Mein Herz Brennt

ce apare la tv sau pe net in materie de clipuri...

Moderator: Cristina

User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

aici m-am născut eu.

sub apă.
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

http://affenknecht.com/forum/showthread ... ein-Mexico
Interviul cu Recuenco integral tradus.

Andrei, locul este fost spital militar al Armatei Germane Imperiale din timpul primului razboi mondial si fost spital militar sovietic intre 1945 si 1995, practic un sanatoriu, dar fiind dezafectat este foarte creepy. Shilo ne poate povesti mai multe despre el :lol:
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Yes Shilo do tell us about it ! :D
Live long , live happy and be free !
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Si-a aparut AL 3-LEA clip Mein Herz Brennt (versiunea lui Recuenco)

http://eugeniorecuenco.com/films/films_rammstein.html
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Foarte bun! Mai ales ca piesa e intreaga.
Image
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

hmmmm :)
Live long , live happy and be free !
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Am vizionat de doua ori versiunea lui Recuenco si trebuie sa spun ca imi place mai mult. Imi pare mai echilibrata si mai aerisita si parca povestea se leaga mai mult, nu-mi pare atat de abstracta. Maine voi viziona ambele versiuni in paralel.
Si da, pastreaza versiunea MHB originala! :)
User avatar
Raul Marian
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 72
Joined: Thu Mar 14, 2013 7:05 pm
Location: Weener, Deutschland
Contact:

Post by Raul Marian »

Acuma am văzut-o şi eu. E super versiunea. Îmi place foarte mult. :D
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

Si mai frumos e ca se pastreaza acea parte de solo (banuiesc ca v.ati dat seama la care ma refer) ceea ce e imi place enorm;-)
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Dar cum de s-au îndurat să-i dea voie să-şi arate videoclipul?
Ciudat .... foarte ciudat.
Şi în al doilea rând - ce vedeţi aici atât de ... "nu ştiu cum" încât să-i fi interzis în primă fază, difuzarea? Din nou - foarte ciudat.

Referitor la videoclip în sine ... la o primă vedere îmi pare mai interesant decât varianta oficială ... şi în mod evident mult mai artistic.
Deşi, chiar şi aici, eu personal aş fi (pre)lucrat un pic altfel materialul (dar nu intru în amănunte, căci nu despre asta e vorba)

Per ansamblu, deşi povestea în sine rămâne, în opinia mea, fără "poveste" (operând mai degrabă cu simboluri decât cu fapte/evenimente/ cursivitate narativă, etc) , totuşi videoclipul este mult mai structurat, coerent şi centrat pe Universul melodiei în sine. Ceea ce-i conferă o plus valoare comparativ cu cealaltă versiune.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Azi am reusit sa il vad si eu (am fost plecat pe coclauri o saptamana)... Da, aprob pozitiv varianta asta. Mai buna, mai narativa:) In plus, cred ca ati remarcat ca toti cei 6 membri sint mult mai prezenti in versiunea Recuenco.
ileana
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 26
Joined: Sun Sep 02, 2012 2:07 am

Post by ileana »

Văzut și eu. Da, clar curge mai bine, deși tot încâlcită este povestea (sau sensul). Nu mi se pare așa de genial montajul, cum i se pare lui Recuenco :) , cred că e periat cam mult de fani. Dar nici nu înțeleg ce le-a displăcut așa de tare băieților. Poate faptul că sunt personaje complet negative? Că alt motiv nu văd.

A, și finalul mi se pare mai slab ca al lui Zoran. Una peste alta, Zoran a jucat mai bine. Părerea mea :)
Mit dem Herzen sehen
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Nu stiu de ce dar cand am vizionat video-ul acesta mam gandit la filmul marchizul de sade.
Live long , live happy and be free !
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Mare dezamagire varianta lui Recuenco.
Considerand toata critica R+ am facut un mic experiment si l-am privit prima data fara sunet, dupa am dat volum si nu s-a schimbat nimic, imaginile nu lucreaza deloc cu muzica. Sa nu mai zic de firul narativ care lipseste sau pur si simplu este ascuns prea bine incat eu nu pot sa-i dau de capat, dupa parerea mea clipul pur si simplu nu are un punct culminant si nici un deznodamant, o finalitate care sa explice macar ceva. Per total clipul seamana cu o prezentare/schita a unui posibil film (nici macar trailer nu pot sa-i zic, din lipsa unei logici narative sau a suspansului) cu o melodie in fundal.
Unicul punct forte a acestei versiuni este prezenta ceva mai activa a R+ si evident acel solo care nu stiu de ce a fost taiat in primul clip :|
La finalul clipului raman cu aceleasi intrebari ca la inceput: cine sunt oamenii aia? ce fac ei acolo? de ce?
Poate stit voi sa imi explicati mai multe :(
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Copiii aceia de ceau alea pe cap ?
Live long , live happy and be free !
Post Reply