RAMMSTEIN TURNEU 2016

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

O sa ii vad sambata. Sper ca Amerika in loc de Stripped nu e o decizie definitiva...
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Toate trupele mari apeleaza la dublaj pe voce, nu e vorba de playback.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Nu zic ce e playback exclusiv si mereu o sa fie trupa mea favorita, dar ma intristeaza un pic ca ori au inceput sa recurga la dublaj (in caz ca in trecut nu foloseau), ori ca se chinuie mai putin sa il ascunda (in caz ca in trecut il foloseau). In cele 3 concerte de pana acum, au lasat sa scape dublajul in timpul a 3 cantece diferite.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Dublajul e folosit, in general, de trupele mari din dorinta de a iesi un show perfect. Chiar nu are legatura cu play-back-ul si nu trebuie sa deranjeze pe nimeni. Madonna declara la un moment dat ca ea recurge la "mai mult decat un dublaj" fiindca face un efort constant foarte mare pe scena si daca ar ramane numai cu vocea ei, s-ar pierde mult din calitatea show-ului, ori spectatorul tocmai de aia plateste un bilet (uneori cu foarte multi bani), ca sa vada un show cat mai bun calitativ, din toate punctele de vedere.
Un exemplu: eu sint un mare fan Paradise Lost, dar la show-urile lor vocea lui Holmes suna ca dracu, mereu plec usor dezamagit. In schimb, dupa live-uri Rammstein, Metallica, Maiden sau Ozzy..., plec de acolo "calcand pe nori" fiindca am vazut un show perfect, ireprosabil. Asta face diferenta, live vorbind, intre trupele foarte mari si cele din linia a doua, primele produc un show total (care implica scenografie, pirotehnie, miscare scenica controlata etc), celelalte doar canta live niste piese.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Primele proshot-uri de la Pinkpop, Olanda:

Ramm4

Du riechst so gut + Du hast

O sa pun si tot concertul maine pe YouTube. Daca vreti sa il pun si aici, sa imi spuneti. Audioul e varza rau, dar videoul e destul de bun.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Tot concertul filmat de cine? Da, normal, poti pune link si aici. Multumim!
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Last edited by Tudor Bran on Mon Jun 13, 2016 12:46 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Cristina wrote:Tot concertul filmat de cine? Da, normal, poti pune link si aici. Multumim!
Am impresia ca show-ul de la Pinkpop a fost difuzat online, filmat de catre echipa oficiala de la Pinkpop
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Concertul de la Pinkpop, filmat de mine. Au fost difuzate doar Ramm 4, DRSG si Du hast, pe care le-am inregistrat si pus aici.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Stai, ca nu inteleg, le-ai filmat in particular sau la "oficial"? :)
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Am fost in multime. Concertul e ce am filmat eu, nu proshot. Ar fi fost acum 2 zile pe YouTube si ma inecam in vizualizari daca as fi avut tot concertul proshot :))))

Mi s-a parut un pic cam ciudata formularea pe care am folosit-o, dar am zis ca nu trebuie schimbata. Se pare ca a trebuit. :D
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Daca vrea cineva sa vizioneze un prim concert complet, uite-l aici pe cel de la Pinkpop. Am inregistrat si l-am pus cap la cap cat am putut eu de bine.

https://www.youtube.com/watch?v=1agHHt5dNYM
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

O sa le studiez. Multumim mult! :)

Da-ne mai multe detalii de la Pinkpop, te rog. Suntem curiosi. Eu cel putin sigur :D
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Am fost la festival doar in ziua cu Rammstein, dar chiar si asa am observat ca Pinkpop nu prea e tipul de festival potrivit lor. E prea mult spre "pop". Foarte multi oameni despre care as fi spus ca sunt acolo doar pentru ca e un festival, nu pentru trupe si headlineri. Adevaratii fani (sau macar cei care stiau versuri de la majoritatea cantecelor Rammstein) cred ca au fost doar in primii 50-100 de metri.

Am urmarit destul de *fanatic* concertele si evolutia Rammstein in acest tur si am impresia ca sunt ori dezamagiti de fiecare multime in fata careia canta, ori sunt un pic "dead on the inside". Paul (si poate Flake) ce se mai distreaza un pic si Richard ce mai interactioneaza cu multimea, dar cam atat. Till e ca o stana de piatra care canta (nu ca in alte tururi a fost o floare, dar parca se vedea mai multa dorinta de a canta/presta), Olli pare ca e pe scena doar fiindca e nevoie de el (ex. Ohne dich acoustic; poate e si din cauza machiajului/tinutei)...

Revenind la Pinkpop, mi se pare ca nu au fost prea multumiti de multime. Nici macar nu au spus un "Dankeschon" dupa Stripped. Au facut 2 plecaciuni si au mers backstage. Ce-i adevarat, nici multimea nu prea canta. Toate close-up-urile cu multimea din proshot sunt de la cele 2 portiuni interioare, din fata scenei, si nu cred ca am vazut vreo persoana care sa cante versurile.

Poate toata critica asta negativa e din cauza ca am petrecut prea mult timp interesandu-ma de fiecare detaliu din primele 3 concerte si fiindca par mult prea inscenati si neglijenti (Links, DRSG, scaparile de backing vocals). Asa ca voi zice si lucruri bune.

Toate cantecele au fost la fel de marfa precum ma asteptam.
Ramm 4 pare din ce in ce mai bun pentru opening song fiindca produce foarte mult entuziasm, desi aveam impresia ca eram singurul care canta pe o raza de cativa metri (inclusiv in timpul "nananana").
Foarte bucuros ca Reise, Reise si Stripped au revenit in setlist; produc foarte multe amintiri legate de Volkerball.
Zerstoren suna foarte bine live si eram extra entuziasmat datorita faptului ca e de pe Rosenrot, un album cam underrated, in opinia mea; overall, un inlocuitor foarte bun pentru Wiener Blut.

Desigur, au fost si cateva defectiuni. Masca lui Paul de la Feuer frei aproape l-a ars, dar s-a rezolvat destul de repede, iar torta de la Mein Herz brennt nu a mers.

In afara de astea, nu prea stiu ce altceva pot sa spun. Un concert extraordinar, cu ups and downs. Pot sa raspund la intrebari ulterioare, daca sunteti mai entuziasmati decat am eu impresia :D
Post Reply