Haifisch

ce apare la tv sau pe net in materie de clipuri...

Moderator: Cristina

User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Asche Zu Asche in PRIMUL rand..nu de alta dar vreau ceva super-socant si are niste versuri f potrivite
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Cristina, nu ma intelegeti gresit, si pt mine Depeche Mode este in Top 3 deci chiar nu m-ar deranja sa semene insa e ca si cum am afirma ca Haifisch aduce a muzica electronica(potrivit descrierii de pe wiki a formatiei DM)
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Cum zicea si Paul intr-un interviu, nu va luati dupa wikipedia! :lol:
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Sambit wrote:Cum zicea si Paul intr-un interviu, nu va luati dupa wikipedia! :lol:
In acest context nu e asa important . Am adus aminte de wiki pt denumirea genului Depeche Mode desi eu ii consider new wave si atat iar Rammstein sigur nu este new wave...chiar daca au facut cu ani in urma un cover dupa un hit Depeche...pana la urma chiar nu este asa greu sa-i admiri pe cei de la DM chiar daca este vorba si de Rammstein. Sunt convinsa ca si Dave si trupa asculta cu placere Rammstein;
M-a surprins insa declaratia celor de la Rammstein, intr-un interviu mai vechi referitoare la "Stripped". Desi inainte as fi jurat ca Rammstein ar fi cerut acordul celor de la DM pt cover se pare ca lucrurile au stat invers .DM i-au contactat pe germanii nostrii si le-au oferit "Stripped" . :roll:
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Sa nu zici ca nu ai auzit de "For the Masses"... Si ca tot veni vorba iti dau un link spre wikipedia :lol:
http://en.wikipedia.org/wiki/For_the_Masses
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

ba stiam dar nu prea multe ...insa ca tot mi-ai adus aminte am aruncat un ochi pe forumul celor de la "Fan club For the Masses"(RO) iar celalalt ochi l-am fixat iscoditor pe forumul fanilor DM (RO)... :oops: ...na! nu stiu ce sa-ti mai zic in esenta Haifisch nu mi se pare ca seamana cu stilul DM iar Stripped e singura mel Rammstein care nu-mi place...e parerea mea si raman la concluzia ca orice cover dupa o mare formatie, cu atat mai mult daca e in plina activitate ramane doar un cover...acum, poate sunt eu prea obosita si mintea mea nu mai are spor insa explicati-mi si mie legatura intre Haifisch si Depeche...ca eu tot nu o vad :cry:
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Nu are nicio legatura, dar Haifisch este ceva diferit de restul pieselor Rammstein, aici simt parca mai pronuntat stilul DM (clapele desigur, dar si acele chitari fara distort) daca nu ar fi pe LIFAD as zice ca e o piesa grea tipica Rammstein remixata de Depech Mode ;).
Era si un inteview in care se vorbea despre asta, cu Paul cred, o sa incerc sa dau de el...
Faza tare este ca eu ascultasem Stripped mai intai in versiunea R+ si am reactionat destul de naspa la original, care imi parea o copie pop :lol:.
Last edited by Sambit on Wed May 05, 2010 12:12 am, edited 1 time in total.
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Haifisch are clar influente hotaratoare DM! Clar. Si inca din perioada de glorie a lor, anii '80-'90.
laurentiu
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 246
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:23 pm
Location: Brasov

Post by laurentiu »

mie nu prea imi pare ca piesa ar fi de inspiratie depeche...parerea mea (si aici, bineinteles, astept clasicele contraziceri ale cristinei) este ca piesa face parte din ciclul rosenrot, adica o piesa dansanta, placuta, moale, tipica insa nemtilor.. astept revolta depeche..
ohne dich kann ich nicht sein...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

parca vezi pe siteul lor...stiri Depeche Mode...Trupa britanica va lansa un nou album pe 27 noiembrie 2010..iar pe 22 august primul lor single care se va numi Tears Of a Shark (care va fi un cover dupa melodia Haifisch a trupei Rammstein)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
laurentiu
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 246
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:23 pm
Location: Brasov

Post by laurentiu »

e posibil sa existe o oarecare inspiratie, insa nu cred ca piesa are tenta depeche.. uite, mai demult - dar aici s-ar putea sa gresesc - imi parea ca sound-ul def leppard semana f mult cu cel al lui brian adams... poate era doar o asemanare asa, la distanta...
ohne dich kann ich nicht sein...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

si clasica contrazicere nu intarzie sa vina: Hai mai dragilor! "Haifisch" are samanta de DM, ca multe alte pasaje ale pieselor Rammstein. Ce conteaza cine pe cine a contactat pentru "Stripped", cand "Stripped" este un cover superb al si mai superbului orginal DM? Doar stim cu totii ca Rammstein sunt fani vechi si devotati DM, iar pentru Till, DM e o mare slabiciune. A spus de multe ori ca pentru ei a fost o onoare imensa sa faca "Stripped".
SI daca "Haifisch" este o piesa usor electro, a la DM, tot nu vad care-i problema. Pentru ca AVA, DM raman o uriasa trupa electro si chiar foarte rock. Chiar nu conteaza asta, ceea ce conteaza este ca Rammstein si-a conturat foarte bine brandul sonor, daca pot sa-i spun asa.
Ca tot veni vorba, Sambit, "Music for the Masses" si "Black Celebration" sunt capodoperele DM si doua din albumele pe care le asez linistita intr-un top 10 al tuturor timpurilor.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Cristina,pentru mine nu conteaza care se inspira de la care. DM,repet ,pt mine e in Top 3. Iubesc la nebunie trei nume in muzica, Rammstein, Billy Idol (pe el merg sa-l vad in 21 iunie in Serbia la Usce)si Depeche Mode(pacat ca am avut ghinionul sa se anuleze ultimul concert in Ro); Si nu le iubesc doar muzica ci si versurile. In fine contraziceam doar ceea ce sustineati voi, ca Haifisch aduce a DM si ma bucur ca Laurentiu are aceeasi parere.
laurentiu
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 246
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:23 pm
Location: Brasov

Post by laurentiu »

AVA, suntem pe aceeasi parte a baricadei.. cu o singura exceptie: niciodata nu m-am dat in vant dupa depeche... abia de cativa ani parca au mai umplut aerul cu cateva instrumente, insa ani de-a randul muzica lor avea doua hibe: saraca in instrumente si neaducatoare de extazul in care indeobste un refren te arunca..
ohne dich kann ich nicht sein...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

nu pot sa inteleg niciodata treaba asta cu "saraca in instrumente" cand vorbim de o muzica mai bogata decat milioane de alte muzici... daca in anii '80 DM erau saraci in instrumente, cine Dumnezeu era bogat in instrumente? si nu discutam de formatii rock sub nici o forma. ce importanta are daca cineva este bogat in instrumente sau nu, daca doar cantand la frunza intrece toata muzica unei orchestre?
in plus, DM au avut mereu un ceva atat de intens, de plin de mister si de miraj, dar pe o frecventa cum nu mai intalnisem pana atunci, ca nici nu ma asteptam sa poata fi usor digerat in acea perioada. "Black Celebration" de exemplu, desi este unul din cele mai bune albume pe care le-am ascultat in viata mea (in top 10 dupa cum spuneam mai devreme), nu stiu sa fi foarte ascultat la nivel global.
Post Reply