Ce-am vazut, ce ne-a placut...

live-uri cu si despre alte trupe, preview-uri, review-uri, poze...
Post Reply
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Ce-am vazut, ce ne-a placut...

Post by Cristina »

Ca sa continuam subiectul deschis in editia 1 a forumului si sa nu uitam ce am trait vazandu-i:
(nu stiu exact unde ramasesem eu in forumul 1)

AMORPHIS - Arenele Romane, 2009 (de vis)
RAMMSTEIN - Viena, noiembrie 2009; Belgrad, martie 2010; Romania, Sonisphere Romania, iunie, 2010 (nu mai e nevoie de cuvinte)
AC/DC - Bucuresti, 2010
ANATHEMA (foarte frumos, pacat ca nu au fost in concertul lor), ALICE IN CHAINS (foarte placut, dar prea tare sunetul), STONE SOUR (regret ca nu am vazut decat 2 piese), METALLICA (normal, exceptional), SLAYER (bestial!), MEGADETH (fara o impresie clara), ANTHRAX (foarte buni), MANOWAR (poligloti), ACCEPT (canta inca bine), VOLBEAT (frrrrrumos), PARADISE LOST (aaa, o mare dragoste facuta praf la sunet), ORPHANED LAND (interesant)- Sonisphere Romania, iunie, 2010
THE SISTERS OF MERCY (foarte bun concert), KAMELOT, SWALLOW THE SUN, SERJ TANKIAN (surprinzator, nu mi-a placut), DARK TRANQUILITY (bun concert), SIRENIA - Artmania, august 2010
EUROPE (surprinzator, mi-a facut placere), TRICKY (o nebunie), KORN (foarte foarte bine) - Peninsula, august 2010
GUNS N'ROSES (plictisitor) - Bucuresti, septembrie 2010
Last edited by Cristina on Sat Oct 23, 2010 3:51 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Re: Ce-am vazut, ce ne-a placut...

Post by Sylar »

Cristina wrote:EUROPE (surprinzator, mi-a facut placere)
ah...imi supraincalzesti inima cand spui asta :lol: :lol: :lol: :oops:
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

:lol: ma bucur foarte mult, daca reusesc cu atat de putin efort. :P
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Re: Ce-am vazut, ce ne-a placut...

Post by draqdla4 »

Cristina wrote:MANOWAR (poligloti)
Haide mai, doar atat despre Manowar? Nu se poate, sunt necesare mai multe epitete :lol:
Image
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

sunt mai multe concerte pe care le-am vazut, dar cele care mi-au placut cu adevarat au fost RAMMSTEIN (cu mult peste toate celelalte) Metallica, Slayer, AC/DC, Anthrax, Guano Apes....
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Re: Ce-am vazut, ce ne-a placut...

Post by Cristina »

draqdla4 wrote:
Cristina wrote:MANOWAR (poligloti)
Haide mai, doar atat despre Manowar? Nu se poate, sunt necesare mai multe epitete :lol:
Poligloti, razboinici, "regi" ai metalului :)) E suficient?
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

In niciun caz! Trebuia ceva legat de "steel"...
User avatar
Sabeen
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 245
Joined: Thu Jul 01, 2010 10:57 pm
Location: Brasov/Tg. Mures
Contact:

Post by Sabeen »

Nu pot spune ca ma incadrez 100% in sectiune, dar altundeva nu am unde sa scriu.

Vreau sa spun ca am fost la cel mai misto concert Luna Amara de pana acum. I-am mai vazut de vreo 2-3 ori si inainte dar acum au fost magnifici.
Concertul a fost in Bastionul Dogarilor din Targu Mures si a fost organizat de Universitatea de Arte Teatrale(sau ma rog, studenti de acolo). O taxa de intrare foarte mica (10 RON), oameni nu foarte multi(cred ca eram pe undeva pe la 100 si ceva de persoane), dar locatia fiind foarte mica, atmosfera a fost de milioane.
Baietii au cantat atat piese vechi cat si piese noi, iar publicul, initial linistit si reticent, a luat foc odata cu melodia Albastru.
Singurul meu regret este ca nu au cantat si Unghii de drac, in rest a fost sublim.
In incheiere, dupa ce s-a strigat BIS vreo 3 minute, formatia a revenit pe "scena", si au mai cantat nu mai putin de 5 piese in plus. Sincer am ramas surprins.
Ah, si ca bonus, la sfarsit am primit si un bat de la baterist. :A

Phew!
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Vazut in sfarsit Roger Waters live in Budapesta, cu "The Wall". Ce sa spun... un concert pentru care nu poate exista o cronica. Nu se poate povesti, ci doar experimenta, simti, trai. Filmul, muzica, grafica concertului si concertul in sine sunt bucati rupte din Waters si puse cap la cap. Precum zidul. Si bucati desprinse din fiecare dintre noi. Iti vezi practic propria ta viata, ti-o retraiesti chiar si pe cea netraita inca... Pleci de acolo stors de tot felul de sentimente si de ganduri. Calatoresti in tine si dincolo de tine. Greu de descris si de comparat cu orice alt concert vazut...
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Cristina, The Wall ocupa un loc special in lista mea, poate chiar inainte de R+ (:oops:) !
Am urmarit inca inainte de a fi inceput turneul lui Waters si tare mi-as fi dorit sa ajung si eu la Budapesta, dar mi-a fost imposibil.
Desi am asteptat multi ani sa pot sa-l vad, s-a intamplat ca exact in anul asta si exact in aceeasi perioada, fiica-mea sa aiba bacalaureatul.
Pot sa spun ca bucuria pe care mi-a adus-o ea nu se poate compara totusi cu niciun concert Waters !
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

:) ma bucur pentru tine! Macar nu-ti pare rau ca n-ai ajuns.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Poze de la WACKEN-ul de anul asta:

http://www.rockxpress.ro/galerii/wacken2011
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Apocalyptica (acum nu mai stiu cati ani, la Peninsula, inca'l consider cel mai bun de la festivalul asta, sonorizare excelenta si public fain, la unison; concertul care mi'a deschis permanent apetitul pentru Peninsula)

The Prodigy (Peninsula 2009, moshala, energic, rezum la.. "uberfun"! :D )

Nine Inch Nails (Peninsula 2009, auzisem de ei, dar eram pe dinafara, concertul m'a facut sa le'ascult discografia cu mutra asta :shock: )

Tiesto (P2009, eram high, si'mi dadea un trip destul de bun, dar i'am ascultat la orizontala)

Epica (P2008, :shock: da, epic; mindfuck, geniali live :D )

Avantasia (P2008, ca la NIN, dar mai ascultasem putintel - dupa concert, m'am pus sa'i ascult serios)

ATB (P2008, bumtzi bumtzi; placut, dar aveam un impuls ciudat s'arunc o grenada'n public)

Kosheen (P2007, nice; nu's genul meu, dar a sunat excelent)

Theatre of Tragedy (P2007, sonorizare proasta, ma asteptam la mai mult; se'auzea ca din canal)

The Rasmus (P2006 cred; excelenta prezentza, dar al naibii de scurta, nu mai stiu cat a durat concertul, dar toti aveam senzatia ca s'a'ntrerupt cam brusc)

Anathema (Sonisphere; level up, daca era posibil; geniali baietii, doar ca ma rodea nerabdarea prea tare pt. baietii nostri si nu m'am concentrat destul pe ei), iar Alice in Chains si Stonesour cam la fel.

Apoi dintre romanii nostri, sunt multi si multe concerte, dar demni de mentionat: Travka (n'am cuvinte), Luna Amara (tot cam asa), Kumm, Grimus, Urma, Cargo, Vama, Holograf, Iris (pe alocuri), Phoenix (de ce naiba i'am pus la urma?) si multi altii..

Iar Rammstein, well.... http://www.rammstein.ro/forum/viewtopic.php?t=121
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Sorin
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 673
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:37 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Sorin »

Legat de Travka. Pana anul acesta nu apucasem sa ii vad. I-am vazut de ori ori in decurs de o luna..Excelenti sunt baietii live..Si pe deasupra mai sunt si din Focsani..Am terminat liceu impreuna :D ..eu un an dupa ei :P
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

De cate ori? :D

Assasimon, mi-a placut mult mica ta recenzie a concertelor. Cat despre concertul Rammstein din Bucuresti, ai scris mai ales aici: http://www.rammstein.ro/sonisphere_story.htm :P
Apropos de cronica asta frumoasa colectiva, recitind-o plang. Nu aveti idee cat de mult iubesc tot ce ati scris acolo si tot ce ati simtit acolo. A fost si ramane o minune.
Last edited by Cristina on Tue Sep 13, 2011 6:04 pm, edited 1 time in total.
Post Reply