Tales from the gradina "domnului" 2

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

@AndreiO: eu m'am dus in ultima vreme'n Vama. Ca preturi, mai ales la Pirati, e destul de ok, oamenii sunt destul de diversi, destul de open minded si cu "bunatati" dupa ei (mai ales pe timp de vara); insa urmeaza sa fie "modernizata" si Vama, which means preturi mai mari, cocalari mai multi si muzica mai comerciala. Procesul a inceput deja de cativa ani, dar Vama inca mai are farmecul ei pe ici pe colo. :)
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Shilo, impresionant! Ai fost in toate acele locuri? :D
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Mă faci să-mi citez şeful. :D Marţea asta am celebrat cu un barbecue la iarbă verde încheierea unui contract important ( de fapt, cel din cauza căruia nu am putut să-mi iau concediu în perioada concertului :cry:, fiindcă în mod normal era planificat să fie încheiat de acum o lună ). Şi fiecare a venit cu prietena, cu nevasta, cu amanta, cu copilul, cu căţelul ... sau ce avea omu' în curte :P Whatever. Şi o colegă a venit şi cu băieţelul ei de vreo 4-5 ani. Foarte neastâmpărat, jucăuş şi plin de energie. Fugea de colo-colo, ţopăia, se tăvălea, sărea în braţele oamenilor, ce mai! căuta să fie în centrul atenţiei, etc. Şi la un moment dat se agaţă cu ambele mâini de piciorul directorului general şi-i spune: papà*!?
:roll:
La care şefu se uită de sus la el, nedumerit ... şi spune: Şşşşşşş !
:lol:

Aşa şi eu. :P Nu vreau să creadă lumea altceva :roll:


PS: Dar ca să-ţi răspund la întrebare: Nu chiar în toate :D Dar am mărtuira cel puţin a unor martor oculari. :P Cu dovezi vizuale cu tot :) Dar ideea pe care am vrut s-o subliniez eu este că nu recomand litoralul românesc. Dacă aveţi posibilitatea să mergeţi în altă parte ... Mergeţi cu încredere în altă parte.

*Later Edit: papà = tată
(copilul nu este român)
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Shilo wrote:
:lol:

AndreiO - try Ipanema sau vecina Copacabana (desi cam overrated, if you ask me), desi parca ti-as recomanda mai degraba "ceva" mai la nord - Praia do Forte (Bahia) sau "ceva" mai la sud in Santa Caterina / Florianopolis ( vreo 500km de plaja, probabil cea mai cunoscuta in zona fiind Praia do Rosa, unde poti face surfing sau vedea chiar si balene).
Apoi (nu neapărat în ordinea numerelor de pe tricou :P ) Matira (Bora Bora), in Maldive - Kanuhura, Angsana Ihuru si Soneva Fushi, Ao Ton Sai sau Laem Tong (ambele in Koh Phi Phi Leh) sau vecina Maya Beach (unde mi se pare ca s-a filmat si the Beach, cu L.di Caprio). Etc, etc, etc
:D

Ceva mai ieftin nu ai ?Nu neaprat la mare undeva unde e frumos sa merg vreo 3 zile in tara .
Live long , live happy and be free !
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

The Chaser wrote:http://www.youtube.com/watch?v=SgAAGmGiOEg
Sugestiv si totodata amuzant clipul. In acelasi tim si trist, deoarece contine si un element din cauza caruia m-am tinut departe de Vama: hotia
Da, foarte amuzant si sugestiv. Anul trecut am fost in Vama Veche. M-a impresionat profund de data asta, in sens negativ, jegul si gunoaiele de peste tot. Plin de gunoaie. Insalubru total. Nici gandacii nu mai erau asa deranjanti, cat atata gunoi...
De unde reiese (din nou) necivilizatia acestui neam (prost)...

Nu zic ca nu mai este cat de cat fain in Vama Veche, dar doar la capitol de aventura. Daca vrei o aventura la mare, mergi in Vama. Acolo dai de gunoi mult, de terase insalubre, de plaja unde nu stii cum sa-ti asezi cearceaful intre 20 de gunoaie, de strazi unde joci fotbal cu gunoaiele, de preturi mari inclusiv la cazare, de roacheri jegosi, beti si nespalati care-ti cer intr-una bani, de seri la mare unde-ti bubuie muzica in cap de la terase, deci nicio sansa sa auzi marea in liniste daca vrei, dar sunt si multi oameni foarte faini (care nu ei produc toata acea cantitate impresionanta de gunoaie), care citesc, care asculta muzica buna, cu care poti avea o conversatie mai mult decat interesanta si placuta. Deci esti in between. O aventura, ce mai...
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

De fapt Gândacii din hotelurile de pe Litoral au plecat în vacanţă, pentru că nu mai suportau aglomeraţia şi mizeria.
Scrie şi la gazetă:
http://www.audvoci.ro/actualitate/ganda ... zeria.html

Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

:lol: :lol: :lol: mi-a placut ultima fraza.
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Eu anul trecut am fost la Costinesti si la Mamaia....

La Costinesti, in afara de o mizerie de nedescris si de 10 oameni pe metru patrat pe plaja, in apa si pe trotuare, nu ai ce vedea. La Mamaia, mai putina mizerie, mai mult neam prost. Si peste tot un fond sonor non stop de manele. Never again!

Anul acesta am ales, ca tot romanul care nu are bani de litoral, Turcia :lol: Si a fost bestial!
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Dupa cum a zis si Cristina, indeed, cam filthy in ultima vreme in Vama. Insa am avut norocul sa dau de genul de oameni de care vorbea ea la sfarsit + ca, dupa cautari destul de indelungate am gasit o curte draguta unde sa'mi parchez cortul, cu toaleta si dush curat. :) Iar preturile, meh, in mare parte am stat la Pirati - un bar de rockeri vechi si cam rablagit, dar affordable, unde, intr'adevar, dai de multi rocker trotilati si nespalati, dar si de caractere deosebit de interesante. :)
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

"Bestial" a sunat întotdeauna suspect pentru mine :roll:

Întortocheate sunt tainele limbii. :roll:
Image
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Chiar asa jegos o ajuns litoralul nostru ?
Live long , live happy and be free !
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

AndreiO wrote:Chiar asa jegos o ajuns litoralul nostru ?
Nu o lua in nume de rau, dar pari naiv si cam strain de realitaile cotidiene ale tari care nu pot fi trecute cu vederea. Cand ai fost ultima oara la mare? Sau daca n-ai fost, nu ai vazut imagini sau nu ai rude/prieteni care sa se fi intors cu nervii intinsi la maxim de mizeria litoralului roman? In fine, daca nu ai fost in ultimii 10 ani, nu ai pierdut nimic...
Totodata,prin "jeg" nu inteleg doar mizeria propriu-zisa, ci si calitatea ce scade exponential, de la an la an, a compatriotilor nostrii. Din 2000 pana acum, am fost la mare de 2 ori, in 2006 si 2011. Ultima oara nu am rezistat decat 3 zile... De ce? Sa enumar cateva motive: majoritatea romanilor cred ca propriile gusturi muzicale sunt absolute si universal acceptate. Drept urmare, vei auzi din zeci de surse audio diferite, Inna, Pitbull si manele SIMULTAN. Adio relaxare. Pe scurt, se numeste egoism conjugat cu nesimtire: conteaza sa ma simt EU bine, chiar daca asta presupune sa-i distrug altuia sejurul. Apoi ajungem la gunoiul propriu zis (desi uneori, la nervi, refuz sa fac vreo distinctie in raport cu cel uman) care ne sufoca. Nimic mai respingator decat sa vezi oameni langa tine care scuipa coji de seminte pe nisip. La acestea se adauga doze de bere, sticle etc. De chistoace sa nu mai vorbim. Este adevarat ca nu prea sunt multe cosuri pentru gunoi (ultima oara cand am fost erau foarte putine), dar sa nu facem din asta o scuza. Oare lipsa cosurilor sa fie motivul pentru care se scuipa pe nisip in vazul tuturor? Cand un tip a scuipat chiar langa piciorul meu, m-am uitat urat la el in semn ca dezaprob asa ceva, mi-a ras in fata si a mers mai departe. Evident, exista si din partea edililor locali o lipsa de interes, dar tot ei si firmele de salubrizare "incompetente" sunt de vina si pentru faptul ca se scuipa pe nisip si ca unii isi fac noaptea nevoile (ambele) pe plaja??! Consider ca prin cateva masuri s-ar putea reduce cantitatea deseurilor de pe plaja. Insa adevaratul flagel este nesimtirea, lipsa de educatie si consideratie pentru semeni. Probabil le vom eradica la Sf. Asteapta... Poporul asta chiar are nevoie de mantuire, dar daca aceasta ar veni pe calea unei educatii solide si nu in urma construirii unor edificii faraonice, poate ar fi o sansa reala.
Ironia sortii face ca nici natura sa nu tina cu noi. Marea se incapataneaza sa "inghita" tot mai mult din plajele existente. Cu cat mai mici vor fi plajele, cu atat mai multi marlani vom avea pe metru patrat :lol: :lol: Dincolo de acest aspect fatalist-comic, adevarul este ca s-ar putea lua cateva masuri de prevenire.

In concluzie, evit litoralul cu desavarsire si nu cred ca vor exista imprejurari care sa ma forteze sa ma deplasez acolo. In schimb, stau si ma bucur de propria situatie paradoxala: aceea de a nu pleca de acasa si de a ma considera totusi intr-o vacanta nesfarsita :D Norocul de a fi din Brasov.
In alta ordine de idei, daca as fi in locul tau, Andrei O, as intoarce privirea spre ceva apropiat de mine (in cazul tau Arad) si totodata fascinant: Cheile Nerei :wink:
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Cei- drept ,nu am mai fost la mare de ani buni de zile . Insa am colegi la munca care se duc in fiecare an si le place In ceea ce ma priveste pe mine , unde sa merg sa vizitez si eu anul acesta ceva.... m-am gandit la cetati , castele , probabil voi merge in Hunedoara , Deva si in Arad am vazut vreo 2 cetati .
Live long , live happy and be free !
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

The Chaser, 110% de acord cu tine! Adaug la cele spuse preturile mari, deseori aberant de mari.
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Cristina wrote:The Chaser, 110% de acord cu tine!
Like in Soviet Russia? :P

Image
Post Reply