Live in Viena 2009

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Sa va povestesc ce am visat in dimineata asta: se facea ca sunt intr-o mini sala de concerte, iar Rammstein puneau in scena, repetau, imaginea de inceput a concertului din turneul asta. Pe o scena mica, se vedea imaginea de pe coperta albumului, cu fata intinsa pe masa si ei 6 in diverse posturi, insa ceea ce era cu totul schimbat era lumina. O lumina alb-albastruie, puternica, care venea din spatele scenei, in timp ce ei erau pe scena in semi-umbra, intunecati, luminati doar de acel fascicul puternic alb-albastrui dinspre fundalul scenei. Imaginea era statica, toti cei 7 stateau minute in sir nemiscati, ca o pictura cu natura moarta. In plus, mai existau niste barne care pareau din lemn si care imparteau imaginea de ansamblu in imagini mai mici. Si tot acest peisaj avea un cadru negru si neregulat. Ca si cum ai desena conturul unui peisaj cu onduleuri negre :D Si gata, m-am trezit.
Sa nu radeti de visul meu. :lol:
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

pana la urma cine mai merge la viena?
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

...sunt foarte foarte multe de povestit. Sper ca maine sa ma pot incuia, baricada in casa si in mine ca sa pot face asta cat mai in detaliu.
De la organizarea exceptionala, fara cusur a austriecilor (doar cu o intarziere scuzabila de o ora a concertului), de la sala foarte bine construita, gandita, structurata, Stadthalle (sala cum nu vom avea noi nici in o suta de ani), pana la concertul in sine care te lasa cu cele mai diverse ganduri si sentimente, de la uimire, admiratie, gura cascata, fericire, lacrimi de bucurie si de dor de a-i revedea urgent, pana la un weekend frumos in Viena rece dar linistita, calma si civilizata, sunt multe, multe de povestit...
Intre Praga, Viena si Budapesta aleg Viena pentru a vedea un concert Rammstein. Sala si organizare profesioniste cu adevarat.
Ce sa mai zic acum... sunt inca acolo desi sunt acasa, sunt inca proaspete zecile de imagini si de sunete, este inca proaspata imaginea lui Till care arata mult mai bine decat acum 5 ani (a mai slabit si este foarte bine), este inca proaspata imaginea lui Schneider cu parul lui lung si frumos si cu imbracamintea care-i vine de minune sau a lui Paul indreptat spre noi si incurajandu-ne sa cantam, sa ne bucuram. Si imaginea intregii scene, de care am fost foarte foarte aproape, practic langa ea, in stanga, primul rand pe scaune. Si foarte aproape de intreaga echipa si de tot harnasamentul greu si complicat de langa scena si de sub scena. Nu e doar o industrie, e o lume acolo, un orasel pe langa scena si sub scena...
A fost perfect, nu am nimic, dar absolut nimic de reprosat. Poate doar faptul ca nu am reusit nici o clipa sa ma apropii de standul de merchandise sa-mi "improspatez garderoba" cu un nou hanorac Smile De-asta chiar imi pare rau. Erau sute de oameni imbulziti acolo. Nu aveti idee cat de mult se vinde Rammstein. Orice.
Avem 4 pahare mari de bere cu Rammstein. Foarte frumoase. Berea era 5,70 euro, din care 2 euro paharul. Sunt din plastic gros, inalte si... O sa le fac o poza sa le vedeti Smile Si ma bucur ca am reusit sa-mi cumpar afisul cu fotografia copertii LIFAD. Cu cei 6 in jurul mesei.
Deocamdata atat... ca nu mai termin Smile

Am filmat faze din fiecare piesa. Se vede si se aude foarte bine. Dar mai ales veti vedea scena de foarte aproape si de deasupra. Este foarte complicata...
Din nou, nu as fi avut ce cauta jos. Nu va imaginati ce "wall of death" a fost pe "Weidmanns..." Asta si cu "Fruhling in Paris" au fost punctul culminant al show-ului. Dupa care s-a schimbat decorul in spatele scenei. Si "Ich will" a rupt, ca de obicei. Dar nu exista una, una singura care sa fi sunat mai putin bine.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

PS - "Wiener Blut" este si ea una din cele mai tari in concert. Alaturi de "Weidmann's.." si "Frühling...".
Langa mine statea un neamt, Dennis, cu care ne-am imprietenit. Am cantat cu totii, inclusiv cu prietenul lui olandez Robin (foarte de treaba amandoi, am vorbit o gramada) si am baut multa bere din pahare Rammstein. Excelent!
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

http://www.youtube.com/watch?v=bWARawagE_Y
http://www.youtube.com/watch?v=K_8NhNRin4c

despre ce va povesteam mai sus. imi pare rau ca nu se aude nici 0,1% din cum se aude acolo. se vede acel wall of death la un moment dat. se vede publicul prins in acea miscare de du-te-vino, dar nu era mereu lumina suficienta :D

In ce priveste "Ich tu dir weh", stati linistiti: se canta idem ca si pana acum. 100%

LE: Am spus mai sus ca aleg Viena din cazua salii si a organizarii. Insa nu am nimic de reprosat nici concertelor de la Praga sau Budapesta. Sala in Praga, ca si amploarea concertului au fost chiar mai impresionante. Si pentru faptul ca era primul concert Rammstein la care asistam :) Si era si Praga, atat de frumoasa :)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Cronica concertului din Viena:
http://www.rammstein.ro/lifad_viena.htm
Imi cer scuze pentru ca e cam lunga... :roll:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

priviti un pic partea de inceput, apoi nu se mai aude bine:
http://www.youtube.com/watch?v=TBtULKm0pFg


iar aici, exceptional!
http://www.youtube.com/watch?v=nYrlWvusOyw
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Apropo, la chitara e Oliver nu Paul :lol:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, pai Paul apare si el imediat, in stanga scenei.

Imi place filmarea asta, atat de aproape (este practic opus locului unde am stat): http://www.youtube.com/watch?v=yxe7lYP6qBY
laurentiu
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 246
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:23 pm
Location: Brasov

Post by laurentiu »

cristina: imi pare rau, am vrut ca saptamana asta sa ma intalnesc cu tine si cu PEnTRU, sa bem o bere si sa-mi povestiti si mie cum a fost la viena.... din pacate, trebuie sa-ti spun ca nu mai vreau sa va mai vad( :roll: ) fiindca din cronicuta am aflat tot ce ma interesa... este cea mai buna cronica de concert pe care am citit-o in viata mea.. m-a lasat fara cuvinte.. multumim mult pentru aceasta descriere completa si plina de pasiune, pe care am citit- o pe nerasuflate ca pe un roman care te cucereste de la primele cuvinte.. un singur lucru m-a nemultumit: absenta lui asche zu asche din playlist.. ce s-o fi intamplat? o fi baut ceva de n-a fost convocata la "meci"?...
am un gand: vreau sa-mi pun pe masinuta un abtibild cu rammstein.. cum sa fac? de unde sa-l iau? cine-mi poate spune?
ohne dich kann ich nicht sein...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Multumesc si ma bucur ca ti-a placut. Desi pentru mine e una din cele mai slabe cronici. Pentru ca e imposibil de descris asa ceva. Dar ma bucur mult daca tie ti-a placut atat de mult :) Chiar am vrut sa descriu cat mai fidel, dar e foarte greu. Danke!
"Asche zu Asche" nu mai este in turneul asta, dar nu mai sunt multe foarte bune, cum ar fi "Du riechst so gut" sau "Sehnsucht". Cum am mai spus, ar fi trebuit toata noaptea pentru intreaga discografie.
Cu abtibildul se rezolva, ca oricum si eu am demult in plan asa ceva, dar n-am prea avut vreme sa ma ocup de asta. Facem rost.
laurentiu
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 246
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:23 pm
Location: Brasov

Post by laurentiu »

facem , facem, apoi colindam prin toata tara sa se stie ca la brasov sunt cei mai infocati fani rammstein :P
ohne dich kann ich nicht sein...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

eu zic ca ar fi mai bine sa colindam prin Berlin, cu multe masini de Romania, cu Rammstein. :D
User avatar
HeRR_LinTheMann
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 37
Joined: Thu Sep 17, 2009 5:23 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HeRR_LinTheMann »

Cristina, am cateva intrebari despre concert: cum a fost Rammlied, ca melodie de deschidere? Si s-au cantat si melodii precum Sonne sau Feuer Frei cumva?

Laurentiu, cumpara-ti abtibilde cu Rammstein de pe Rammsteinshop.de (eventual si unul din cele 3 modele de suport pt placute de inmatriculare :)), cel putin eu asa voi face peste 2 luni cand in sfarsit voi avea permisu in mana. Eventual intreaba pe la print shop-uri daca nu fac si abtibilde... eu mi-am printat la asemenea shop-uri niste poze cu membrii Rammstein - poze de rezolutie mare, luate de pe net. L-am rugat pe tipul care lucra acolo sa le scoata la dimensiuni de poster si, astfel, m-am ales cu niste afise Rammstein bestiale.

Si nu numai in Brasov sunt fani infocati Rammstein :twisted: :P
Wohin gehst du,
hier ist nichts mehr frei

Das ist mein Land!
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

@HeRR_LinTheMann
Exista o cronica in care este prezentat concertul cu foarte multe detalii. Doar nu crezi ca lasa Cristina acest concert fara sa-i faca o cronica?
Si daca tot am ocazia, Cristina, danke schön pentru cronica. :D
Wir woll'n eure Hände seh'n!
Mâinile sus!
Wir woll'n in Beifall untergeh'n!
Post Reply