Haifisch

ce apare la tv sau pe net in materie de clipuri...

Moderator: Cristina

AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

laurentiu wrote:AVA, suntem pe aceeasi parte a baricadei.. cu o singura exceptie: niciodata nu m-am dat in vant dupa depeche... abia de cativa ani parca au mai umplut aerul cu cateva instrumente, insa ani de-a randul muzica lor avea doua hibe: saraca in instrumente si neaducatoare de extazul in care indeobste un refren te arunca..
Mda! Dar vorba Cristinei, DM este DM si nimeni nu-i egaleaza ,in stilul lor bineinteles. Da, au o altfel de orchestratie insa compozitiile sunt super si versurile la fel. Mai mult decat atat cand vorbesc de Depeche nu ma mai gandesc la faptul ca au o muzica facuta pe instrumente mai putine. Imi aduc aminte, desi eram destul de mica, si probabil ca si unii dintre voi cunoasteti, prin anii '80 erau "conflicte" intre adeptii muzicii rock, punk si depesisti (ei erau considerati atipici si nu erau incadrati in vreo tabara de mai sus). "Conflictul" era intre rockeri si punkisti pt ca depesistii erau sustinuti de punkisti. In acea vreme rockerii asta reprosau formatiei DM -instrumentele,sau lipsa lor. Dar Depeche- timpul a trecut in favoarea lor - a devenit legenda vie ,nimeni nu-i mai reproseaza nimic... :P Bine...acum sa fim seriosi si fostii punkisti au devenit rockeri(avem ex lui Billy Idol al carui ultim album cu piese noi este rock 100%) :wink: Radeti sau nu, nici eu nu am inteles acel conflict si la noi in RO mai ales in vremea aceea cred ca putini l-au inteles :roll: Oricum raman la convingerea ca Haifisch chiar daca unii o vad ca o piesa buna sau altii din contra , ...nu are legatura cu Depeche. Cel mult pot accepta o coincidenta de sunete razlete dar mai mult nu! 8) ; Am pus piesa unor fani inraiti a DM si mi-au sustinut parerea. Nici ei nu vedeau asemanari. Sa-mi fie cu iertare , ca am lungit vorba... :?
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Cu riscul de a ma repeta,ca sa nu ma intelegeti gresit, chiar daca nu mi se pare cea mai buna piesa de pe LIFAD, imi place Haifisch . Si clipul imi place,chiar foarte mult ,in special ca o buna parte este filmat in aer liber si daca priviti in urma o buna parte din clipurile Rammstein sunt facute in studiou. Singura chestie care nu-mi place este mulatra dar din cu totul alte motive(arata asa de bine ca ma enerveaza) :lol: :lol: :lol:
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Si Rammsteinii nostri tot fosti punkeri sunt :wink:
Am uitat sa pomenesc de alegerea cel putin ciudata a single-ului, sau am facut-o dar repet, cum sa alegi Haifisch cand ai Waidmanns Heil, Wiener Blut sau Fruhling in Paris? De ce?
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Da, ai dreptate si punkistul nostru Till s-a facut rocker. Si eu ma intreb de ce nu au ales WH pentru video3.Chiar nu am nici o idee.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Adevarul este ca Haifisch a sunat bestial ,live la Belgrad.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Acum ,scuze, dar naiba stie cum e bine sa scriu punkisti sau punkeri. Sau o fi corect amandoua. :?:Image
Last edited by AVA on Thu May 06, 2010 11:14 am, edited 1 time in total.
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Sa nu ma intelegeti gresit, piesa Haifisch este o piesa buna, dar mi se pare o alta incercare de a face ceva diferit de stilul lor si sper sa nu fie asta directia de acum inainte! Melodiile mentionate mai sus sunt mai mult sau mai putin "traditionale" si eu asta as alege in primul rand...
Acum stau si imi aduc aminte ca nu ei sunt cei care aleg single-urile ci casa de discuri... Povestea odata Rich cum ca alegerea lor pt Reise Reise a fost Keine Lust si Morgenstern, stiti bine care a fost acceptata.
Oricum minim inca un single/clip va fi cu siguranta, ca doar nu or sa scoata mai putine de cat pt Reise Reise? :lol:

Punkeri?
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

ar trebui sa facem un chestionar referitor la video cu nr4 de pe LIFAD. cred ca ar fi interesant :P
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

He he, discutii la mierzul noptii...
Propun un Topic nou cu Poll cu tot!
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Sambit, sper ca observi ca noi pazim forumul seara de seara :lol: :lol: :lol:
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Sambit wrote:He he, discutii la mierzul noptii...
Propun un Topic nou cu Poll cu tot!
eu sunt pentru! :lol:
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

AVA wrote:Sambit, sper ca observi ca noi pazim forumul seara de seara :lol: :lol: :lol:
Dap, in TM soarele apune mai tarziu :lol:
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Image
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

uitandu-ma mai atent pe aceste secvente observ ca Doom arata cel mai bine, Paul ramane acelasi iar Richard ar trebui sa-si scimbe frizura...sa redevina arici- desi in acest clip i se potriveste aceasta tunsoare, sa zic asa "evil hair"
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Intr'adevar :lol: E ciudata frizura... Lipsea o mustatza :lol: :lol: :lol:
Image
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
Post Reply