Rock am Ring

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

:lol: Dar nu se pune problema daca esti fan sau nu. Trebuie discutat tehnic. Nu am vazut B********, dar e posibil sa fie vorba de "dublaj" din ceea ce zici tu aici, ceea ce e cu totul altceva. Se practica cu succes cam la toate concertele. Peste vocea din microfon se suprapune si una de pe disc pe portiuni scurte. Dar asta nu inseamna playback.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

crede-ne suntem fani...la fel ca si tine...eu cel putin nu-mi pierd timpul aici doar de florile marului. una este sa fi realist si alta e sa dezvolti fobii ca sa nu spun aberatii. aici nu se pune problema care este cel mai mare fan. ceea ce ai spus tu mai devreme nu este argumentat. a explicat sylar foarte clar. daca vei asculta un depeche live si care suna super vei spune si in cazul lor ca mimeaza? ...eu cred ca nu ai argumente suficiente sa-ti sustii parerea. si eu ascult rammstein de mult dar daca cineva il asculta doar de un an, nu-l consider mai nepriceput ca mine. sigur, ai dreptul sa-ti spui parerea dar pune dovezi clare ...si nu te agata doar de dorinta de a te contrazice...
User avatar
Mihai
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Thu Sep 17, 2009 1:24 am
Location: Braila
Contact:

Post by Mihai »

ok then.. dublaj.. and sry for the missunderstandings :oops:
Image
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

ok. eu am sa-mi iregistrez intregul concert si am sa mai ascult piesele...dar dupa ce trag un pui de somn...si am sa ma mai dau cu parerea.imi cer scuze daca am fost cam dura...sunt oricum foarte curioasa de ce mai spun si ceilati! amin!
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Si totusi Engel, de unde pana unde e playback? Din cauza distoriunilor aparute la sfarsitul melodiei? Vocea nu e playback sigur, se simte si dupa timbru si cum pronunta unele cuvinte etc.
Apropo imi place cum a fost filmat, mai sunt?
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Rammstein le-au permis sa filmeze doar Rammlied,Ich Tu Dir Weh,Sonne,Haifisch si Ich Will
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Verdictul meu? Clar, NU a fost playback! Si nu mai are rost sa brodez pe subiect, ati spus voi mai mult decat suficient.
Acum altceva, mai important: Till arata mai bine ca in primavara, a mai pus ceva carnita pe el Image.
S-a pus un pic pe picioare in vacanta asta scurta, ca la un moment dat il cam batea vantul.... :twisted:
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

A pus carnita pe el? Ptiuu, ce limbaj! Tz, tz, tz.... Si noi (ma refer la baieti, barbati) sintem infierati cand facem diferite remarci cu privire la unele domnisoare care ne bucura ochiul si simtirea. Numai noi stim de fapt cat de romantice sint respectivele ganduri si vorbe... Nu-i asa? :lol:
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

@PEnTRU
La fel de inocente sunt gandurile noastre, cum sunt ale voastre romantice :lol: :lol:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Mihai si engel, Rammstein fac playback la mustata lui Flake, la falseturile si oboseala din vocea lui Till si la gherlele de la clapele lui Flake si de la chitarele lui Paul si Richard, care de atatia carcei in deget o mai lasa moale si fac semn in culise sa dea nenea ala drumul la banda si la vodca de bucurie ca au mai scapat de un pasaj chinuitor. La fel si Schneider, sa nu-l credeti cand bate in tobe! E un mincinos, si-a pus niste carpe pe tobe si sunetul vine de sub scaunul lui, ca are amplificator la scaun.
Mihai draga, la cate concerte live ai fost tu in viata ta? Desi n-ar trebui sa ma intreb asta, ca e evident, ca doar daca esti surd o sa spui ca Rammstein fac playback pe Haifisch-ul asta. Mi se pare pur si simplu incredibil cum de poti auzi playback in asa ceva. Cand totul respira live, respira oboseala evidenta, respira ecouri, respira decibeli. Tipetele nemtilor n-or fi si alea playback? Ba da, cred ca-s de pe banda si alea, ca doar nu pot tipa asa niste oameni la un concert, la care vocalul, ca sa nu faca playback trebuie sa stea in pozitie de drepti, sa nu scuture din plete, ca Buckstabu ii da imediat cu leuca in cap...
Du-te si asculta-l pe Till live cum urla Buckstabu, cu plamanii varsati peste genunchi... si atunci sa te aud ca tot playback e...
Sper ca nu v-am suparat ca sunt vehementa, dar dupa o zi complicata la munca, mi se pare absurd si stupid sa citesc ca Rammstein fac playback, cand hahahahaha, tocmai asta e smecheria unei trupe imense: nu face NICIODATA asa ceva! Arata tot ce poate LIVE!
User avatar
Mihai
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Thu Sep 17, 2009 1:24 am
Location: Braila
Contact:

Post by Mihai »

sincer, la 2..voltaj si cargo..stiu, suna ciudat, dar sunt retras, si chiar acum ma framant cum de o sa pot(sper) sa trec cu bine de uriasul eveniment la care o sa iau parte..Pe Haifisch, nu am zis ca e playback, doar am adus, in discutie, micul detaliu pe care Engel l-a pus in discutie. Petru a specificat clar... am inteles si eu cum ii zice : dublaj.
Image
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Ca sa imi iau o piatra de pe piept, trebuie sa va zic ca si muschii lui Till sunt de fapt implanturi cu silicon! Stiu eu, am vazut un reportaj pe Deutsche Welle :twisted:

Gata, promit solemn ca am terminat cu glumele nesarate! Dar nu am putut rezista :oops:
Mihai wrote:sincer, la 2..voltaj stiu, suna ciudat, dar sunt retras, si chiar acum ma framant cum de o sa pot(sper) sa trec cu bine de uriasul eveniment la care o sa iau parte..


@Mihai
Primul meu concert mare a fost cel de la Belgrad (Rammstein, evident), si iti pot spune de acum ca atunci cand au urcat pe scena mai aveam un pic si ma culegeau de sub scaune, de emotie! Nici eu nu stiu cum m-am redresat, dar sa te pregatesti, adrenalina, atmosfera, muzica tare, plus Rammstein pe scena (mai ales!), toate astea pot fi foarte coplesitoare!
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

bine, scuze si eu... doar ca nu era un "mic detaliu" faptul ca mai mult de jumate din piesa ar fi fost playback... n-aveam cum sa tac...
scuze, Mihai, daca ai fost doar la Cargo si Voltaj inteleg ca ti-ai pus asemenea intrebari. :)
Rapunzel, eu voi avea la mine extraverale pentru toti cei care sunt pe punctul de lichefiere. deci apelati cu incredere! Asta am luat si eu la primele 2 concerte Rammstein :D Altfel nu mai apucam sa le vad.
Mihai, sa nu fii retras. Hai sa ne cunoastem la concert. :)
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Cristina wrote: Rapunzel, eu voi avea la mine extraverale pentru toti cei care sunt pe punctul de lichefiere. deci apelati cu incredere! Asta am luat si eu la primele 2 concerte Rammstein :D Altfel nu mai apucam sa le vad.
Ha ha, vezi, eu luasem acasa, dar pana sa inceapa sa cante i-a trecut efectul. Mi-am adus aminte ca de fapt mi-am revenit dupa ce am dat peste cap un pahar mare cu bere :lol: In viata mea nu am mai baut vreo 400ml de bere in mai putin de 10 secunde :lol: :lol: Si in afara de faptul ca m-a scuturat un pic, nici nu m-a ametit, la ce adrenalina aveam in mine!
User avatar
Mihai
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Thu Sep 17, 2009 1:24 am
Location: Braila
Contact:

Post by Mihai »

ehe :D ms de incurajari! ai uitat alcoolu :P un prieten de nadejde
Image
Post Reply