ZEIT - albumul nr. 8

albume, piese, single-uri, dvd-uri, tot ce tine de un studio de inregistrare...

Moderator: Cristina

Red9
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 52
Joined: Thu Sep 17, 2009 9:36 am

Post by Red9 »

Cristina, eu gasesc acel efect de autotune chiar misto, si da un efect placut vocii lui Till. Se vede (aude) clar ca e folosit doar de dragul efectului si nu pentru a corecta ceva in voce.

Parere personala: Zeit, ca si album, este mult peste anteriorul.

Ca piese, imi plac toate fara exceptie, dar am ceva in plus pentru single-uri si pentru Adieu.

Scriu asta ascultand ANGST :twisted: :twisted:
Red9
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 52
Joined: Thu Sep 17, 2009 9:36 am

Post by Red9 »

Freezerator wrote:Auto-tune-ul de pe Lϋgen mi se pare justificat, tinand cont ca Till minte pe strofe ca un porc :P In industria rock/metal, auto-tune-ul e considerat o diluare a calitatilor vocale si daca este folosit de astfel de trupe, atunci e folosit doar in scopuri artistice, de a transmite un mesaj - de pilda, faptul ca Till minte ca un porc pe versurile piesei in cauza - si nu de a masca inabilitatile unui vocalist.
Asa este, si eu ma tavalesc de ras cand il aud ce debiteaza... :D :D :D :D :D :D
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Red9 wrote:Cristina, eu gasesc acel efect de autotune chiar misto, si da un efect placut vocii lui Till. Se vede (aude) clar ca e folosit doar de dragul efectului si nu pentru a corecta ceva in voce.

Parere personala: Zeit, ca si album, este mult peste anteriorul.

Ca piese, imi plac toate fara exceptie, dar am ceva in plus pentru single-uri si pentru Adieu.

Scriu asta ascultand ANGST :twisted: :twisted:
Da, normal că efectul e folosit ca efect și nu ca altceva, dar tot nu îmi place cum sună cu el, chiar dacă scopul a fost artistic. Piesa ar fi fost senzațională fără efectul ăla, așa e doar foarte bună :)

De acord și cu a doua opinie, doar că nu aș spune "mult peste", ci doar peste, pentru că sunt vreo 7 acolo care îmi plac mult, iar aici vreo 9-10 :)
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Cati dintre voi v-ati cumparat albumul? Al meu ajunge martea asta, pe 31 mai. Am luat versiunea CD + book, aia la 120 de lei. Banuiesc ca are mai multe poze decat versiunea standard, nu?
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Eu am cumparat ca tine, versiunea Special Edition, Însă exemplarul meu este Încă la Tudor Bran, Împreună cu care am făcut comanda, deci mai durează puţin să ajungă la mine :)
Da, versiunea Special Edition are o carte de 56 de pagini, faţă de cea standard, de 20 de pagini.
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

Observ ca albumul nou nu a mai fost adus pe la noi ca si precedentul. Pe ala am reusit sa-l iau dintre primele venite in tara de la Carturesti dar Zeit se pare ca nu si-a facut aparitia.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Andrei98 wrote:Observ ca albumul nou nu a mai fost adus pe la noi ca si precedentul. Pe ala am reusit sa-l iau dintre primele venite in tara de la Carturesti dar Zeit se pare ca nu si-a facut aparitia.
Intr-adevar, albumul fara titlu era de vanzare la Carturesti in orasul meu la circa o saptamana dupa data oficiala de lansare. La Zeit a durat cam o luna pana ce a fost disponibil pe Carturesti. Am dat comanda online pentru ca fizic nu se afla in Carturestiul de la mine in oras. Nu inteleg de ce a durat atat.
Last edited by Freezerator on Wed Jun 01, 2022 3:56 pm, edited 1 time in total.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Voua nu vi se pare ciudat ca piesa Zeit e a doua piesa de pe album? Mie imi strica un pic flow-ul sa ascult o balada dupa Armee der Tristen. Si dupa Zeit urmeaza Schwarz care e si ea un soi de balada atunci cand tragi linie. Nu ar fi fost mai bine sa puna Giftig imediat dupa Armee der Tristen si-apoi sa vina Zeit, Schwarz, Zick-Zack, OK si-asa mai departe?
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

Freezerator wrote:Intr-adevar, albumul fara titlu era de vanzare la Carturesti in orasul meu la circa o saptamana dupa data oficiala de lansare. La Zeit a durat cam o luna pana ce a fost disponibil pe Carturesti. Am dat comanda online pentru ca fizic nu se afla in Carturestiul de la mine in oras. Nu inteleg de ce a durat atat.
L-am luat si eu acum cateva zile tot de la ei, cand am ajuns la librarie aveau pe stoc destule bucati din versiunile pe vinil, CD-ul simplu si editia speciala.
Freezerator wrote:Voua nu vi se pare ciudat ca piesa Zeit e a doua piesa de pe album? Mie imi strica un pic flow-ul sa ascult o balada dupa Armee der Tristen. Si dupa Zeit urmeaza Schwarz care e si ea un soi de balada atunci cand tragi linie. Nu ar fi fost mai bine sa puna Giftig imediat dupa Armee der Tristen si-apoi sa vina Zeit, Schwarz, Zick-Zack, OK si-asa mai departe?
Dupa parerea mea Zeit nu este o balada in adevaratul sens al cuvantului, Meine Tranen mi se pare singura balada adevarata de pe album.
Post Reply