica :lol:
Last edited by Rapunzel on Sat Aug 03, 2013 5:54 pm, edited 1 time in total.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Rapunzel wrote:@PEnTRU
In barul ala eu am vazut si cativa romani care le faceau serios concurenta la dansat pe aceeasi muzica :lol:
Habar nu am despre cine sau ce vorbesti... 8) :D

Btw, Sorin cat imi dai sa nu public "poza compromitatoare" de pe scarile arenei?
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Tocmai am vrut sa-l "santajez" si eu pe Sorin :P Sa fac o declaratie "socanta" in public :P
User avatar
Sorin
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 673
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:37 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Sorin »

Cristina & Petru : NU DAI NIMIC. Sunt mandru de poza mea cu laptic. Asa ca o puteti publica fara nicio problema.

Ps: Cum intru si eu in posesia ei?

Ps2: Macar sa imi acoperiti fata :P :P
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Sorin, da-mi un pm cu adresa ta de mail, si ti-o dau eu pe a mea (or fi mai multe? :lol: ).
prislopan
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 4
Joined: Sat Jan 23, 2010 11:41 am
Location: Brasov

Post by prislopan »

Salutare! Concertul fost frumos dar parca prea scurt. A fost frumos si dupa concert la clubul de sub strada...
Despre organizare se vede treaba ca voi ati avut bilete la tribune pentru ca la intrarea pentru "gazon" a fost haos. Am reusit sa intram dupa ce terminasera cei de la Combichrist, dupa ce ne-am imbrancit cu alte cateva sute de fani nervosi. Tot la intrarea respectiva nu erau disponibile standuri de merchandise, deci inca un punct in minus. Am iesit tot pe unde cu greu am intrat, ca pinguinii. Dar asta e mai putin important, nu ma asteptam sa ne primeasca cu flori la intrare.
Una peste alta a fost un weekend tare fain :D .
Ne vedem la Bucuresti!
Post Reply