Mein Land

ce apare la tv sau pe net in materie de clipuri...

Moderator: Cristina

User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Sylar wrote:Daca s-ar fi retras ar fi anuntat din timp
Eu nu cred asta. Nu stiu de ce, dar am o presimtire ca Rammstein se va retrage "without previous notice". Va fi o stire care sa anunte si cam atat. Pa si la revedere. Om vedea....
Image
xmike
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 3
Joined: Sun Nov 13, 2011 1:30 am

Post by xmike »

http://www.youtube.com/watch?v=LBZJXU3okmU

eu zic ca, prin asta isi cam baga ceva in noi. for me cu "mein land" rammstein s-o cam dus. de fapt, sa se retraga cand or vrea. i dont care anymore.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

:lol: :lol: :lol: Ca sa continui pe ideea ta...si italienii si francezii isi baga ceva in noi (dar ei isi baga in continuu)..dar macar ei stiu unde suntem pe harta lumii.Insa americanii cred ca Romania e un sat din Franta :lol: :lol:
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
eucaleb
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 4
Joined: Fri Nov 11, 2011 3:10 pm

Post by eucaleb »

Ce s-a întâmplat în 1964 ?
User avatar
justme
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 87
Joined: Mon Sep 21, 2009 12:07 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by justme »

multe...Beatles-ii ajung prima data in SUA si au prima aparitie televizata; Mandela este condamnat la inchisoare pe viata; apare primul raport oficial despre asasinarea lui J.F.Kennedy; Walter Seifert ucide 10 elevi ai unei scoli elementare; in Germania ajunge muncitorul strain cu nr. 1.000.000; se naste Paul Landers si...cu cateva luni inainte....eu (ceea ce este cel mai neinsemnat eveniment al acelui an!).
...dar legat de clip, mi-ar fi placut mai mult ca pe generic sa fie trecut 1963 - anul nasterii lui Till, iar la sfarsit...hmmm... nu 2011 - prea seamana a sfarsit anuntat....dar sa fim optimisti, ei sunt inca in forma maxima si mai pot continua ani buni de-acum inainte...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

e 2012 nu 2011..si e un mic hint ca se reintorc in America pt niste concerte
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
eucaleb
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 4
Joined: Fri Nov 11, 2011 3:10 pm

Post by eucaleb »

Till Lindemann parca zicea la un moment dat ca o sa se retraga la varsta de 50 de ani.

Sa fi ales 1964 doar pt Paul? De obicei mesajele lor au substrat mai adanc. Pe de alta parte videoclipul e mi se pare disociat de versuri; interpretarea mea e ca versurile vorbesc despre Germania si limba germana, iar in Germania nu sunt plaje.
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

eucaleb wrote: iar in Germania nu sunt plaje.
Cum sa nu fie plaje in Germania? :lol:
Image
User avatar
justme
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 87
Joined: Mon Sep 21, 2009 12:07 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by justme »

sorry, da 2012, deh, graba strica treaba .... hint ca se intorc in America? s-ar putea sa ai dreptate.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Nup...sunt absolut 100% sigur de asta

http://www.songkick.com/concerts/109488 ... ncert-page
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Nu ma pronunt in privinta retragerii lor. Daca e sa ne luam dupa best of, turneul de best of, dupa piesa "Vergiss uns nicht" ai zice ca au un gand de retragere. Dar Rammstein au obiceiul sa fenteze prin aparente. In sensul ca arunca cate o mica momeala pe care fanii o musca si au impresia ca au prins ideea si apoi ies cu ceva nou si surprinzator.

Nu stiu daca Akerlund e gay. :D

Cat despre noul clip si npua piesa... nu prea au legatura una cu alta, asa e. Deocamdata nu reusesc sa identific vreo legatura intre piesa, clip, anul 1964, anul 2012... cert e ca versurile nu mi se par xenofobe, asa cum cineva sugera pe forum. Si nici ca piesa ar spune ceva despre Germania sau limba germana. Mai degraba pentru ca actiunea este plasata in SUA si pentru ca se repeta acel "Du bist hier in meinem Land", as crede ca e o noua satira la adresa Americii. Plus ca pe placuta masinii este scris "Mein Land 19 California 51". Trebuie sa mai studiez problema :)
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Da' cine stie de ce Till poarta bermude cu steagul Elvetiei?... :)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Pentru ca Elvetia "nu se globalizeaza"? Si pentru ca Till este cel care repeta impetuos "du bist hier im meinem Land"? :roll:
User avatar
HerrMess
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:50 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HerrMess »

Intai as vrea sa remarc ca Till/ trupa joaca 2 roluri atat in clip cat si in piesa.

Ca si sens, piesa mi se pare ca vrea sa arate dificultatile de adaptare ale imigrantilor ("Ich geh von Land zu Land allein und nichts und niemand lädt mich zum bleiben ein"; "Nirgends kann ich bleiben"). Dificultati de adaptare de la care ajung si la comportamente aberante.

Cat despre semnificatia clipului... Initial, ei reprezinta bastinasii, femeile imigrantii. Asta e o aluzie nu tocmai subtila la bastinasii care-s xenofobi doar cand e vorba de barbati. Ca deh, femeile pot sa ramana :D .
Pe final, trupa trece in rolul imigrantilor. Transfigurarea lor si bataia pot fi legate de dificultatile de adaptare de care ziceam mai devreme.


BTW:
1. Cei din R+ sunt est-germani, ar fi absolut aberant sa fie xenofobi. Se stie doar cum au fost (si inca sunt) priviti est-germanii dupa unificare.
2. Bermudele alea vreau sa cred ca semnifica doar faptul ca lui Till ii place mai mult vechiul logo. Ca si mie de altfel :) .
"legile gandirii sunt paralele cu cele ale vorbirii"
User avatar
HerrMess
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:50 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HerrMess »

...mda, (spre dezamagirea mea) bermudele sunt o referinta la Swiss People's Party, care au lansat o campanie anti-musulmani anul trecut.
Petrecerea in California e o referinta la politica anti-imigratie a americanilor (mexicani aka wetbacks...).

Asadar, pentru mine misterul e rezolvat. Mesajul e clar anti-xenofob.
"legile gandirii sunt paralele cu cele ale vorbirii"
Post Reply