Ich Tu Dir Weh

ce apare la tv sau pe net in materie de clipuri...

Moderator: Cristina

User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

LOL, acum am vazut si eu ca exista clip la Ich Tu Dir Weh :roll: ma scuzati, n-am avut net 3 saptamani... Intr-adevar, nici mie nu-mi place. Nu spun ca e urat, dar e demn de o trupa mai mica.. Pare doar o inregistrare din concert, dar fara public. Creativitate zero, la fel si imaginatia. In fine, nu asta inteleg eu prin videoclip. Next please!
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Sa nu uitam ca vorbim despre o piesa cenzurata, al carei clip a avut patru variante! Nu vreau sa ma gandesc cum or fi aratat celelalte trei.
Clipul nu este deloc urat, chiar daca nu este ceea ce s-a asteptat. Repet: ma bucur ca Rammstein au scos un clip care ii infatiseaza pe propria scena din concert, cu toata scenografia de rigoare. Era si pacat sa nu fie imortalizata scena cu astfel de prim-planuri, care in concert de obicei nu exista.
La "Haifisch" o sa-i vedem probabil vanand caprioare. Pe doua picioare. :D
Cat privesc scalambaielile lui Till, daca in acest clip ar fi cantat in fata camerei cu o privire seaca, nu ar fi avut chiar nimic clipul. Scalambaielile lui Till fac parte din intreaga gama de expresii ale lui si mie personal imi place mult expresia lui dramatica din acest clip.
Ich tu' dir weh.
Iti fac rau.
Tut mir nicht Leid!
Nu-mi pare rau!
Das tut dir gut.
Iti face bine.
Hör wie es schreit!
Auzi cum tipa!
Nu putea sa fie un dragut si sa zambeasca dulce in camera... Iar acest "auzi cum tipa!" impersonal, pentru ca "es" este pronume de gen neutru, subliniaza, cred eu disolutia personalitatii fiintei inferioare pe care o chinuie, facandu-i bine... Versurile de la "Ich tu dir weh" nu sunt tocmai cele pe care ti le-ai dori a le citi la trupa ta preferata. Nu stiu ce a fost in capul lui Till cand a scos asa ceva.

Cat priveste Pantera, Nirvana sau Korn, in discutia de mai de sus am dorit sa ma pozitionez pe teren neutru. Pe Pantera i-am ascultat mult, cu mare placere, pe Nirvana mediu, iar pe Korn aproape deloc. Oricine este liber sa creada ca ei au ucis heavy-metalul. Heavy-metalul traieste si va fi mereu viu, iar power metalul este si el un copil al heavy-metalului demn de toata lauda. Pantera chiar au avut un album intitulat "Power Metal". O trupa foarte buna dealtfel. Si cum bine a spus si draqdla4, exista probabil o foame de genuri noi, pe care si vechii ascultatori de metal clasic au primit-o bine. Si care a facut noi adepti, acei rockeri peste noapte. Dar este treaba fiecaruia sa asculte ce-i cade bine, dupa gustul si asemanarea sa.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Vorbiti oricat despre Pantera sau Nirvana...pt mine Manowar reprezinta parintii heavy-metalului si totodata creatorii power metalului
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Foarte corect. Hail Manowar! Image Image :D
Image
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Cristina wrote: Nu putea sa fie un dragut si sa zambeasca dulce in camera....
:lol:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Hahahaha! Manowar parintii heavy-metalului! Hahahaha! Poate parintii heavy -metalului plictisitor. :D
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

de acord !!! :lol: :lol:
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Cristina wrote:Hahahaha! Manowar parintii heavy-metalului! Hahahaha! Poate parintii heavy -metalului plictisitor. :D
Nu e plictisitor, e epic si plin de "awesomeness" :D
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da-mi voie, draqdla4, sa ma abtin in aceasta problema. Altfel s-ar putea sa supar cativa oameni de aici si chiar nu-mi doresc. Pentru mine e plin de exact contrariul celor spuse de tine... Dar asta chiar nu are relevanta. Este parerea mea si daca eu nu-i pot asculta (si nu doar eu), chiar nu conteaza asta. :)
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Cristina wrote:Da-mi voie sa ma abtin in aceasta problema.
No problem, e foarte normal ca unora sa nu le placa ce ascult eu. Iar treaba cu awesomeness-ul era o gluma :D
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Am vazut ghilimelele, dar inca oscilam daca e gluma sau nu :)
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Dupa parerea mea, Manowar e o trupa buna...adik nu sunt niste simple clone, au adus intr-adevar ceva nou in muzica. Ceea ce putem contesta acestei trupe este ca se repeta la nesfarsit din 80 pana azi, in sensul ca baietii astia canta de 30 de ani doar despre aceleasi lucruri pe fiecare albume in parte: metal, swords, Odin, gods, warriors, freedom, fight for freedom, fara sa mai zic despre suprematia barbatului in fatza femeiii (vezi Pleasure Slave de pe Kings of metal) Exceptie poate face The triumph of steel unde au mai schimbat mitologia. Au mers primele 6 albume, dar dupa aia cam si-au reciclat versurile. Anyway, dupa vorba lu De Maio: "It's the Manowar style", intrebat fiind daca-si inseala sotiile in turneu cu diverse fane, Manowar e o trupa buna. Show-urile lor sunt incendiare si poti sa devii surd dupa un concert de-al lor.

Pantera au scos 2 albume bune "Power metal" si "Cowboys from hell" si inca doua albume, mai putin bune (adik urmatoarele doua, daca e sa o luam cronologic). In ceea ce priveste Korn...dupa parerea mea, primul album e revolutionar. Trebuie sa ai tupeu sa recunosti ca ai fost violat in copilarie si sa faci muzica pe tema asta ( asta in cazul in care Davis a fost violat in copilarie si nu a inventat el tot tacamul ca sa vanda gogosi publicului).

Anyway...Rammstein rules!
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

"Manowar reprezinta parintii heavy-metalului"-da-mi voie sa-ti spun Sylar, ca e o totala aberatie. Creatorii heavy metalului sunt Black Sabbath, cu toate ca semne de heavy metal sunt datate dinainte de 1970, vezi Deep Purple Jimi Hendrix sau Led Zeppelin. Black Sabbath au scris primul capitol al heavy metalului. Manowar, fara Black Sabbath, cantau "Baby, baby, I love you" pe ritmuri de The Animals si Beatles.

Creatorii power-ului? Asta nu e adevarat nici daca incerci sa inventezi o masina a timpului ca sa schimbi istoria. E drept, pt America erau speciali...dar Rainbow, Heavy Load (trupa din Suedia) faceau piese epice bazate pe mitologie inaintea lor. Manowar au cantat o forma mai dura de Black Sabbath cu versuri bazate pe mitologie nordica pe primele 4 albume. Dupa aia au inceput sa cante heavy metal mai cu c***e, gen Judas Priest, Iron Maiden.

Sper sa nu starnesc spiritele mai mult decat am facut-o pana acum pe acest forum. O zi buna tuturor si fie ca anul asta sa aduca mult mai multe reusite si...Hai cu Rammstein in Romania!!!
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Probabil ai dreptate, nu stiu, dar cred ca iei prea in serios afirmatiile noastre legate de o trupa sau alta. :D Sylar a si mentionat ca pentru el Manowar reprezinta etc etc. Pentru mine nu neaparat, insa nici nu imi bat capul cu asta. Si sunt convins ca nici Sylar nu isi petrece noptile gandindu-se daca Manowar chiar au inventat power-metalul sau nu.
Insa nu sunt de acord cu ideea ca daca trupa X nu exista, atunci nimeni n-ar fi cantat un anume gen de muzica. Daca nu-l inventa X probabil ca l-ar fi inventat Y, ceva mai tarziu. Si asta nu-i valabil doar pentru muzica, ci in general cand vine vorba de inventii.
Muzica nu este o stiinta exacta, si nici ceva ce tine de viata sau de moarte. E la capitolul "entertainment" :)
Image
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

am fost 100% subiectiv cand am spus asta fiindca imi plac foarte mult in comparatie cu Deep Purple,Led Zeppelin,Black Sabbath( pe care chiar nu-i suport desi imi place Ozzy Osbourne) sau Rainbow( desi imi place mult Blackmore's Night)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Post Reply