TURNEU 2019 ...

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

La Viena locurile au fost distribuite aleatoriu, fara posibilitatea de a ti le putea alege.
Om vedere cum va fi acum ...
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Tot aleatoriu sunt si la Berlin.
Dureaza nitel pentru ca sunt multe cereri, dar am luat!
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Si eu!!! La 12:05 am si reusit, a mers f repede la mine.
Gaby, ne vedem acolo!! :D :D :D
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Aufgrund der hohen Nachfrage im offiziellen Fanclub-Vorverkauf kĂźndigen Rammstein bereits vor dem generellen Vorverkaufsstart, der am Freitag, 05.07.2019 beginnt, Zusatzshows fĂźr Deutschland an: rammstein.de/tickets

30.05.2020: Red Bull Arena, Leipzig
03.06.2020: Mercedes-Benz Arena, Stuttgart
28.06.2020: Merkur Spiel-Arena, DĂźsseldorf
02.07.2020: Volksparkstadion, Hamburg
05.07.2020: Olympiastadion, Berlin
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

Abia acum reusesc sa scriu cateva randuri referitor la experiența petrecuta in Paris.
In putine cuvinte... Nu exista cuvinte ca sa pot descrie! Totul a fost mult pesre așteptări! Spun asta in situatia in care mai fusesem la 2 concerte Rammstein, la care evident am stat tot in primul rand...
Iar Încercând sa explic cum a fost...
Totul a inceput pe la ora 10 cand am plecat de la cazare. Nu am vazut un viata mea pe strada atatea persoane purtand tricouri cu Rammstein. Evident toti mergeau la concert, sau deja fusesera cu o zi Înainte si inca il purtau. A fost un sentiment foarte Încântator!
Pe urma a fost lunga așteptare intr.o căldură de aproximativ 35°. Partea mai grea a fost sa il conving pe prietenul cu care am fost sa nu renunțe, spunându.i continuu! MERITĂ!!
Au fost montate niste tunuri care pulverizau apa peste noi si niste folii de aluminiu care sincer au fost bestiale. Fara ele nu stiu daca am fii reușit.
In sfârșit se face ora 6 si porțile se deschid. Am reusit sa fiu al doilea care ai intrat in arenă. Indata ce am pasit in interior, era bezna totala, iar in difuzoare era un bun playlist Rammstein, iar in spate, imensa si frumoasa lor scena!! Am reusit sa prind loc in primul rand! A fost cel mai placut si linistitor sentiment vazandu.ma acolo!
Cat despre show! A fost la superlativ! Efectiv nu am cum sa compar daca nu exista un punct de referință! Sunetul a fost extraordinar de puternic si clar! Flăcările au fost atat de puternice, la fel si exploziile! Totul a fost perfect!
Desi initial nu mi.a placut ideea deschiderii concertului cu melodia Was ich liebe, pot spune ca a fost geniala! Pe youtube nu poti aprecia cum e in defapt in realitate! Mi.a placut ideea de a pune instrumentele in ordine si in final creÎnd melodia. Bineinteles intrarea cea mai spectaculoasă o are Schneider prin explozia dupa care te Întrebi daca arena mai e inca in picioare, urmând apoi Oliver care face sa zguduie arena din temelii....
Mi.a placut atitudinea lor! Till mi sa parut foarte vesel, si amuzant in același timp! Chair am reusit sa dau si mana cu el dupa ce Flake la împins pe acea saltea. Iar de la Paul am reusit sa obtin si un autograf pe bannerul nostru😁
Cat despre celelalte părți alte concertului, trebuie neapărat sa le vezi live, ca sa poti înțelege experiența unui concert Rammstein!

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0574693824

https://photos.app.goo.gl/xNqzxLyXPNomwUL38
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Wow, Alex, am ti-am citit review-ul si am vazut si pozele, foarte faina experienta ta! Te invidiez, eu nu as avea rezistenta fizica sa sustin un asa efort ca sa nimeresc in primul rand. Ma bucur insa ca a meritat fiecare secunda pentru tine.
Acum astept cu si mai mare nerabdare concertul de luna viitoare :D
Eu am o singura nelamurire: oare cum rezista trupa la caldura infernala de pe scena??
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

In arena din Paris, fiind acoperita pot spune ca era destul de răcoare, adică dupa ce am stat la 35° afara, in interior ma luase cu frig.
Dar cu siguranta te referi la flacari, Ana.
Cred ca toate acele creme pe care le folosesc ei sa se vopseasca in toate felurile, au rol si de protecție nu doar de aspect... E o presupunere nu pot spune daca cu siguranta dacă chiar așa e.
Pana la urma sunt niste profesionisti, dupa atâția ani printre flacari de cativa metri pt ei e ca si cum s.ar juca cu betele de chibrit😅

Dar dupa ani pot observa si amprenta varstei asupra lor...
Trebuie sa fie foarte greu sa sustii concerte la fiecare cateva zile, uneori chiar consecutiv dar in acelasi timp sa ai in continuare o energie atat de mare!!!
Lucrul asta chiar mi se pare jos pălăria!!
De Till e cel mai greu.... La el mi se pare cea mai mare diferenta față de acum 10 ani... Oare cat o sa mai poată?😔

Ma bucur ca ai reusit sa iei bilet! Stiu ca acum ceva timp erai suparata ca nu gaseai... O sa fie peste asteptari! Crede.ma!!
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Alex, am reusit cu mari emotii sa imi obtin un bilet pt a doua seara din Viena, si abia astept!!!
Cand spui ca ai observat o diferenta la tonusul trupei (si a lui Till in special) imi dai emotii :lol: E probabil singura chestie de care ma tem cu adevarat, si anume o schimbare evidenta a prestatiei lor. Stiu ca e inevitabil sa se mai domoleasca, au totusi o varsta si o istorie foarte lunga, dar in mintea mea ei raman la fel de agitati si nebuni ca prina data cand i-am vazut...
Cu cat se apropie concertul, cu cat am tot mai multe intrebari si nelamuriri, legate mai ales de partea organizatorica. La ce ora v-au permis sa intrati pe stadion?
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

Te inteleg in legătura cu emotiile! Eu incepusem sa visez noaptea o gramda de chestii... Cel mai cretin vis a fost in felul urmator!

Eram prezent la un concert "Rammstein" dar... unde era gigantica lor scena?! Ei defapt cântau in caminul cultural de la mine din sat, ba chiar era si in centrul scenei o masa pe care era o vaza cu flori.. nu iti imaginezi dezamagirea pe care am simtit o in vis, dar si bucuria si amuzamentul, atunci cand m.am trezit:

Si au mai fist multe, ba ca am uitat biletele, sau steagurile, sau m.am imbatat in timpul concertului si m.a luat somnul...etc

Si la fel m.am interesat si eu din timp legat de arena de cum ajung acolo, m.am uitat pe street view...
Si emotiile astea tot din eveniment fac parte... eu m.am bucurat de ele... parca eram un copil care il astepta pe mos Crăciun...

Referitoar la detaliile de organizare o sa iti scriu maine dimineață un msg. Acum e cam tarziu si sa nu deranjez...
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

Iar referitor la energia lor pe scena, din pacate e un aspect pe care nu.l poti controla... Cand spun ca de Till e cel mai greu spun asta pentru ca ceilalti doar canta... Nu depun un efort fizic prea mare... Insa Till canta din toti plămânii, sare, da din cap etc... E clar ca nu mai are aceeasi putere ca pe vrema "Live aus Berlin"... Iar numărul de concerte cu siguranta e mult mai mare...
Spre exemplu uite aici (min 3.14) https://youtu.be/c5eqIC6ZZho cam ce efort depune...
Si asta era prin 2012 daca nu ma înșel...
Chiar incerc sa mi.l imaginez peste vreo 10 ani.... bătrânel așa, oare ce o sa mai faca pe scenă😊
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Alex, e mortal visul tau, am si vazut vaza cu flori de pe masa cu ochii mintii :lol: Erau macar flori de plastic sau garoafe rosii?? Neaparat rosii erau! Desi, lasand gluma la o parte, eu m-as intoarce oricand in timp sa ii vad la primele lor show-uri, care s-au derulat in conditii si mai jalnice.

Si da, Till saracul duce tot greul... si din pacate nu pare sa se menajeze prea mult, party all night, work all day! Cam prea multa distractie pe capul lui, ii lipseste o nevasta care sa il tina cu forta acasa intre concerte :lol: :lol:

Emotiile mele legate de concert tin cel mai mult de organizarea mea personala, drum, acces, etc.
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

Un aspect pe care nu il prea inteleg la turneul asta e ca ĂŽncep showul cam prea de vreme.... Au atat de multe lumini montate insa nu te poti bucura la maxim de ele deoarece afara e inca lumina... Eu am fost norocos ca arena a fost acoperita, insa o prietena care tocmai ce a fost in Praga a spus ca au inceput sa cante la aproximativ 7.45....
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Vine careva la Moscova? (sunt fericitul posesor al unui bilet la rusi) (datorita unui prieten de pe rammclan.ru)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Sylar wrote:Vine careva la Moscova? (sunt fericitul posesor al unui bilet la rusi) (datorita unui prieten de pe rammclan.ru)
Oh la la! Chiar daca nu gasesti pe cineva cunoscut care sa participe, pot jura ca o sa ai parte de o experienta incredibila! Sunt curioasa de ce o sa ne povestesti :D
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Legat de vocea lui Till
Mie mi se pare mult mai calda pe piesele vechi
Ma refer aici la Weisses Fleisch din turneul LIFAD
La Ich Will din ultimele 3 turnee
La Sehnsucht
E asa mai blajina pana ce isi elibereaza demonii pe Puppe :lol:
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Post Reply