TURNEU 2019 ...

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Gaby și Rapunzel, mă bucur mult pentru voi că ați reușit să luați la Berlin, din păcate nu am avut noroc, la 12,10 când să luăm în 3 iulie, era totul epuizat pe "firezone" și este frustrant pentru că am o amică nemțoaică care și-a luat la 16 concerte la anul! 16!!!! :shock: :roll: Dincolo de aspectul financiar, nu înțeleg cum a avut timpul necesar să dea click pentru 16 concerte... Asta rămâne o nebuloasă pentru mine și evident că e cumva frustrant... Sau un amic elvețian care și el și-a luat la 10 concerte... In fine, a fost chestiune de 10 min și totul era ausverkauft...

Sylar, o să fie super mișto la ruși, sunt convinsă de asta, și dacă mergi singur.

Alex, îți mulțumesc mult pentru semnătura pe steag și pentru tot efortul și tot entuziasmul tău fantastic. Nu am inimioare să pun aici... Ești extraordinar!!!

Și da, și mie îmi e teamă de momentul când le va piere energia. Da, Till se epuizează, "party all night long, working all day long", cum spune Rapunzel, dar îl înțeleg perfect, pentru că și eu am defectul ăsta destul de mare... O fi ceva cu capricornii, nu știu :lol: Trăim momentul și om vedea apoi ce o mai fi...

agenttud, te așteptăm cu detalii de la Praga, unde am văzut că a fost minunaaaaat!!! Mi-e ciudă că am refuzat să merg în final... Nu doar la Berlin e la superlativ, am văzut că și Praga și Munchen și Paris și Barcelona au fost excepționale! Oameni frumoși sunt peste tot și Rammstein are darul de a-i strănge mereu la un loc. :P

Așaaaa, acum să recapitulăm, cine vine la Viena să ridice două degețele, vă rog!
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Viena, 23 august, eu!! Cred ca sunt singura in a doua seara de concert :oops:
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Rusii i-as imparti in doua categorii
Rusi beti si morti de beti (astia cantau toate piesele)
Legat de concert
Efectele trebuie vazute cu proprii ochi nu explicate. Insa voi mentiona floarea de foc la Rammstein - aduce a coperta Herzeleid
Was Ich Liebe in concert e mult mai buna decat varianta studio si ador aparitia lui Oliver in intro. E pur si simplu demonica
Tattoo live e Rammstein forta bruta (ma duce cu gandul la B********) - as vrea sa le aud pe ambele in acelasi concert
Zeig Dich - auzisem pe unu zicand Till stole Lacrimosa's orchestra :lol: :lol: :lol:
Heirate Mich - cat mi-am dorit sa o aud live. Heirate Mich pentru mine este esenta Rammstein (este de pe Herzeleid dar ar putea fi potrivita pentru oricare din restul albumelor)
Deutschland - sa auzi rusii strigand Deutschland ar fi fost de neconceput acum 30-40 de ani. Si remixul e comic cu Dj Richard (Rockstadt Extreme Fest - daca vor after party calumea sa-l cheme pe el - la ce preturi piperate vad ca pun de la an la an)
Diamant - e frumoasa dar prea scurta - as fi legat-o cu un Fruhling in Paris sau Stein Um Stein
Radio - de pe noul album ocupa ultimul loc pentru mine. Iar live e frumusica asa dar nu m-a prins
Auslander - introul de la Auslander m-a dus cu gandul la Just Can't Enough (nu ca ar semana in vreun fel dar ambele sunt foarte dance asa) - dar imi place sa aud o vocea mai playfull a lui Till
Engel (Scala remix) - aproape tot stadionul cantand - m-au durut urechile putin (asa e cand iti tipa un intreg stadion in urechi)
Sonne - m-a dezorientat ca voiam sa vad toate flacarile si intorceam capul in continuu
Iar Ich Will - nu as fi pus-o piesa de incheiere. Mai degraba Ohne Dich sau mai sus mentionata Sonne
Si nu. Nu am uitat de Puppe
Puppe este absolut dementiala. Dar m-a bufnit rasul cand Till a dat foc papusii/caruciorului - vazusem expresia lui Paul (de genul ba sper sa nu impinsa carucioru in mine) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Per total superb concertul dar nu bate cel din turneul Made in Germany din Budapesta (acolo acel intro cu podul acela a fost ceva cu adevarat unic)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

Frumos spus Sylar!!!
Referitor la comparația cu turneul Made in Germany, îmi pare atât de rău ca nu am putut sa il văd live. L.am vazut doar la cinema 😜 Intro.ul cu acel pod si apoi plimbarea lor peste el, plus piesele cântate in centrul publicului chiar a fost ceva deosebit...
Pe măsură ce citesc comentarii îmi dau seama cat de diferiți suntem... Eu unul am luat.o razna cand am auzit Radio live! După ce s.a terminat melodia, chiar ma intrebam cum de inca mai am capul pe umeri ... Cât despre Auslander, mi.a placut, insa nu m.ar fii deranjat dacă ar fii înlocuit.o cu una din oricare alte 30 de melodii😅
Iar referitor la diferența dintre live si album, după parerea mea toate melodiile lor sună mai bine live!

Ana, asa cum am mai spus, nu o sa fii singura! O sa mai fii cu câteva zeci de mii de persoane!!!! 😜
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Sylar, frumos, multumim pentru impresii. Daaa, ce diferiti suntem, are dreptate Alex!! Dar la mine a fost ciudat cu Radio, mi-a placut tare mult cand au lansat video-ul, dar cand a venit albumul... Sunt mai multe piese de acolo inaintea ei... :P

E destul de greu de comparat show-urile din cele doua turnee, sunt deja foarte diferite. Dar inteleg ce spune Sylar, este despre cum iti intra la inima live-ul lor, oricat de spectaculos ar fi :)
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Norocosii (sa zicem) cei care mergeti la Viena... Se vor filma ambele concerte, din cate se pare.
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Din cate am inteles nu se filmeaza pentru un eventual Blu-ray. Si-n plus de asta au anulat cele doua meet & greet-uri ...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, se vor filma ambele concerte, vor avea o logistica mult mai consistenta pentru asta si au trebuit sa anuleze Meet&Greet-urile.
Nu stiu daca asta implica mai mult noroc, doar presupune ca cele doua concerte trebuie sa iasa impecabil.
Last edited by Cristina on Mon Aug 19, 2019 5:05 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Astea sunt video-urile cele mai bune, de la MegaMozg Team si SHOCKER 999.

https://www.youtube.com/watch?v=hYFAxa5lDMo
https://www.youtube.com/watch?v=MnitidPpMgc

Multicam-urile alea mi se par niste edituri rapide, ca sa ia vizualizari cat inca mai e hype. Un multicam ca lumea o sa fie de la St. Petersburg, facut de RTVinz (destul de cunoscut, foarte bun editor).

In functie de program, poate incerc si eu sa fac ceva pentru tot turul, cu tot footage-ul bun pe care il gasesc.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, mulțumim pentru link-uri!
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

Mie ca sunet cele mai bune mi s-au parut cele de pe canalul de youtube "Jederlacht".
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

jederlacht inregistreaza si el foarte bine, numai ca nu isi share-uieste inregistrarile complete.

http://jederlacht-bootlegs.com/
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

agenttud wrote:jederlacht inregistreaza si el foarte bine, numai ca nu isi share-uieste inregistrarile complete.

http://jederlacht-bootlegs.com/
E si normal, e trader :D Nu credeam ca se mai ocupa lumea cu acest hobby.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Detest traderii
ca se tot dau ei asa mari ca vaai sunt pulea=spataru am inregistrat superb dar dau doar la schimb hahahaha (rasul lui Becali)
stiu ca nu e obligat sa sharuiasca intreg concertul dar nici nu ar trebui sa puna asa videouri. ori incarci totul sau pui pe torrent ori stai dracului si tine pt tine inregistrarile

eu,unu, am tot respectul pt Raul Negoita. Are niste inregistrari superbe de la REF. In Flames, cel putin, se aude mirific.
si mai e unul MoonSun tot din Romania cu inregistrari faine. Pe astia ii respect ca nu au ei pretentii de traderi. Pe care-i numesc pirati ai concertelor
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Post Reply