AC/DC in Romania

live-uri cu si despre alte trupe, preview-uri, review-uri, poze...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

A fost un week-end greu... Destrabalare gastronomica, multe intalniri cu prieteni, dormit putin, stat 6 ore in vant si frig. Rock'n'roll ain't noise pollution.
A fost bine. AC/DC e o trupa de super-mega-profesionisti. Nu are cum sa nu fie bine. Muzica, luminile incredibile, scena, iar "taticii' AC/DC sunt geniali. Sa canti in halul ala la 63 de ani, cat are Brian Johnson sau sa innebunesti chitara si publicul la 55 de ani, cat are Angus Young, este SF.
Trebuie musai sa auzi live "The Jack", "Shoot to Thrill" sau "For those about to rock"...A fost bine...
... sunt prea obosita acum. voi mai povesti in timp. AC/DC este una din trupele care la 14 ani m-au convins in 5 minute ca voi asculta rock toata viata. Iar piesele enumerate sunt sacre. asa ca prefer sa le mai consum putin inainte sa scriu :)
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Dar superbul si megahitul "Thunderstruck" cum a fost? Desi iubeam deja Metallica,acest cantec mi-a consolidat si mie dragostea pentru rock;cred ca aveam vreo 15 ani cand l-au lansat .Chiar ,cum a sunat live?
Cristina, oboseala trece insa bucuria ramane. Din pacate, se zvoneste prin presa ca ar fi ultimul turneu mondial al formatiei .
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Pe scurt, plusurile si minusurile mele din week-end-ul trecut.
Plus:
- reintalnirea cu prietenii (daca imi permiteti sa va consider asa :P ) de pe forum si intalnirea pentru prima data a altor membri (laurentiu for President! :lol: )
- concertul AC/DC, foarte bine pus la punct si impresionant de la inceput pana la sfarsit
- Anselmo si vocea lui ( :oops: :oops: ), desi cred ca am fost printre putinele persoane care l-a ascultat cu sufletul la gura... si care nici nu a observat sonorizarea nasoala sau alte probleme tehnice (cred ca am inceput sa dezvolt o pasiune pentru "opening acts").
- faptul ca nu a plouat pana la urma :lol:
- Carul cu Bere (hehe), si ar mai fi multe, dar nu ma intind aici.
Minus:
-vantul, frigul si statul in picioare ore intregi (clar, trebuie sa ma antrenez pentru Sonisphere!)
-shaorma ucigasa (a mea nu a fost asa de ucigasa, dar nici bine nu mi-a facut :evil:)
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Shaorma mea a fost etnobotanica...
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Ha ha :lol: :lol: Acum chiar imi este ciuda, ca a mea mi-a dat doar o banala toxiinfectie :evil:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Rapunzel wrote:- reintalnirea cu prietenii (daca imi permiteti sa va consider asa :P ) de pe forum si intalnirea pentru prima data a altor membri (laurentiu for President! :lol: )
iti permitem, chiar te rugam, daca nu e prea mult pentru tine :P
Rapunzel wrote:- Anselmo si vocea lui ( :oops: :oops: ), desi cred ca am fost printre putinele persoane care l-a ascultat cu sufletul la gura... si care nici nu a observat sonorizarea nasoala sau alte probleme tehnice (cred ca am inceput sa dezvolt o pasiune pentru "opening acts").
imi pare rau, dar Anselmo a cantat in conditii oribile. sunetul a fost jalnic. mare pacat pentru o asemenea trupa in Romania prima data...
Rapunzel wrote:-shaorma ucigasa (a mea nu a fost asa de ucigasa, dar nici bine nu mi-a facut :evil:)
sfat pentru toata lumea: watch out the shaorma! poate dauna grav sanatatii! optati mai bine pentru sticksuri sau eugenii. sunt mai ieftine si mai sigure... :roll:

So nice to re-meet you, Rapunzel :)
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Cristina wrote:
Rapunzel wrote:- reintalnirea cu prietenii (daca imi permiteti sa va consider asa :P ) de pe forum si intalnirea pentru prima data a altor membri (laurentiu for President! :lol: )
iti permitem, chiar te rugam, daca nu e prea mult pentru tine :P
Nu e deloc prea mult, chiar imi face o reala placere :P

Eu nu inteleg intreaga poveste cu sonorizarea la concertele de genul asta. Vine fiecare trupa cu sonorizarea ei? Am auzit insa de formatii care le impun celor din deschidere sa cante mai incet decat ele (acum tehnic nu pot sa explic chestia asta, si suna cam naspa cum o zic eu :P ) dar nu cred ca a fost cazul la noi... Noroc cu experienta mea redusa, ca m-am putut bucura de concert!

@PEnTRU, am o intrebare de baraj, daca ma poti ajuta. Ce scria pe tricoul lui Anselmo?
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

La concertul de aseara Down si Iris au cantat pe o linie audio, in timp ce AC/DC pe alta, de aici diferenta uriasa de sound.
Probabil ca ati observat ca primele doua trupe au cantat "cablate", tehnica invechita, in timp ce headlinerii au fost cu emitatoare, cum este normal la un astfel de nivel.

Pe tricoul lui Anselmo scria: "haarp". Ce vroia sa insemna asta, nu stiu, fiindca are multe sensuri... dar promit ca data viitoare il intreb.
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

@PEnTRU
Multumesc mult!:D
Banuiam ca asta scrie, dar in pozele mele nu se vedea foarte clar. Oare o crede si el in teoria cu antenele Haarp? :lol: Daca stiam ca te vei intalni cu el, te-as fi rugat sa il pupi din partea mea :twisted: :twisted:
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Dar poate era vorba despre DVD-ul Muse. Mult mai simplu...

Aaaaa, sincer nu cred ca imi doresc sa ma pup cu Anselmo, oricat imi place mie tipul. :lol: Culmea, insa, parea cel mai linistit dintre cei 5 "downi", usor trist, spre deosebire de Pepper Keenan un betiv vesel dar f. simpatic si comunicativ.

Raman, insa, cu regretul ENORM ca nu am avut voie sa ii pozez in concert. Pana voi afla alte amanunte va ramane o mare ciudatenie motivul, mai ales ca nu s-a mai intamplat niciodata ca sa ne fie interzisi la pozat cei din deschidere.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Eu raman cu regretul enorm ca Anselmo nu mai vine cu "panterele"...
Cred ca Anselmo era usor trist ca nu s-a intalnit cu Rapunzel. Simtea el ca ea este pe acolo, dar ca soarta e destul de cruda cu ei... :P
laurentiu
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 246
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:23 pm
Location: Brasov

Post by laurentiu »

despre seara de ieri as scrie mai degraba la rubrica "expresii care v-au pus pe ganduri", si asta pentru ca as defini-o astfel: "daca totul e bine, nu mai ai ce povesti".. e ceva de genul "si au trait fericiti, pana la adanci batranete", moment in care povestea se incheie...
a fost frumos, a fost foarte frumos, iar daca ar fi sa gasesc ceva negativ, as spune asa: am fost obligat sa-mi mananc sandwich-ul la intrare si parca la sunetul acdc ar fi trebuit putintica sare, adica un bas putin mai pronuntat.. in rest, a fost atat de frumos, incat nu am decat cuvinte de lauda: de la prestatie, la playlist, la public si asa mai departe...
PS: Rapunzel, nice to meet you
ohne dich kann ich nicht sein...
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Cristina wrote: Cred ca Anselmo era usor trist ca nu s-a intalnit cu Rapunzel. Simtea el ca ea este pe acolo, dar ca soarta e destul de cruda cu ei... :P
Asa, asa, mai pune sare pe rana! :lol: :lol: Da la ce balamuc am inteles ca a fost in backstage, numai eu mai lipseam de acolo, impiedicandu-ma de cabluri in timp ce il urmaream pe Anselmo peste tot :lol: :lol: :lol:

@laurentiu
Same here :P
User avatar
Sorin
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 673
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:37 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Sorin »

Eu am "injurat" putin fluxul de " turisti" de duminica seara veniti in Bucuresti dupa concert ca nu am apucat sa mananc o shaorma. Acu va multumesc :P :P

Ps: unde ati mancat shaorma aia defecta?
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Eu in Cosbuc. Dines parca ii zice... Impreuna cu un prieten cu care am mancat am avut cam acceasi reactie, o ameteala puternica. La mine a trecut mai repede, dar pe Max a trebuit sa il duc la Salvarea de la concert pt un prim ajutor. Ciudat rau!
Rapunzel cred ca a mancat in alta parte.
Post Reply