Impresii dupa concert - Bucuresti 28-07-2013

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

The Chaser wrote: In primul tin sa-i multumesc lui Shilo pentru participarea la demersul nostru de a o ajuta pe colega Asassimon sa fie alaturi de noi la concert. Cu greu mi-as fi imaginat ca cineva "sa puna umarul" la "treaba" in conditiile in care nu va fi prezent la show. Este un gest de omenie extraordinar! Vorba aceea "faith in humanity restored" :D Poate suna siropos si patetic, dar avand in vedere cum ne coplesesc zilnic egoismul, individualismul si interesele meschine, nu cred ca exagerez. In fine, nu ma lungesc: jos palaria stimabile!
Mulțumesc The Chaser (și AndreiO) pentru cuvintele frumoase :oops: , dar adevărul e că în realitate cel care merită toate aplauzele ești chiar TU.
Am foarte impresionat de inițiativa TA :wink: de-a ajuta o persoană pe care nu ai întâlnit-o niciodată. Și aici citez, ca să nu uite nimeni de "primul dintre egali", de cel care a avut inițiativa acestei solidarități:
The Chaser wrote:Deci, eu nu te cunosc, dar ma ofer sa iti achit 10% dintr-un eventual bilet la Golden (banuiesc ca vor fi disponibile si in ziua concertului). Dupa parerea mea cu o mica cheta se rezolva. Suntem multi, dar uniti suntem chiar "hardcore" :D Deci, ce ziceti dragi forumisti, o ajutam pe Asassimon?
În conluzie, eu nu am făcut mare lucru decât am răspuns "Prezent!" (impresionat de gestul tău mărinimos) ... I just "followed the leader" :P


PS: Cred că am dovedit că suntem o comunitate adevărată. Cu bune, cu rele (sau și mai rele! :P) , dar împărtășind aceiași Pasiune și uniți în această Pasiune numită R+ :)
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Tocmai ati zis cam ce gandeam si eu :)
In afara de asta, stiu ca au fost unii dintre noi care n'au ajuns decat la Normal sau Silver, insa pentru mine ati facut efortul sa m'aduceti chiar la Golden. Oricum eram infinit recunoscatoare ca m'ati ajutat, dar si luxul de a "simti flacarile pe fata" a fost uimitor. :oops: Nu stiu daca meritam bunavointa voastra, dar o voi face sa merite, in timp. ^_^
De la initiativa pana la realizare cred ca toti ati dovedit ca suntem o comunitate deosebita si's mandra ca's parte din grup :D
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Si eu sunt uimita de ce oameni minunati am avut norocul sa cunosc prin intermediul forumului. Imi sunteti cu totii tare dragi si va multumesc pentru cat de frumosi sunteti! :) Si da, ca sa il completez pe The Chaser, si eu vreau (de mult) sa ne intalnim si cu alta ocazie! Trebuie doar sa gasim timpul, locul si disponibiltatea. :)

The Chaser, cineva comenta la un post al cuiva care fusese la concert, pe FB, ca R+ cu "you've got a pussy..." sunt penibil si infantili, ceva de genul asta. De-asta spuneam in cronica mea sa nu mai scoata naibii din contex, sa-si bage nasul unde trebuie, in galeata de texte si de surse de inspiratie, ca altfel nu au ce cauta in a-si da cu parerea ca niste adevarati neavizati. Cred ca atata auzise ala sau atata l-a interesat de la R+ si gata, le-a pus eticheta.
Bine punctat, cu "Catedrala mantuirii neamului (prost)." Foarte bine! :D
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Majoritatea celor care au vazut pozele de la m&g m-au intrebat "de ce s-au vopsit atat de urat cei de la Rammstein" :) In plus mai exista prejudecata conform careia limba germana nu poate fi folosita ca limba de cantat pt ca nu suna indeajuns de melodios ... :roll: In schimb prietena mea, pe care de-abia am reusit sa o conving sa vina la concert, a fost impresionata de show-ul R+ ...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Daca vin in Romania si fac meet and greet si castig 2 m and g..vreau sa te iau pe tine doar ca sa-mi spui reactia prietenilor tai cand te vad in poza cu membrii Behemoth

Image

sau cu Moonsorrow :lol: :lol: :twisted: :twisted:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 617_23.jpg
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Sylar, credeam ca o sa-mi zici si de Slipknot sau de Marylin Manson :)
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Slipknot si Manson is, cred eu, cunoscuti de majoritatea (si n-as avea nicio sansa sa castig m&g).Behemoth si Moonsorrow nu prea-s asa celebri (si-s membru in ambele fan-base-uri)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Ce frumos ar fi la anu Rock the city, cu headliner in prima zi slipknot si a 2a manson
Live long , live happy and be free !
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Ar fi frumos un M&G cu toti vopsitii astia: Slipknot, M. Manson, Behemoth. Moonsorrow si sa nu-i uitam pe Gorgorth :D
http://media.photobucket.com/user/darkt ... ort=1&o=10
sau Skinny Puppies
http://media.photobucket.com/user/ameri ... sort=1&o=9
si sa nu-i uitam nici pe Dimmu, si ei au loc de frunte acolo :D

TudorBran, cei care spun ca muzica in limba germana nu suna indeajuns de melodios, sunt deja destul de facuti gramada, iertata fie-mi aprecierea dura. Dar poate astia se refereau la romante sau manele in germana, depinde mult ce gen ii deranjeaza a fi cantat in germana.
Last edited by Cristina on Sat Aug 10, 2013 6:00 pm, edited 1 time in total.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Oare cum suna in germana "Fara numar, sa moara toti dusmanii mei!"....?
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Păi nu se pate "fără număr! fără număr!". Că toate melodiile în germană sunt de tipul Eins, Zwei, Polizei. 8)
În însăşi structura limbii respective, dacă ne uităm atent, există un anumită fibră gramatical Pitagoreică absconsă ... aproape cabalistică aş putea spune. Manifestată printr-o obsesie numerologică delirant semantică dar şi acustică în acelaș timp. :D

Deci melodie în germană fără număr ... mai rar. :lol:
Image
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Cât despre "să moară toţi duşmanii mei" ... Cred că după cele două WW, toată lumea ar intra în panică dacă ar mai auzi asta în limba germană :D

Dovadă că americanii stau încă cu urechea lipită de uşa cancelariilor germane (şi nu numai!) - conform demonstraţiei matematice a reducerii la absurd a lui Edward Snowden.
.
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Shilo wrote:... există un anumită fibră gramatical Pitagoreică absconsă ...
Recunoaste ca ai facut putin o exercitiu de memorie derulandu-ti un romanta/un manea in limba germana. :D
Vedea-l-as pe Adi Copilul Minune sau ce-o mai fi el acum, bagand o manelutza in germana. Acolo melodicitate, nu alta!
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

:lol: :lol: :lol:
PEnTRU, ai vazut coltul stanga-sus, al penultimei fotografii din galeria M&G...
http://www.rammstein.ro/meet2013.html
Cea cu Tudor si Paulica... :D :D :D De-asta ai pus sigla de copyright acolo? :lol: :lol:
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Eu tot insist ca era film de groaza! :lol: :lol: :lol:

Shilo, m-ai dat gata la aia cu WW :lol:
Post Reply