Album nou - nr. 7

albume, piese, single-uri, dvd-uri, tot ce tine de un studio de inregistrare...

Moderator: Cristina

User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Am ascultat si eu albumul...
Vand bilet la Vienna in 22 :D
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

Acum am reusit si eu sa le ascult! Parerea e una pozitiva, mai mult de jumatate din melodii imi plac mult, insa astept sa le aud live! Va vine sa credeti sau nu, cand am ascultat prima data "wiener blut", "buckstabu" sincer, chiar nu am inteles nimic din ele, insa dupa ce le.am ascultat si varianta live, mi.am schimbat total parerea urmând ca in astia 10 ani, sa le ascult de sute de ori fiecare... Chiar sunt curios sa vad ce pareri vom avea dupa 27 mai 😁😁
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

tot mai mult imi doresc sa faca un concert cu orcxhestra cum au facut Paradise Lost
jumate de set cu orchestra si jumate fara
Zeig Dich ar suna superb cu orchestra in spate + din albumele trecute Morgenstern, Ohne Dich, Reise, Reise, Sonne, Spring etc
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Lansarea acestui album mi-a amintit de lansarea continuarii unui film bun, continuare care urmeaza sa suga. Incepand cu dorinta de a experimenta si promisiunea a ceva mai bun si mai diferit, a se vedea interviurile lui der Gitarrist Kruspe in care ne anunta solemn ca Rammstein nu va fi numai despre show si artificii si in sfarsit vor pune accent pe muzica, ca noul album va fi un Rammstein 3D. Cand au anuntat ca nu vor mai apela la "regizorul" tuturor albumelor Rammstein - Jacob Hellner. REINREGISTRAREA CHITARILOR cu un alt producator? Reshootings always suck! Si intr-un final, cu artworkul albumului care parca tipa "arta contemporana", nu mai zic de denumire...


Plusuri:
Este un nou album Rammstein ;)
Este totusi rock (mai tineti minte ultimul album Linking Park? sau Lulu?).
Latura mai depechista, Flake fiind MVP-ul acestui album :D
Corurile si unele parti vocale foarte misto.
Melodii OK: Weit Weg, Zeig Dich, Halloman, Diamant.

Minusuri:
CHITARILE!!! La inceput credeam ca e din cauza compresiei youtube, dar pana si unele coveruri de pe youtube suna mai bine! Der Gitarrist cu al sau Sky van Hoff merita trimisi in Siberia pentru asa productie si mixaj.
Cu siguranta live acest album va avea de castigat cel mai mult din cauza chitarilor bine puse la punct.
Per total ii dau dreptate Cristinei, albumul suna "raw" si dezamagitor de slab pentru o productie R+. Din pacate Involtini&Kruspe nu se ridica la nivelul lui Hellner.
Melodii slabe: Sex, Auslander, Was Ich Liebe - acel demo suna promitator, originalul insa lasa de dorit, cea mai slaba melodie de pe album dupa parerea mea.
Verdictul: "If it ain't broke, don't fix it!" Nu vreau sa ii dau o nota, dar IMHO e cel mai slab album R+.

PS: Kruspe chiar ar trebui sa se limiteze la chitareala si la "superbul" sau proiect Emigrate.
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Sambit wrote:Lansarea acestui album mi-a amintit de lansarea continuarii unui film bun, continuare care urmeaza sa suga. Incepand cu dorinta de a experimenta si promisiunea a ceva mai bun si mai diferit, a se vedea interviurile lui der Gitarrist Kruspe in care ne anunta solemn ca Rammstein nu va fi numai despre show si artificii si in sfarsit vor pune accent pe muzica, ca noul album va fi un Rammstein 3D. Cand au anuntat ca nu vor mai apela la "regizorul" tuturor albumelor Rammstein - Jacob Hellner. REINREGISTRAREA CHITARILOR cu un alt producator? Reshootings always suck! Si intr-un final, cu artworkul albumului care parca tipa "arta contemporana", nu mai zic de denumire...


Plusuri:
Este un nou album Rammstein ;)
Este totusi rock (mai tineti minte ultimul album Linking Park? sau Lulu?).
Latura mai depechista, Flake fiind MVP-ul acestui album :D
Corurile si unele parti vocale foarte misto.
Melodii OK: Weit Weg, Zeig Dich, Halloman, Diamant.

Minusuri:
CHITARILE!!! La inceput credeam ca e din cauza compresiei youtube, dar pana si unele coveruri de pe youtube suna mai bine! Der Gitarrist cu al sau Sky van Hoff merita trimisi in Siberia pentru asa productie si mixaj.
Cu siguranta live acest album va avea de castigat cel mai mult din cauza chitarilor bine puse la punct.
Per total ii dau dreptate Cristinei, albumul suna "raw" si dezamagitor de slab pentru o productie R+. Din pacate Involtini&Kruspe nu se ridica la nivelul lui Hellner.
Melodii slabe: Sex, Auslander, Was Ich Liebe - acel demo suna promitator, originalul insa lasa de dorit, cea mai slaba melodie de pe album dupa parerea mea.
Verdictul: "If it ain't broke, don't fix it!" Nu vreau sa ii dau o nota, dar IMHO e cel mai slab album R+.

PS: Kruspe chiar ar trebui sa se limiteze la chitareala si la "superbul" sau proiect Emigrate.
Hm, cam dur la critica, nu gasesti? Poate-ti schimbi parerea peste alte cateva ascultari; nu ma refer musai la mixaj, ci la calitatea intrinseca a pieselor in sine.
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

Ca sa fim sinceri, e adevarat, e o difernta destul de mare fata de celelalte albume... Chiar nu.mi place cand aud critici la adresa lor insa de data asta ceva ceva e... Dupa ce am reascultat albumul de cateva ori, am reluat celelalte albume asculdandu-le iar diferenta e foarte mare... Poate ca ar trebui sa creeze in continuare pe aselasi stil, datorita caruia atatea milioane de oameni au ajuns sa.i iubeasca...
Nu e ceea ce speram insa ma bucur mult. Un nou album inseamna un nou turneu si mai mult decat atat, nu au de gand sa se retragă...
Vedem intr-o saptamana cum se vor descurca live! :-)
Totusi, ar mai fi o varianta, care ar fii prea frumoasa sa fie reala...
Acum ceva timp spuneau ca au peste 30 de piese. Poate Albumul asta e doar un test sa vada daca fanii ar accepta o schimbare urmad ca urmatorul sa il faca in functie se reactia lor...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Nu ar face ei un test cu stadium tour
dar eu nu voi compara niciodata cu albumele vechi
e ca si cum ai compara Death Magnetic (care e album bun) cu Ride the lightning (capodopera - favoritul meu)

dar daca e sa compar. As zice ca Rammstein e mai bun ca LIFAD si ca Rosenrot

in schimb compar cu ce albume au iesit anul asta deocamdata. Si albumul Rammstein e foarte bun. Nu cel mai bun al anului dar e acolo sus
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Freezerator am ascultat albumul de cel putin 10 ori ;)
alexramm si eu am facut exact acelasi experiment, doar ca ascultam o melodie de pe noul album si dupa una random de pe cele vechi.
Sylar Nu compar mere cu pere. :D
Inteleg perfect ideea de nou, mai ales dupa 6 albume. Putea fi mai electro sau mai pop sau in ce directie au vrut ei sa se miste dar sunetul chitarilor "marca Rammstein" trebuie sa fie acolo, nu?
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Eu nu sunt de acord cu asta cand vine vorba de comparatii
Si, cel mai bun exemplu, personal, este albumul Moonspell - Extinct
Care, comparativ cu precedentele lor albume, este foarte foarte radio-friendly. Dar l-am comparat cu ce alte albume au iesit in anul respectiv (2015). Si, in opinia mea, e cel mai bun album al acelui an. La polul opus a fost balaria scoasa de Maiden (The Book of Souls). Ca album Maiden suna bine dar comp[arativ cu albumele altor trupe din 2015 acel album e o mizerie pur si simplu
Sau Dimmu Borgir - Eonian de anul trecut. Luat asa simplu albumul este exceptional. Si inseamna o evolutie a trupei. De aia, pt mine a fost pe locul 2 al celor mai bune albume din 2018 (pe primul loc fiind detasat Amorphis - Queen of Time)

si ca vorbim de 2019
deocamdata In Flames - I, The Mask mi se pare cel mai bun album lansat deocamdata (desi, iar, daca ar fi sa compar cu precedentele albume In Flames, as pune ca e slabut rau)

dar, ma rog, fiecare cu sistemul lui si parerile lui
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

Azi a apărut în stoc noul album la librăriile Cărturesti pentru cine dorește sa îl cumpere direct.
L.E Deși pe site-ul lor era trecut în stocul mai multor librarii după câteva telefoane am aflat ca singurul loc unde se afla fizic era librăria din Megamall. După câteva ore pierdute și nervi creați prin oraș eu zic ca a meritat efortul :D
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Andrei98, se poate comanda și prin noi. Ai pe pagina principală butoanele. Și vine rapid, prin curier.
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

Il comandam de mult prin curier dar pe acasa nu prea stau si nici nu are cine sa il ridice in locul meu.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Am facut si eu rost de albumul in editie speciala. Poate sa-mi spuna cineva care e diferenta dintre versiunea normala si cea speciala? Nu prea are nimic "special", sincer sa fiu, doar ca arata ca o carte, am 16 file la booklet, coperta cartonata. Sunt 6 poze (cate o poza cu baietii, fiecare la colt) + o poza pe verso foarte stranie cu niste cizme in fatza unei baltzi, iar in balta se reflecta o imagine neclara cu baietii. Ma asteptam la mai mult, sincer sa fiu, pretzul e cam ridicat, parerea mea.
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

Pai carticica cu versurile și poza cu cizmele sunt în plus, și pozele cu băieții puțin mai mari :lol:
Cu chestii stranii ar trebui sa fim obișnuiți, probabil exista acolo undeva o subtilitate care nu o prindem.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Andrei98 wrote:Pai carticica cu versurile și poza cu cizmele sunt în plus, și pozele cu băieții puțin mai mari :lol:
Cu chestii stranii ar trebui sa fim obișnuiți, probabil exista acolo undeva o subtilitate care nu o prindem.
Pff, adica nu apar versurile pe editia normala, doar pozele cu baietii?
Post Reply