Haifisch

ce apare la tv sau pe net in materie de clipuri...

Moderator: Cristina

User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Atentie! Spoiler!
Clipul este clar comedie. Asa trebuie privit de la inceput pana la sfarsit. Iar la faza cu gaura in poza si alesul ce nu e de inteles? Mai intai Henry Rollins apoi Hetfield :lol: , isi aleg oamenii un nou solist vocal. Iar de MM nu stiu ce sa zic, aveau si ei nevoie de un invitat special la inmormantare, ca doar o murit ohoho Herr Till Lindemann, nu Pazvante Chioru :D .
Iar legatura cu vechile videoclipuri mi se pare evidenta, baietii se invinuiesc unul pe altul, pe rand, pentru moartea lui Till, ca doar fiecare a avut ocazia: Ollie pe Schneider in Du Hast, Schneider pe Richard in Ohne Dich, Flake pe Paul in Sonne, Schneider pe Ollie in Amerika (poate Till se deghiza in Alba ca Zapada si il batea pe Paul pe ascuns? Sau poate Alba ca Zapada era Till si a fost otravita de Paul? Imaginatia nu are limite ;) ), Paul pe Flake in Keine Lust (mai tineti minte filmul Se7en?). Fiecare din ei se simte invinuit, astfel incepe ce-i mai delicios - bataia (Paul e un draguta la faza asta :lol: )
Iar Till, a organizat totul si a fugit undeva in "Tarile Calde" :twisted:
Legatura intre versuri si clip este obisnuita la Rammstein :wink:
Atat ma duce capul acum, poate dupa alte 10 vizualizari o sa am alte idei...

P.S. Tanti cu copilul este amanta lui Till din Pussy?

LE Nu am apucat sa termin comentariul cand a si scris PEnTRU ceva asemanator :)
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Da da ... aveti dreptate. Acum lucrurile se mai leaga. Eu am comentat la cald ... la o prima vizualizare. :)
Sambit, la faza aia si eu m-am gandit la Se7en :)
La bataie Paul pare mai ardelean asa. Se enerveaza mai greu, dar si cand o face ...
La faza cu "tarile calde" eu nu as fi ales Hawaii-ul (ci eventual Brazilia :mrgreen:), iar langa Till as fi pus-o pe prietena lui reala (sud-americanca din cate stiu eu)
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Sambit wrote:Atentie! Spoiler!
Clipul este clar comedie. Asa trebuie privit de la inceput pana la sfarsit. Iar la faza cu gaura in poza si alesul ce nu e de inteles? Mai intai Henry Rollins apoi Hetfield :lol: , isi aleg oamenii un nou solist vocal. Iar de MM nu stiu ce sa zic, aveau si ei nevoie de un invitat special la inmormantare, ca doar o murit ohoho Herr Till Lindemann, nu Pazvante Chioru :D .
Iar legatura cu vechile videoclipuri mi se pare evidenta, baietii se invinuiesc unul pe altul, pe rand, pentru moartea lui Till, ca doar fiecare a avut ocazia: Ollie pe Schneider in Du Hast, Schneider pe Richard in Ohne Dich, Flake pe Paul in Sonne, Schneider pe Ollie in Amerika (poate Till se deghiza in Alba ca Zapada si il batea pe Paul pe ascuns? Sau poate Alba ca Zapada era Till si a fost otravita de Paul? Imaginatia nu are limite ;) ), Paul pe Flake in Keine Lust (mai tineti minte filmul Se7en?). Fiecare din ei se simte invinuit, astfel incepe ce-i mai delicios - bataia (Paul e un draguta la faza asta :lol: )
Iar Till, a organizat totul si a fugit undeva in "Tarile Calde" :twisted:
Legatura intre versuri si clip este obisnuita la Rammstein :wink:
Atat ma duce capul acum, poate dupa alte 10 vizualizari o sa am alte idei...

P.S. Tanti cu copilul este amanta lui Till din Pussy?

LE Nu am apucat sa termin comentariul cand a si scris PEnTRU ceva asemanator :)
Total de acord cu ce a spus Sambit. Mersi ca ai amintit de Se7en. Scena imi parea foarte cunoscuta si nu stiam de ce sa o leg. Mi-a dat ceva batai de cap, desi era atat de evident.

Clipul nici mie nu mi se pare ca are legatura cu versurile (in afara de poza cu Till si rechinul de la final :D ) dar ce conteaza :D clipul e fain. Chiar foarte fain. Imi place mai mult decat... mai toate.
Image
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

De acord cam cu tot ce s's zis.
@Shilo & draqdla4: Si eu tot la se7en ma gandesm la faza cu indoptau' :)
Creepy ideea cum ca ar putea fi cineva in locu' lu Till :?

Ce e clar: clipu e bestial!! :D
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Da da! Bestial si foarte funny!
Am observat montajul cu gagica (se vede ca e filmat cu ajutorul binecunoscutului ecran albastru/verde) sau cel cu vederea Haifisch, poza fiind destul de cunoscuta (cred ca am mai postato aici pe forum, e de pe vremea pauzei de dupa turneul Reise, Reise parca).
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

ramane, "DER VIDEOCLIP"......dupa vreo trei vizualizari se leaga toate destul de bine........il vad pe Till ca pe tatal unor copii obraznici, care le permite multe........il vad ca pe Rechinul dintre rechini, smecherul cel mai smecher care stie sa rada de ei...........videoclipul asta e despre Till, si despre ceilalti. si la o vedere de ansamblu, orice-ar face ei, nu pot sa "scape" asa usor de ceea ce ei numesc RAMMSTEIN, desi "incercari" au fost.........genial........


p.s. : fetele sunt din "Pussy" logic, mulatra e beton, buna alegerea cu James H. ce sa mai, e o "adunatura" perfecta......
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Doamne, cat de mortal poate sa fie! Nu are rost sa spun mai multe, ca deja ati spus voi esenta.
Dar e unul dintre cele mai reusite videoclipuri ale lor, daca nu chiar cel mai reusit. Clar un clip special pentru fanii fideli, care pot sa guste cu adevarat referirile la videoclipurile anterioare. Iar scena cu bataia este colosala :twisted:
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

La a doua vizualizare am remarcat adresa de pe ilustrata: Rammstein - Germany, atat! Corect! :D

Apoi, Shilo, fetita aduna de pe jos dintisorii lui Paul :D ...

Ce nu inteleg e de ce Paul e singurul care si-o fura de la Till, in toate celelate cazuri fiind invers: Richard ii taie funia pe stanca, Schneider ii da foc, Oliver ii taie aerul pe Luna si Flake il indoapa cu macaroane. Astfel se explica poate si reactia lui Paul de la sfarsit. El e singurul curat in toata povestea asta.
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Na ca mai mai uitat si eu de cateva ori la clip :P. Nu inteleg ce scrie pe felicitare la final....?
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Rapunzel wrote:Na ca mai mai uitat si eu de cateva ori la clip :P. Nu inteleg ce scrie pe felicitare la final....?
Scrie "Viele Gruesse von Arsch der Welt" :D :D
"Arsch der Welt" e o expresie germana care inseamna aproximativ "la dracu-n praznic".
Image
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

PEnTRU wrote:El e singurul curat in toata povestea asta.
Mai degraba faptul ca este batut ii da motive sal omoare. Nu ne mai arata cum pt ca stim bine cum o sfarseste Alba ca Zapada :)
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
Mihaela
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 153
Joined: Tue Sep 22, 2009 9:57 am
Location: Brasov

Post by Mihaela »

Excelenta realizare!Pina si detaliile marunte,sa zicem.Profesionisti!Imi place tare mult ceea ce au scris pe panglicile uneia dintre coroane:"Ich werde in die Tannen gehen"si Am Ende bleib ich doch alleine".Genial totul!
Rammstein sei Dank!
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Sambit wrote:Atentie! Spoiler!
Clipul este clar comedie. Asa trebuie privit de la inceput pana la sfarsit. Iar la faza cu gaura in poza si alesul ce nu e de inteles? Mai intai Henry Rollins apoi Hetfield :lol: , isi aleg oamenii un nou solist vocal. Iar de MM nu stiu ce sa zic, aveau si ei nevoie de un invitat special la inmormantare, ca doar o murit ohoho Herr Till Lindemann, nu Pazvante Chioru :D .
Iar legatura cu vechile videoclipuri mi se pare evidenta, baietii se invinuiesc unul pe altul, pe rand, pentru moartea lui Till, ca doar fiecare a avut ocazia: Ollie pe Schneider in Du Hast, Schneider pe Richard in Ohne Dich, Flake pe Paul in Sonne, Schneider pe Ollie in Amerika (poate Till se deghiza in Alba ca Zapada si il batea pe Paul pe ascuns? Sau poate Alba ca Zapada era Till si a fost otravita de Paul? Imaginatia nu are limite ;) ), Paul pe Flake in Keine Lust (mai tineti minte filmul Se7en?). Fiecare din ei se simte invinuit, astfel incepe ce-i mai delicios - bataia (Paul e un draguta la faza asta :lol: )
Iar Till, a organizat totul si a fugit undeva in "Tarile Calde" :twisted:
Legatura intre versuri si clip este obisnuita la Rammstein :wink:
Atat ma duce capul acum, poate dupa alte 10 vizualizari o sa am alte idei...

P.S. Tanti cu copilul este amanta lui Till din Pussy?

LE Nu am apucat sa termin comentariul cand a si scris PEnTRU ceva asemanator :)
ai dreptate. aceasta interpretare o dau si eu clipului. iar poza de final e super(cea cu rechinul) pentru ca titlul piesei ti se sugereaza pe scurt, cand cei ce urmaresc clipul sunt prinsi de poveste si nu se mai asteapta sa vada vreo legatura cu titlul piesei. mie imi place clipul si ma bucur ca till este vedeta dar si ceilalti sunt prezentati mult mai profund ca in celelalte clipuri.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Dupa cateva vizualizari cu emotie si cu calm in acelasi timp:

Vad ca lumea se intreaba ce legatura are clipul cu versurile. De cele mai multe ori, nu exista o legatura directa sau evidenta intre versuri si clipurile lor, ci una subtila, ascunsa.
Versurile in “Haifisch” sunt despre legatura indestructibila dintre ei si despre rostul lor pentru publicul lor. Aveti aici traducerea: http://www.rammstein.ro/versuri/rom/haifisch.html
De acord cu Sambit. Marylin Manson e o figura insolita si poate aparea ca o picanterie invitata la inmormantarea lui Lindemann, care nu-i “pazvante chioru” :) )
Detaliile fac toti banii, asa e: pe panglicile funerare stau versuri din “Ohne dich”, “Seemann” sau “Nebel”. Pe piatra funerara, Till Lindemann este elogiat ca fiind “Endlich allein”, adica “de-a pururi singur”, un leit-motiv al versurilor lui (“Seemann”, “Ohne dich”, “Mutter” etc. si acum si “Haifisch”. Singuratatea este una din temele mari si mereu prezente ale poeziilor lui.)
Inserturile din patru dintre clipurile regizate de Jörn Heitmann ("Ohne Dich", “Keine Lust”, "Amerika" si "Sonne", “Du hast” fiind regizat de Hannes Rossacher) sunt un suculente, pentru idea transmisa si pentru ca fanii inraiti se simt cu mult mai “deep into it” decat oricare alt privitor. Practic Heitmann a cautat sa-l “omoare” pe Till prin patru dintre colegii lui, utilizand scenariul catorva secvente din clipurile vechi. Si cu ajutorul acestor secvente eu nu inteleg neaparat ca Till este omorat in clipurile respective, ci cu ajutorul lor. De exemplu, cand Flake il omoara pe Till indopandu-l cu macaroane, nu vedem o secventa din videoclipul “Keine Lust”, ci ne putem inchipui ca actiunea s-a petrecut in realitate, dupa ce s-a terminat filmarea la “Keine Lust” :) Geniala ideea in sine, de a-l omori pe Till cu ajutorul clipurilor. Asta ma duce din nou cu gandul la sacrificiul de dragul muzicii si al artei, imi pare o parabola: un artist adevarat isi da viata pentru pasiunea lui si isi da viata intre ai lui si in mainile tovarasilor lui.
In timp ce cei patru se banuiesc reciproc ca si-au omorat tovarasul, la final aflam ca doar Paul este singurul cu sufletul curat, neputand banui pe nimeni dintre ceilalti ca a omorat. Si este singurul care-si aminteste cum a fost chinuit de Till, nicidecum sa-l fi omorat pe Till :) Adica… hotului de hot i-e frica.
Alegerea cu Henry Rollins nu e intamplatoare, pentru ca Rollins este multilateral dezvoltat, este poet, este comedian, este actor, musician etc. Iar la Hetfield mi se pare normal sa se fi gandit :)
Si… nu stiu daca gresesc… inca de la inmormantare baietii cauta sa-l inlocuiasca pe Till rapid, ceea ce ne duce usor cu gandul la tradare, la sentimentul devastator ca pana si Lindemann este usor uitat si inlocuit. Si ca Rammstein nu mai poate exista, cu tot cu Rollins sau Hetfield. Iar faptul ca se descopera ca nu e mort si ca vor primi o ilustrata din Hawaii de la el, deci ca Rammstein traieste in continuare ne duce direct la versurile “Haifisch”: “suntem uniti si ne suportam unul pe celalalt”. “Banuim ca ne-am chinuit si ne-am omorat unul pe celalalt de sute de ori, dar ramanem uniti si echilibrati.” Fiecare dintre ei este un rechin care vaneaza si este vanat. Un rechin cu lacrimi.

Imi plac toate observatiile voastre vis-à-vis de clip. :)
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Am revazut clipul... mi se pare ca, pe langa Manson, parca o identific si pe Lady Gaga pe acolo :D N-a observat nimeni asa ceva?

A, si inca ceva: vreau neaparat sa vad making-of la clipul asta :D
Image
Post Reply